Марина Олексіївна Целіщева
Авторка матеріалів
Лікар - офтальмолог
Член ASOEP (асоціація фахівців з офтальмопластики та очного протезування).
Халязіон (або кіста мейбомієвої залози1) - хронічне асептичне ліпогранульоматозне запалення мейбомієвої залози.
Халязіон. Джерело зображення https://en.wikipedia.org/wiki/Chalazion#/media/File:Hordeolum.JPG
Етіологія та патогенез
Халязіон виникає внаслідок згущення секрету мейбомієвої залози та, як наслідок, - закупорки її протоки з подальшим порушенням відтоку секрету, що призводить до його накопичення та міграції в сусідні тканини. Як наслідок - виникнення хронічної гранулематозної запальної реакції, яка призводить до утворення ліпогранульоми.
наявність в анамнезі пацієнта блефариту
розацеа або попереднього халязіону
низький рівень вітаміну А в сироватці крові
запалення шлунково-кишкового тракту
для пацієнтів, що мають фактори ризику, та у яких при біомікроскопічному дослідженні спостерігається порушення прохідності секрету мейбомієвих залоз (наявність на інтрамаргенальному краю повік у місці виходу проток мейбомієвих залоз накопичення секрету) рекомендовано виконувати регулярний помірний масаж повік та теплі компреси задля полегшення процесу дренування сального секрету.
Також важливим аспектом є дотримання гігієни повік, яка включає в себе:
- регулярне очищення повік за допомогою гігієнічних серветок для очей,
- щоденне вмивання теплою водою, що допоможе видалити бруд, себум і відмерлі клітини шкіри, які можуть забивати протоки залоз.
Такі превентивні дії спрямовані на зменшення ймовірності появи та рецидивів халязіону.
Гістологічно
Гранулематозне запалення, яке складається з гістіоцитів та багатоядерних гігантських клітин, що оточують прозорі ділянки (ліпогранульома). Через те, що ліпіди розчиняються розчинниками під час обробки тканин, залишаються оптично прозорі (“відсівання ліпідів”) простори.
Гістологічний препарат халязіону. Фото з сайту https://www.pathologyoutlines.com/topic/eyechalazion.html
Симптоми
Пацієнт скаржиться на появу безболісної, твердої або напівтвердої припухлості на верхній або нижній повіці, яка відчувається на дотик як кругле або овальне ущільнення та викликає дискомфорт, почервоніння та набряк.
У випадку, коли халязіон досягає великих розмірів пацієнт може скаржитись на погіршений зір на ураженому оці через порушення поля зору.
збір анамнезу: наявність в історії життя блефариту, попереднього випадку халязіону, розацеа, демодекозу, травми повік
візуальний огляд: на повіці локалізується одиничне вузлувате утворення круглої або овальної форми, навколо якого візуалізується набряк та почервоніння
пальпація: тверде або напівтверде безболісне утворення в товщі повіки
огляд за допомогою щілинної лампи: спостерігається дифузне виділення вмісту мейбомієвих залоз з канальців на інтрамаргінальних краях повіки, для повної візуалізації тканин повіку необхідно вивернути та оглянути зі сторони конʼюнктиви
біопсія: виконується у випадках, коли “халязіон” рецидивує на одному й тому ж місці декілька разів з метою диференційної діагностики із сальною карциномою2 або базальноклітинною карциномою3, а також коли ви маєте сумніви щодо встановленого діагнозу
лабораторні дослідження: загальний аналіз крові, кров на RW, цукор крові, кров на Hbs-антиген, час згортання крові, загальний аналіз сечі
Сальна карцинома. Джерело зображення Https://www.pathologyoutlines.com/topic/skintumornonmelanocyticsebaceouscarcinoma.html
Базально-клітинна карцинома. Джерело зображення https://conloneyeinstitute.com/symptoms-of-basal-cell-carcinoma-types-pictures-causes/
Лікування
- консервативне лікування застосовується для невеликих за розміром халязіонів та включає в себе масаж повік, теплі компреси, очні краплі або мазі із вмістом антибіотиків та стероїднів (з обов'язковим контролем внутрішньоочного тиску при використанні останніх).
- хірургічне лікування проводиться у випадку прогресування халязіону - збільшення розмірів та поява симптомів. Оперативне втручання проводиться із введеням місцевого анестетику. Наступними кроками є затискання повіки за допомогою зажиму Desmar для халязіону, розріз кон’юнктиви або шкіри (залежно від локалізації халязіону відносно торзальної пластинки) та вискоблювання вмісту за допомогою кюретки.
Зажим Десмар для видалення халязіону
Кюретка для видалення халязіону
1. Мейбомієва залоза - екзокринна (тобто така, що виділяє секрет на поверхню шкіри або слизової оболонки) сальна залоза, що продукує та виділяє ліпідний секрет, що складається з полярних та неполярних ліпідів, маслянистої консистенції, який є важливою складовою слізної плівки. Залози локалізуються в товщі верхньої (від 25 до 40 залоз) та нижньої (від 25 до 30 залоз) повік уздовж тарсальних пластинок і відкриваються своїми протоками на маргінальний край повіки.
2. Сальна карцинома - це рідкісна, високозлоякісна пухлина шкіри, яка часто локалізується на повіках та виникає з сальних залоз (мейбомієвих залоз або залоз Цейса) та має високий показник летальності.
3. Базальноклітинна карцинома - є злоякісним епідермальним новоутворенням, яке бере початок з базальних клітин шкіри та виникає на ділянках, які піддаються впливу сонця - периорбітальна ділянка, шкіра обличчя та шиї.
- Sobbota. Atlas of Human Anatomy - Head, Neck and Neuroanatomy.
- Nerad, J. A. Techniques in Ophthalmic Plastic Surgery.
- Ophthalmic Pathology and Intraocular Tumors. AAO 2022-2023.
- Yam, J. C., Tang, B. S., Chan, T. M., & Cheng, A. C. Ocular demodicidosis as a risk factor of adult recurrent chalazion. European Journal of Ophthalmology. 2014; 24(2): 159-163.
- Nemet, A. Y., Vinker, S., & Kaiserman, I. Associated morbidity of chalazia. Cornea. 2011; 30(12): 1376-1381.
- Fraunfelder, F. W., & Yang, H. K. Association Between Bortezomib Therapy and Eyelid Chalazia. JAMA Ophthalmology. 2016; 134(1): 88-90.