Розглядаємо нюанси вибору лікування при отомікозах різного ступеня тяжкості з урахуванням досвіду міжнародної спільноти отоларингологів
Зацікавилися?
Цей матеріал призначений для працівників медичної сфери. Авторизуйтеся, будь ласка, щоб вивчати далі. Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про лікарські засоби, а також іншу професійну спеціалізовану медичну інформацію, яка призначена виключно для лікарів та медичних установ. У разі, якщо Ви не є лікарем чи працівником медичної установи, АТ «Фармак» не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті самостійного використання інформації з цього розділу сайту. Ви робите це самостійно і усвідомлено, розуміючи, що застосування лікарських засобів можливе тільки за призначенням лікаря та після попередньої консультації з ним, а самолікування може завдати шкоди Вашому здоров’ю.
Авторизуйтесь, будь ласка, щоб отримати доступ до професійної інформації. Цим ви підтверджуєте, що є лікарем/працівником медичної установи.
Принципи вибору протигрибкової терапії при отомікозах
Для ефективної терапії отомікозу та підтримання якості життя пацієнта лікарю важливо вибрати не лише активну речовину, а й оптимальну форму лікарського засобу. Сьогодні доступна як місцева, так і системна протигрибкова терапія для лікування ускладненого перебігу1. Розглянемо ключові принципи вибору лікарського засобу для терапії отомікозів
Ускладнення отомікозів
Отомікоз часто виникає на фоні імунодепресивних станів або може бути спричинений попередньою бактеріальною інфекцією, лікування якої проводили місцевими антибактеріальними ЛЗ. До того ж отомікоз може виникати внаслідок аутоінфекції каналу в пацієнтів із нелікованим дерматомікозом. Захворювання часто протікає безсимптомно на ранніх стадіях і не є загрозливим1.
Без належного лікування отомікоз може набути рецидивуючої форми. Приблизнов 10% випадків інфекція поширюється на середнє вухо.У важких випадках грибкова інфекція розповсюджується на навколишні м’які тканини, привушну залозу, суглоби та черепні нерви.
Критичними ускладненнями є перфорація барабанної перетинки, ураження середнього вуха або скроневої кістки1. Тому раннє виявлення та належне лікування отомікозу є ключовими для запобігання його прогресування та уникнення серйозних ускладнень.
Досвід терапії отомікозів у світовій клінічній практиці
Відсутність уніфікованих терапевтичних рекомендацій і протоколів зумовила різноманітність у стратегіях лікування грибкових інфекцій вух. Детальний аналіз клінічних даних за цих умов є вирішальним для визначення прийнятної терапевтичної тактики1. Розглянемо світовий досвід лікування отомікозів.
У Франції як засіб першої лінії для місцевого лікування отомікозу застосовують ністатин. Зазвичай його призначають у комбінації з окситетрацикліном, поліміксином B і дексаметазоном на строк 15 днів. Комбінація ефективна проти дріжджів і цвілевих грибів. Проте є суперечливі дані щодо ефективності ністатину проти Aspergillus spp., одного з основних збудників отомікозу1.
У США клотримазол як місцевий імідазол вважають засобом вибору для лікування неускладненого отомікозу1.
У клінічному дослідженні, проведеному в Східній Європі за участю понад 300 пацієнтів, продемонстровано, що група аліламінів, до яких належать тербінафін, нафтифін і хлорнітрофенол, маєвиражений клінічний ефект при місцевому лікуванні отомікозу, спричиненого пліснявими грибами. Тербінафінтакож проявляє активність проти грибів роду Candida1.
Також у дослідженні, проведеному Szigeti G.та співавторами, доведено, що всі гриби виду Aspergillus є високочутливими до дії тербінафіну2.
Ці дані свідчать про потенціал аліламінів, зокрема тербінафіну, у лікуванні отомікозу, спричиненого дріжджами або пліснявими грибами1
Переваги застосування аліламінів при отомікозах
Тербінафін активний проти спектра підшкірних і системних мікозів. Він проявляє фунгіцидну дію проти дерматофітів і фунгістатичну — щодо C. albicans3. Комбінація тербінафіну та кетоконазолу має синергетичну активність проти видів Aspergillus і може бути альтернативною при лікуванні отомікозу4.
Безпека:незначні побічні ефекти, пов’язані з місцевим застосуванням тербінафіну, включають місцеве подразнення, еритему та печіння3.
Нафтифінпроявляє фунгіцидну активність in vitro проти широкого спектра дерматофітів, включно з T. rubrum, T. mentagrophytes, T. tonsurans, E. floccosum, Microsporum canis, M. audouini та M. gypseum. Нафтифін пригнічує зростання та біосинтез стеролів умовно-патогенних грибів C. albicansі та виявляє активність проти Aspergillus3.
Безпека:реакції в місці нанесення, такі як печіння, поколювання та свербіж, є відносно рідкісними, про них повідомляли лише 2% пацієнтів3.
Пригніченням ферменту скваленепоксидази, що зумовлює загибель грибка
З огляду на наявні дані аліламіни можуть бути застосовані в терапії отомікозів.
Основні тези
Отомікоз за відсутності належного лікування може набути рецидивуючої форми, а у важких випадках є загроза перфорації барабанної перетинки, ураження середнього вуха або скроневої кістки1
Аліламіни проявляють виражений клінічний ефект при місцевому лікуванні отомікозу, спричиненого пліснявими грибами1
Грибки виду Aspergillus євисокочутливими до тербінафіну2
Аліламіни, зокрема нафтифін і тербінафін, мають широкий спектр активності, характеризуються значним накопиченням у шарах шкіри та прямим впливом на клітинні мембрани грибів3
Ламікон® крем
Показаний до застосування при грибкових інфекціях шкіри, спричинених дерматофітами; різнобарвному лишаї...
Показаний при грибкових інфекціях шкіри та нігтів, спричинених Trichophyton (наприклад, T. rubrum, T. mentagrophytes, T. verrucosum, T. violaceum), Microsporum canis та Epidermophyton floccosum; стригучому лишаї, оніхомікозі...
Bojanoviс M. et al. Etiology, Predisposing Factors, Clinical Features and Diagnostic Procedure of Otomycosis: A Literature Review. J. Fungi. 2023; 9:662.
Gharaghani M. et al. Otomycosis in iran: a review. Mycopathologia. 2015; 179(5-6):415-24. DOI: 10.1007/s11046-015-9864-7
Halat D.H. et al. Allylamines, Benzylamines, and Fungal Cell Permeability: A Review of Mechanistic Effects and Usefulness against Fungal Pathogens. Membranes (Basel). 2022; 12(12):1171. DOI: 10.3390/membranes12121171
In Vitro Combination of Terbinafine with Ketoconazole Against Aspergillus Species with Terbinafine High MIC Values Isolated From Otomycosis. Available at: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36449121/(Last access: 02.01.2022).
Реклама лікарського засобу. Інформаційний матеріал призначений виключно для медичних установ та лікарів.
РП UA/2714/02/01. Наказ МОЗ України № 630 від 06.03.2020. Зміни внесено. Наказ МОЗ України № 2970 від 22.12.2020.
РП № UA/2714/03/01. Наказ МОЗ України 14.11.2019 № 2283. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 26.05.2020 № 1250.
РП UA/2714/01/01. Наказ МОЗ України 21.11.2019 № 2319. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 20.01.2021 № 90.
УКР/ПРОМО/05/2024/ЛАМ/РНВЕБ/010
Більше цікавого для вас
Чому не варто боятися людей із різнобарвним лишаєм