Назальна іригація при гіпертрофії аденоїдів: варто чи ні?
Інформації про вплив іригації сольовими розчинами на аденоїдит досить мало. Ознайомтеся докладніше в матеріалі
Назальна іригація при гіпертрофії аденоїдів: варто чи ні?
Гіпертрофія аденоїдів (ГА) — це поширена патологія в дітей, частота якої варіює залежно від збільшення розміру аденоїдів і вікової групи дитини1. Оскільки аденоїди природним чином зменшуються в підлітковому віці, то найчастіше на них страждають діти віком від 1 до 6 років2.
Гіпертрофовані аденоїди можуть механічно звужувати дихальні шляхи та євстахієву трубу, утворюючи бактеріальний резервуар для рецидивуючого середнього отиту та хронічного синуситу1. Усі пов'язані з ГА ознаки, такі як дихання ротом, хропіння, закладеність носа та хронічний риніт, називають аденоїдними симптомами3.
У деяких випадках ГА спричиняє серйозне погіршення стану здоров'я та розвитку дитини3.
Розвиток гіпертрофії аденоїдів
Кільце Вальдейєра — це сукупність лімфоїдних тканин, що охоплює носо- та ротоглотку. Воно складається з чотирьох окремих структур4:
- Глотковий мигдалик
- Трубні мигдалики
- Піднебінні мигдалини
- Язиковий мигдалик
Усі ці суб’єкти утворюють імунну систему слизової оболонки на перетині між дихальною та травною системами. Вони відіграють вирішальну роль у захисті від патогенів4.
У дітей етіологія ГА є багатофакторною. Повторні інфекції призводять до гіперплазії лімфоїдної аденоїдної тканини. Основні види бактерій, що найчастіше зустрічаються при хронічних інфекціях аденоїдів, — Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis, Streptococcus pneumoniae та Staphylococcus aureus1.
Гіперплазію глоткового мигдалика треба вважати захворюванням, якщо пацієнт відчуває ознаки та симптоми, спричинені механічною обструкцією та/або хронічним запаленням носоглотки2.
При клінічному оцінюванні аденоїдів у дітей найчастіше враховують відсоток носоглоткового простору, зайнятого аденоїдами. Це так звана аденоїдно-гортанна шкала або аденоїдно-назофарингеальне співвідношення. Найпоширенішу класифікацію було запропоновано М. Cassano (I ступінь — 0-25%, II ступінь — 26-50%, III ступінь — 51-75%, IV — 76-100%)3.
Підходи до ведення пацієнтів із гіпертрофією аденоїдів
Консервативний підхід — для пацієнтів із гіперплазією аденоїдів без інших ознак і симптомів. До того ж консервативне лікування треба розглядати для пацієнтів із відносними протипоказаннями до операції2.
Хірургічний підхід (аденоїдектомія) застосовують у пацієнтів із вираженими ознаками й симптомами та/або при безуспішній консервативній допомозі2. У пацієнтів дитячого віку аденоїдектомію можна виконувати окремо або в поєднанні з тонзилектомією1.
Показаннями до аденоїдектомії є хронічні інфекції аденоїдів та обструкція дихальних шляхів. Інфекційні та обструктивні хірургічні показання1:
Чотири або більше інфекційних епізодів на рік
Рецидивуючий середній отит і риносинусит
Гіпоназальне мовлення
Хропіння
Хронічне нічне дихання ротом
Обструктивне апное сну
Іригація носа сольовими розчинами при гіпертрофії аденоїдів
Загальний рівень доказовості досліджень, у яких оцінювали вплив додаткових методів на аденоїдну тканину та вираженість назальних симптомів, досить високий1.
У панамериканських рекомендаціях щодо тонзиліту та гіпертрофії аденоїдів зазначено, що промивання носа фізіологічним розчином є рекомендацією рівня A1++5
Користь переважає над ризиком, і місцеве застосування фізіологічного розчину може бути включено як додатковий засіб для полегшення симптомів5.
Промивання носа — це механічне видалення слизу за допомогою розчинів, що можуть містити різні речовини. Толерантність і комплаєнс до зрошення носа в педіатричних пацієнтів є досить добрими1.
Ізотонічний фізіологічний розчин — найпоширеніший вибір. Зрошення носа фізіологічним розчином застосовують для полегшення назальних симптомів гострого або хронічного синуситу, алергічного риніту та вірусних інфекцій верхніх дихальних шляхів, що мають стійкий зв’язок із ГА1.
Гіпертонічні сольові розчини є високоефективними як допоміжні засоби в очищенні слизової оболонки носа від залишків секрету та алергенів. Такі розчини треба використовувати як допоміжний метод при аденоїдних симптомах3.
Для подавання назального розчину в носову порожнину можна використовувати небулайзери та інгалятори. Ці пристрої різняться за типом тиску, який вони створюють, — позитивний/високий або негативний/низький1.
У кількох дослідженнях вивчали дію назального зрошення на гострий і хронічний риносинусит та алергічний риніт у дітей. Проте лише в дослідженні Ciprandi G. та співавторів вивчали прямий вплив назального зрошення на збільшену аденоїдну тканину в дітей6
Мета дослідження — оцінити ефект інтраназального введення гіпертонічних чи ізотонічних розчинів у дітей, хворих на ГА6
За результатами дослідження, використання інтраназального гіпертонічного розчину асоціювали з вірогідним (p<0,05) покращенням ГА в 43,5% дітей6
У деяких дослідженнях вивчали вплив іригації носа на гострі та хронічні риносинусити, пов’язані з ГА, та алергічний риніт у дітей. Було виявлено позитивну дію назального зрошення на полегшення симптомів риносинуситу1.
Основні тези
Гіпертонічні сольові розчини є високоефективними як допоміжні засоби в очищенні слизової оболонки носа від залишків секрету та алергенів3
Толерантність і комплаєнс до зрошення носа досить добрі в педіатричній практиці1
Користь від промивання носа переважає над ризиком, місцеве використання фізіологічного розчину може бути включено як додатковий засіб для полегшення симптомів5
Основні види бактерій, що найчастіше зустрічаються при хронічних інфекціях аденоїдів: Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis, Streptococcus pneumoniae та Staphylococcus aureus1
ГА — гіпертрофія аденоїдів
- Çetkin M., Çetkin H.E. Adjunctive Treatment of Pediatric Adenoidal Hypertrophy: A Review. Altern Ther Health Med. 2023; 29(5):46-53. Available at: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33711820/ (Last access: 22.01.2024).
- Ahmad Z. et al. Adenoid hypertrophy — diagnosis and treatment: the new S2k guideline. HNO. 2023; 1(71):67-72. DOI:10.1007/s00106-023-01299-6
- Zwierz A. et al. 150th Anniversary of global adenoid investigations: unanswered questions and unsolved problems. Front Pediatr. 2023; 11:1179218. DOI:10.3389/fped.2023.1179218
- Samara P. et al. Unveiling the Enigmatic Adenoids and Tonsils: Exploring Immunology, Physiology, Microbiome Dynamics, and the Transformative Power of Surgery. Microorganisms. 2023; 11:1624. DOI:10.3390/microorganisms11071624
- De La Torre Gonzalez C. et al. Pan American Guideline on Tonsillitis and Adenoid Hypertrophy. Otolaryngology — Head and Neck Surgery. 2012; 2(147):P234-P234. DOI:10.1177/0194599812451426a347
- Ciprandi G., Varricchio A., Capasso M. et al. Hypertonic Saline Solution in Children with Adenoidal Hyperytrophy: Preliminary Evidence. European Journal of Inflammation. 2007;5(3):159-163. DOI:10.1177/1721727X0700500307
- Інструкція із застосування медичного виробу Пшик міні, розчин ізотонічний з морською водою.
- Інструкція із застосування медичного виробу спрей назальний з морською водою «Пшик» 0,9% для дітей.