Огляд ризиків гіперандрогенії в жінок у перименопаузальний період
Чи є зв’язок між гіперандрогенією та розвитком метаболічних, серцево-судинних або цереброваскулярних захворювань? Розповідаємо в матеріалі


Огляд ризиків гіперандрогенії в жінок у перименопаузальний період
Гіперандрогенія є поширеним ендокринним розладом та основним проявом синдрому полікістозних яєчників (СПКЯ)1.
Глобальна поширеність СПКЯ серед жінок у перименопаузальному періоді становить від 10% до 13%. Симптоми гіперандрогенії при цьому захворюванні зазвичай є порівняно легкими або помірними та часто полегшуються після менопаузи. Проте виявлено, що такі жінки частіше мають підвищені рівні андрогенів у сироватці крові та більшу поширеність гірсутизму, якщо порівнювати з жінками без СПКЯ2.
Інші стани, що супроводжуються гіперандрогенією, включають вроджену гіперплазію надниркових залоз (ВГНЗ) і наявність пухлин, які продукують андрогени. Вони є досить рідкісними порівняно з СПКЯ2.
Гіперандрогенні розлади незалежно від причини тісно пов’язані з ризиком виникнення2:
Інсулінорезистентності
Ожиріння
Цукрового діабету 2 типу
Серцево-судинних захворювань (ССЗ)
Інсулінорезистентність і ожиріння
Гіперандрогенія та інсулінорезистентність патогенетично пов’язані між собою і можуть запускати порочне коло загострення проявів одне одного. Дотепер неясно, чи є підвищений рівень тестостерону або інсулінорезистентність первинним порушенням. Проте цей процес найчастіше починається саме зі збільшення ваги2.

Було проведено систематичний огляд і метааналіз 35 досліджень. Виявлено, що майже половина (49%) жінок у перименопаузі з СПКЯ мають ожиріння. Крім інсулінорезистентності, до розвитку цього процесу призводять також генетичні фактори2.
Підвищений ризик ожиріння мають і пацієнтки з2:
Андроген-секретуючими яєчниковими пухлинами
Наднирковими пухлинами
ВГНЗ
Цукровий діабет 2 типу
Жінки з СПКЯ мають втричі вищий ризик розвитку цукрового діабету 2 типу (ЦД2). У майже 40% із них порушена толерантність до глюкози, а у 10% розвивається ЦД2 до четвертого десятиліття життя. Саме тому СПКЯ вважають предіабетичним станом2.
У жінок із СПКЯ у пери- та постменопаузальному періодах ризик розвитку ЦД2 залежить від показників ІМТ. Це було продемонстровано в систематичному огляді та метааналізі 13 досліджень. У жінок із СПКЯ й ожирінням був підвищений ризик ЦД2. Проте при нормальних показниках ІМТ не спостерігали підвищення поширеності діабету в пери- та постменопаузі2.
ЦД2 також є частою супутньою патологією в жінок із андроген-секретуючими пухлинами. Оваріальний гіпертекоз характеризується вірилізувальними симптомами, а також проявами інсулінорезистентності (абдомінальне ожиріння, акантоз). Це супроводжується підвищеною частотою ЦД22.
Серцево-судинні захворювання
Гіперандрогенія збільшує ризик серцево-судинних подій у жінок репродуктивного віку. Вона пов’язана з появою субклінічних маркерів атеросклеротичного ураження серця, таких як:
Жорсткість артерій
Потовщення внутрішньої оболонки сонної артерії
Кальцифікація коронарних артерій
Ендотеліальна дисфункція
А як щодо жінок у період менопаузи?
Відомо, що в цей період відбувається гормональна перебудова. Знижується рівень естрогенів, що зумовлює відносне домінування андрогенів, збільшується ймовірність виникнення абдомінального ожиріння. Це все підвищує кардіометаболічний ризик. Проте в жінок із гіперандрогенією навпаки — знижується рівень андрогенів під час менопаузи при порівняно більшій кількості естрогенів. Відбувається зменшення2:
- Кардіометаболічного ризику
- Проявів гіперандрогенії
На графіку зображено гіпотезу щодо зміни кардіометаболічного ризику в жінок із гіперандрогенією від пери- до постменопаузального періоду2.

Варто сказати, що дотепер тривають дискусії про те, чи призводить гіперандрогенія в жінок до підвищеного ризику серцево-судинних подій і смерті2
Систематичні огляди та метааналізи більше підтверджують цю гіпотезу, ніж спростовують. Було виявлено, що жінки від 45 років із СПКЯ мають ризик ССЗ, подібний із групою контролю2.
Можемо зробити висновок, що після менопаузи ризик серцево-судинних подій у жінок із СПКЯ може з часом нормалізуватися2.
Інсульт
У жінок репродуктивного віку з СПКЯ спостерігають підвищений ризик ішемічних і геморагічних цереброваскулярних подій. Це було продемонстровано в метааналізі за участю 485 365 жінок, який представлений у Міжнародних рекомендаціях щодо СПКЯ 2023 року. Було оцінено 10 досліджень, 8 із яких були скореговані відповідно до ІМТ2.
Підвищений ризик інсульту було також виявлено в пери- та постменопаузальному періодах. Проте відбувалася й кореляція з ІМТ. Ожиріння збільшувало ризик виникнення інсульту в жінок із СПКЯ у пери- та постменопаузальному періодах2.
Серцево-судинна смертність
Результати метааналізу з низькою вірогідністю доказів свідчать про значне підвищення відносного ризику серцево-судинної смерті (ССС) у жінок із СПКЯ. Метааналіз базувався на 4 когортних дослідженнях із урахуванням ІМТ у жінок у пери- та постменопаузальний періоди. Проте за результатами окремих когортних досліджень не було виявлено різниці в рівні ССС проти контрольної групи з відповідним ІМТ2.
При ВГНЗ спостерігали підвищення рівня смертності (відношення ризиків — 3,5). У більшості випадків причиною були надниркові кризи, проте 32% смертей мали серцево-судинний характер2.
Основні тези
Гіперандрогенія є поширеним ендокринним розладом і основним проявом СПКЯ1
Глобальна поширеність СПКЯ серед жінок у перименопаузальний період становить від 10% до 13%2
Гіперандрогенія та інсулінорезистентність патогенетично пов’язані між собою та можуть запускати порочне коло загострення проявів одне одного2
Був проведений систематичний огляд і метааналіз 35 досліджень. Виявлено, що майже половина (49%) жінок у перименопаузі з СПКЯ мають ожиріння2
У жінок із СПКЯ у пери- та постменопаузальному періодах ризик розвитку ЦД2 залежить від показників ІМТ2
Гіперандрогенія збільшує ризик серцево-судинних подій у жінок репродуктивного віку2
Після менопаузи ризик серцево-судинних подій у жінок із СПКЯ може з часом нормалізуватися2
Ожиріння збільшувало ризик виникнення інсульту в жінок із СПКЯ у пери- та постменопаузальному періодах2
Результати метааналізу з низькою вірогідністю доказів свідчать про значне підвищення відносного ризику ССС у жінок із СПКЯ2
Лікування гіперандрогенії у жінок з порушеннями оваріально-менструального циклу, гірсутизмом, синдромом склерополікістозних яєчників та безпліддям
ВГНЗ — вроджена гіперплазія надниркових залоз
ГЗСГ— глобулін, що зв'язує статеві гормони
ІМТ — індекс маси тіла
СПКЯ — синдром полікістозних яєчників
ССЗ — серцево-судинне захворювання
ЦД2 — цукровий діабет 2 типу
- Huang Andy et al. Prevalence of hyperandrogenemia in the polycystic ovary syndrome diagnosed by the National Institutes of Health 1990 criteria. Fertility and Sterility. 2010; 93(6):1938–1941.
- Hirschberg A.L. Hyperandrogenism and Cardiometabolic Risk in Pre- and Postmenopausal Women-What Is the Evidence? J Clin Endocrinol Metab. 2024; 109(5):1202–1213. DOI: 10.1210/clinem/dgad590