Профілактика діабетичної нейропатії: коли та як її доцільно проводити
У кожного 10-го пацієнта з уперше виявленим діабетом діагностують нейропатію. Розгляньмо докладніше, чому виникає ДН та як цьому запобігти


Профілактика діабетичної нейропатії: коли та як її доцільно проводити
Чи знали ви, що діабетичну нейропатію (ДН) діагностують у 10 - 18% пацієнтів із уперше виявленим діабетом1? Згодом кожен другий пацієнт із цукровим діабетом (ЦД) 1 чи 2 типу її матиме2.
Окрім сенсомоторних і психосоціальних симптомів, ДН є основним фактором ризику синдрому діабетичної стопи та нейропатичної остеоартропатії Шарко3.
Розгляньмо докладніше, чому виникає ДН та як цьому запобігти.
Патофізіологія діабетичної нейропатії
Гіперглікемія та дисліпідемія при ЦД призводять до прогресування структурних і функціональних змін периферичних нервів. Провідну роль у цьому процесі відіграє оксидативний стрес, запалення, мітохондріальна дисфункція та зниження перфузії4.

У дослідженнях демонструють, що розвиток ДН починається в період предіабету2. При цьому до половини пацієнтів може і не мати симптомів захворювання3.
Найбільш ранні симптоми ДН виникають унаслідок поступового пошкодження великих і малих мієлінізованих і немієлінізованих нервових волокон. У пацієнтів можуть спостерігати зміну вібраційної чутливості та пропріорецепції, послаблення болю, відчуття дотиків і температури1.
Коли ДН можна виявити за допомогою клінічного обстеження, процес пошкодження нервів може бути необоротним2. Саме тому важливо застосовувати методи профілактики ДН.
Методи профілактики діабетичної нейропатії
Профілактику ДН проводять для запобігання захворюванню до появи симптомів або для запобігання прогресуванню та погіршенню симптомів ДН3.
Основними методами профілактики ДН є3:
Глікемічний контроль
Коригування способу життя
Контроль за станом ніг
За даними досліджень, глікемічний контроль упродовж 5 років знизив частоту виникнення ДН на 69% у пацієнтів із ЦД. Він може не тільки відстрочити початок ДН, але й запобігти розвитку ретино- та нефропатії3.
Коригування способу життя передбачає регулярну фізичну активність і збалансоване харчування. Фізичні вправи можуть покращити рівновагу, швидкість провідності периферичних нервів і глікемічний контроль при ДН. В Американській діабетичній асоціації (ADA) радять зменшити споживання калорій та обробленої їжі. У раціоні потрібно також збільшити споживання поліненасичених жирних кислот і продуктів, багатих на антиоксиданти3.
Було виявлено, що після року індивідуальних фізичних вправ (150 хвилин на тиждень) і дотримання дієтичних порад щільність інтраепідермальних нервових волокон значно зросла3.
Відповідно до американських клінічних рекомендацій пацієнти з ЦД 1 типу повинні проходити тестування на ураження стоп через п’ять років після встановлення діагнозу. При ЦД 2 типу така діагностика потрібна як під час встановлення діагнозу, так і щороку після цього. У рекомендаціях Національного інституту здоров’я та досконалості допомоги (NICE) наголошують на важливості щорічного тестування на ураження стоп усіх пацієнтів із ЦД незалежно від його типу3.
Діагностика щодо ураження стоп дає змогу оцінити ймовірність утворення виразок, вчасно модифікувати фактори ризику та забезпечити навчання пацієнтів догляду за ними3.
Для запобігання розвитку та прогресуванню ДН варто також розглянути патогенетично орієнтовану терапію. Наприклад, застосування α-ліпоєвої кислоти (АЛК)5.
АЛК у профілактиці діабетичної нейропатії
Відповідно до патофізіології ДН, гіперглікемія спричиняє оксидативний стрес5. Відбувається також накопичення глюкози на матричних білках кровоносних судин і формування «кінцевих продуктів надлишкового глікозилювання». Внаслідок цього знижується ендоневральний кровотік із розвитком ішемії6. Це індукує пошкодження і загибель нервових клітин5,6.
АЛК впливає на біохімічні процеси, спричинені стрептозотоциніндукованим діабетом. Під час її застосування спостерігали6:
Поліпшення ендоневрального кровотоку
Підвищення рівня фізіологічного антиоксиданту глютатіону
Зниження кількості вільних радикалів кисню в нерві
- За результатами дослідження ALADIN III, у разі застосування АЛК у дозуванні 600 мг на добу впродовж 7 місяців спостерігали покращення функції нервів5.
- У дослідженні ISLAND продемонстрували, що АЛК може покращувати ендотеліальну дисфункцію завдяки протизапальним та антитромботичним механізмам5.
- За результатами дослідження NATHAN, застосування АЛК у дозуванні 600 мг на добу впродовж 4 років у пацієнтів із ДН продемонструвало клінічно значуще покращення та запобігання прогресуванню нейропатичних порушень7

Основні тези
У дослідженнях продемонстровано, що розвиток ДН починається в період предіабету2. При цьому до половини пацієнтів може і не мати симптомів захворювання3
Коли ДН можна виявити за допомогою клінічного обстеження, процес пошкодження нервів може бути необоротним2
Основними методами профілактики ДН є: глікемічний контроль, коригування способу життя, контроль за станом ніг3
Для запобігання розвитку та прогресуванню ДН варто також розглянути патогенетично орієнтовану терапію. Наприклад, застосування АЛК5
АЛК, що є у складі ЛЗ Діаліпон®, запобігає прогресуванню нейропатичних порушень у пацієнтів із ДН7
ADA (American Diabetes Association) — Американська діабетична асоціація
NICE (National Institute for Health and Care Excellencе) — Національний інститут здоров’я та досконалості допомоги (Велика Британія)
АЛК — альфа-ліпоєва кислота
ДН — діабетична нейропатія
ЛЗ — лікарський засіб
ЦД — цукровий діабет
- Basić-Kes V., Zavoreo I., Rotim K. et al. Recommendations for diabetic polyneuropathy treatment. Acta clinica Croatica. 2011; 50:289-302.
- Tesfaye S., Sloan G. Diabetic Polyneuropathy — Advances in Diagnosis and Intervention Strategies. Eur Endocrinol. 2020; 16(1):15-20. DOI: 10.17925/EE.2020.16.1.15
- Smith S., Normahani P., Lane T. et al. Prevention and Management Strategies for Diabetic Neuropathy. Life. 2022; 12(8):1185. DOI: https://doi.org/10.3390/life12081185
- Rosenberger D.C., Blechschmidt V., Timmerman H. еt al. Challenges of neuropathic pain: focus on diabetic neuropathy. J Neural Transm (Vienna). 2020; 127(4):589-624. DOI: 10.1007/s00702-020-02145-7
- Vallianou N., Evangelopoulos A., Koutalas P.. Alpha-lipoic Acid and diabetic neuropathy. Rev Diabet Stud. 2009; 6(4):230-6. DOI: 10.1900/RDS.2009.6.230
- Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Діаліпон®, таблетки, вкриті плівковою оболонкою, по 600 мг. РП №UA/0794/03/01.
- Ziegler D., Low P.A., Litchy W.J. et al. Efficacy and safety of antioxidant treatment with α-lipoic acid over 4 years in diabetic polyneuropathy: the NATHAN 1 trial. Diabetes Care. 2011; 34(9):2054-60. DOI: 10.2337/dc11-0503