Майже кожна друга вагітна, хвора на атопічний дерматит, відчує загострення стану та потребуватиме ефективного лікування. Які лікарські засоби варто обрати?...
Зацікавилися?
Цей матеріал призначений для працівників медичної сфери. Авторизуйтеся, будь ласка, щоб вивчати далі. Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про лікарські засоби, а також іншу професійну спеціалізовану медичну інформацію, яка призначена виключно для лікарів та медичних установ. У разі, якщо Ви не є лікарем чи працівником медичної установи, АТ «Фармак» не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті самостійного використання інформації з цього розділу сайту. Ви робите це самостійно і усвідомлено, розуміючи, що застосування лікарських засобів можливе тільки за призначенням лікаря та після попередньої консультації з ним, а самолікування може завдати шкоди Вашому здоров’ю.
Авторизуйтесь, будь ласка, щоб отримати доступ до професійної інформації. Цим ви підтверджуєте, що є лікарем/працівником медичної установи.
Атопічний дерматит і вагітність — яке лікування обрати?
Майже кожна друга вагітна, хвора на атопічний дерматит, відчує загострення стану та потребуватиме ефективного лікування. Які лікарські засоби варто обрати?
Атопічний дерматит (АД) є найпоширенішим дерматозом вагітних (36-49,7% усіх дерматозів вагітних)3. Однак вагітність може по-різному впливати на перебіг уже наявного захворювання або стимулювати першочерговий спалах1. Згідно з різними дослідженнями, приблизно у 25% жінок стан покращується, але більш ніж 50% відчувають погіршення2. Частіше загострення відмічають у ІІ триместрі вагітності, що, ймовірно, пов'язано зі свербежем у вагітних.
Отже, атопічний дерматит є поширеною проблемою для вагітних. Тож, розберімося, що це таке і як його лікувати.
Атопічний дерматит і його причини
Атопічний дерматит (атопічна екзема) — це хронічне рецидивуюче запальне захворювання шкіри.
Початок захворювання найчастіше відбувається у ранньому дитячому віці. Більше випадків спостерігається у розвинених індустріальних країнах та регіонах.
Зміна рівня гормонів, що відбувається під час вагітності, водночас із переходом клітинно-опосередкованого імунітету на гуморальний може призвести до появи екзематозних уражень2.
Поширеним міфом щодо дерматиту є те, що він заразний. Однак це не так, етіологія невірусна чи бактеріальна, тому й «підхопити» його неможливо.
Основні подразники навколишнього середовища5:
Холод та мороз
Побутові алергени
Ультрафіолетові промені
Косметичні засоби
Надмірне миття
Staphylococcus aureus
Грубі тканини (шерсть)
Спітніння
Головними чинниками виникнення хвороби є генетична схильність та порушена імунна реакція. Поєднання цих двох факторів під впливом тригерів навколишнього середовища запускає ланцюг алергічних реакцій, що призводить до порушення гігроскопічного бар’єра рогового шару епідермісу.
Клінічні прояви
Для атопічного дерматиту характерні такі симптоми5:
Свербіж (від помірного до нестерпного)
Почервоніння
Сухість
Надмірна чутливість
Набряк та припухлість
Розчухування та тріщини
Утворення кірок
Висипання
Загальне нездужання
Найчастіше дерматит у вагітних проявляється на таких ділянках: згинальних поверхнях кінцівок, а також тулубі3.
У породіль може з'являтись екзема сосків та ареол, а також долонь через надмірний контакт із підгузками і засобами гігієни немовляти3.
На відміну від інших дерматологічних захворювань при АД часто немає первинного ураження шкіри. Зазвичай виявляють лише вторинні елементи: розчухування, ліхеніфікація, мокнучі ділянки, пігментні зміни.
Можливі ускладнення атопічного дерматиту5
Алергічні реакції
Хронічний нейродерміт
Потемніння уражених ділянок
Інфекційні шкірні хвороби
Проблеми зі сном
Підвищена тривожність та депресивність
Типова атопічна тріада охоплює дерматит, риніт та бронхіальну астму.
Є мало інформації щодо того, чи екзема безпосередньо впливає на фертильність або частоту викиднів, вроджених вад або передчасних пологів. Однак вторинна інфекція шкіри вірусом простого герпесу зумовлює герпетичну екзему, що може призвести до летальних наслідків2.
Лікування
Для ефективного лікування атопічного дерматиту необхідно2,3:
Уникати тригерних факторів
Відновлювати порушений гідрофільний бар'єр шкіри
Застосовувати дозволені для вагітних протизапальні лікарські засоби
Медикаментозне лікування рекомендовано починати з місцевих засобів.
Безрецептурні зволожуючі та пом’якшувальні засоби для відновлення водного балансу шкіри
Місцеві кортикостероїди (мометазону фуроат 0,1%, гідрокортизон 1%, бетаметазону діпропіонат 0,05%), які є основними засобами лікування.
Зверніть увагу на середньо- та високопотенційні негалогенічні місцеві кортикостероїди, адже саме вони є безпечними для тривалого застосування на невеликих ділянках3. Завдяки вираженій протизапальній дії мометазону фуроат належить до групи високоефективних кортикостероїдів за класифікацією Niedner — швидко зменшить свербіж, набряк та не спричиняє атрофії шкіри4.
Системні антигістамінні лікарські засоби першого покоління (наприклад, хлорфенамін або дифенгідрамін) визнані дозволеними для вагітних та значно полегшують симптоми3
Перегляньте коротке відео щодо правил нанесення та дозування топічних кортикостероїдів.
Порекомендуйте пацієнтці:
Постійно зволожувати шкіру гіпоалергенними лосьйонами
Обмежити надмірний контакт із водою
Носити вільний, комфортний та натуральний одяг
Уникати використання жорсткого мила, гелю
Пити достатню кількість рідини
Зменшити хвилювання, уникати стресів
Не перегріватись, за можливості зволожувати повітря вдома
Дотримуватися здорового харчування без алергенів
Основні тези
Атопічний дерматит (атопічна екзема) — це хронічне рецидивуюче запальне захворювання шкіри
Атопічний дерматит є найпоширенішим дерматозом вагітних (36-49,7% усіх дерматозів вагітних)
Головними чинниками виникнення хвороби є генетична схильність та порушення імунної реакції
Типова атопічна тріада охоплює дерматит, риніт та бронхіальну астму
Лікування першої лінії — це пом’якшувальні та зволожуючі лікарські засоби, а також кортикостероїди місцевої дії
Молескін® крем
Показаний при запальних явищах та свербежі при дерматозах, у тому числі псоріазі (крім поширеного бляшкового псоріазу), атопічному дерматиті
Kroumpouzos G. et al. Dermatoses of pregnancy. J Am Acad Dermatol. 2001; 45(1):1-19. DOI: 10.1067/mjd.2001.114595.
Weatherhead S. et al. Eczema in pregnancy. BMJ. 2007; 335(7611):152-4. DOI: 10.1067/mjd.2001.114595.
Koutroulis I. et al. Atopic dermatitis in pregnancy: current status and challenges. Obstetrical Gynecological Survey. 2011; 66(10):654-63. DOI: 10.1097/OGX.0b013e31823a0908
Туркевич О.Ю. Порівняння профілю безпечності деяких топічних глюкокортикостероїдів на основі аналізу та дослідження критеріїв оцінки відносного терапевтичного індексу. Український журнал дерматології, венерології, косметології. 2012; 1(44) 70-81. http://www.vitapol.com.ua/user_files/pdfs/uzdvk/ujdvc1-12-10.pdf