Алгоритм лікування себорейного дерматиту волосистої частини голови
Мати туз у рукаві добре, особливо якщо це шпаргалка зі схемою терапії себорейного дерматиту. Обирайте стратегію лікування залежно від тяжкості захворювання
Алгоритм лікування себорейного дерматиту волосистої частини голови
Себорейний дерматит (СД) є у майже 5% населення світу, а з проблемою лупи стикаються до 50% людей. Аналіз даних Роттердамського дослідження показав, що 14% дорослих середнього та похилого віку мають цей діагноз. Важливо також, що 35% пацієнтів із ранньою ВІЛ-інфекцією мають СД, а в пацієнтів зі СНІДом поширеність сягає 85%1. Про те, що спричиняє розвиток СД та як його лікувати, говоримо далі.
Хто найбільше ризикує захворіти на себорейний дерматит?
СД має два піки захворюваності — у період від народження до 3 місяців і у віці 30-60 років. Чоловіки хворіють частіше, ніж жінки2.
Хоча патогенез не з'ясовано достеменно, загальновизнаними є три ключові фактори захворювання3:
Секреція ліпідів сальними залозами
Колонізація грибами роду Malassezia
Імунологічна дисрегуляція
Пацієнти з хворобою Паркінсона мають приблизно на 60% більший ризик виникнення СД, що свідчить про спільні механізми цих захворювань. Вони включають слабку імунну відповідь, підвищену кількість ліпідів у шкірі або ліпазну проникність, що призводить до проліферації грибів роду Malassezia3.
СД часто спостерігають у пацієнтів із імуносупресією, що додатково підкреслює важливість імунної дисфункції в розвитку захворювання. Rincón S. та співавтори повідомили про переважання Malassezia globosa у ВІЛ-позитивних пацієнтів із СД, тоді як Malassezia furfur та Malassezia restricta були поширенішими у ВІЛ-негативних осіб2.
Виникнення СД пов’язано також із харчуванням, зокрема дефіцитом цинку. У перехресному дослідженні Sanders M.G.H. та співавтори показали, що антиоксиданти, які містяться у фруктах та овочах, можуть допомогти запобігти експресії генів запалення при захворюванні. Виникнення СД мають найсильніший зв'язок із факторами навколишнього середовища, такими як висока вологість, хмарність, низькі температури. А ультрафіолетове світло пригнічує ріст дріжджів Malassezia2.
Топічне лікування себорейного дерматиту
Протигрибкові ЛЗ та кортикостероїди зазвичай є першою лінією терапії СД. Перші зменшують проліферацію Malassezia та запальну реакцію. До них належать2:
Шампунь із флуконазолом 2%
Мазь із біфоназолом 1%
Розчини/шампуні міконазолу 2% та кетоконазолу 2%
Антибактеріальну дію чинить також циклопіроксу оламін 1%. Піноутворювальний гель кетоконазолу є ефективнішим, ніж 0,05% бетаметазону дипропіонат. До того ж крем із кетоконазолом 2% настільки ж ефективний, як і крем із гідрокортизоном 1%. Місцеві кортикостероїди треба застосовувати для контролю гострих спалахів і зменшення запалення2.
Пероральне лікування себорейного дерматиту
Азоли — ітраконазол, флуконазол та кетоконазол пригнічують перетворення ланостеролу на ергостерол завдяки пригніченню цитохрому P450. Внаслідок цього порушується клітинна мембрана, що перешкоджає функціонуванню та росту клітин гриба2.
Ітраконазол 200 мг на добу протягом 7 днів є ефективним і має меншу гепатотоксичність порівняно з кетоконазолом2.
Gupta A.K. та співавтори дійшли висновку, що ітраконазол досягає набагато вищих рівнів у сироватці крові, ніж кетоконазол та гризеофульвін. Ітраконазол може залишатись у плазмі пацієнта до 2 тижнів після завершення терапії2.
Пероральний прийом кетоконазолу 200 мг на добу протягом 4 тижнів є ефективним методом лікування. Проте при застосуванні понад 4 тижні часто спричиняє побічні ефекти.
Інший варіант — тербінафін у дозі 250 мг на добу протягом 4-6 тижнів або 250 мг на добу 12 днів протягом 3 місяців поспіль як пульс-терапія. Для резистентних, помірних або важких випадків застосовують низькі дози перорального ізотретиноїну — 0,1 мг/кг кожного наступного дня протягом 6 місяців2.
Ефективність протигрибкових ЛЗ у клінічних дослідженнях
Wang K. та співавтори проаналізували дію протигрибкових ЛЗ на різні види Malassezia4
Значення мінімальної інгібувальної концентрації (МІК) 4 видів гриба до ЛЗ було досліджено в 227 клінічних зразках4
Значення МІК ЛЗ проти 4 видів Malassezia
Відповідно до значень МІК in vitro додаткові аналізи показали, що загальна ефективність ітраконазолу становила 90%, а флуконазолу — 86%. Флуконазол мав найгірший протигрибковий ефект4
Ітраконазол продемонстрував менші значення МІК проти всіх видів Malassezia4. Це свідчить про його здатність проявляти протигрибковий ефект у нижчих дозах порівняно з іншими ЛЗ
У іншому спостереженні Suzuki C. та співавтори проаналізували результати лікування 44 пацієнтів із фолікулітом, спричиненим Malassezia, протягом 5-річного періоду.
У дослідженні продемонстровано, що лікування було ефективним для всіх пацієнтів. Середній період до покращення стану — 16 днів для пацієнтів, які отримували місцеве лікування кремом кетоконазолу 2%. У пацієнтів, які приймали 100 мг ітраконазолу перорально, — 14,4 дня. Спостерігали, що кетоконазол може спричинити токсичний некротичний гепатит4
Завантажте схему лікування себорейного дерматиту волосистої частини голови у форматі pdf
Основні тези
Ітраконазол 200 мг на добу протягом 7 днів ефективний у лікуванні СД і має меншу гепатотоксичність порівняно з кетоконазолом2
Ітраконазол може залишатись у плазмі пацієнта до 2 тижнів після завершення терапії2
У пацієнтів із фолікулітом, спричиненим Malassezia, прийом 100 мг ітраконазолу перорально сприяв покращенню стану через 14,4 дня4
Ітраконазол чинить протигрибковий ефект у нижчих дозах порівняно з іншими ЛЗ — продемонстрував менші значення МІК проти всіх видів Malassezia4
Показаний для:
Вульвовагінальний кандидоз, Висівкоподібний лишай, Дерматомікози, чутливі до ітраконазолу, Оніхомікози, спричинені дерматофітами та/або дріжджами.
Показаний до застосування при грибкових інфекціях шкіри, спричинених дерматофітами; різнобарвному лишаї...
Показаний при грибкових інфекціях шкіри та нігтів, спричинених Trichophyton (наприклад, T. rubrum, T. mentagrophytes, T. verrucosum, T. violaceum), Microsporum canis та Epidermophyton floccosum; стригучому лишаї, оніхомікозі...
Показаний при грибкових інфекціях шкіри, спричинених дерматофітами, такими як Trichophyton (наприклад T. rubrum, T. mentagrophytes, T. verrucos...
ВІЛ — вірус імунодефіциту людини
ЛЗ — лікарський засіб
МІК — мінімальна інгібувальна концентрація
СД — себорейний дерматит
СНІД — синдром набутого імунодефіциту
- Seborrheic Dermatitis. Dan Tucker; Sadia Masood. Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551707/ (Last access: 12.01.2024).
- Leroy A.K. et al. Scalp Seborrheic Dermatitis: What We Know So Far. Skin Appendage Disord. 2023; 9:160-164. DOI:10.1159/000529854
- Jackson J.M. et al. Unmet needs for patients with seborrheic dermatitis. Journal of the American Academy of Dermatology. 2022.
- Wang K. et al. Susceptibilities of Malassezia strains from pityriasis versicolor, Malassezia folliculitis and seborrheic dermatitis to antifungal drugs. Heliyon 6. 2020:e04203.
РП № UA/2959/01/01. Наказ МОЗ України 23.01.2020 № 149. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 26.01.2024 № 131.