Респіраторно-синцитіальний вірус (РСВ) — це РНК-вірус із роду Pneumovirus родини Paramyxoviridae, який є основною причиною інфекцій нижніх дихальних шляхів у дітей раннього віку.
Зацікавилися?
Цей матеріал призначений для працівників медичної сфери. Авторизуйтеся, будь ласка, щоб вивчати далі. Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про лікарські засоби, а також іншу професійну спеціалізовану медичну інформацію, яка призначена виключно для лікарів та медичних установ. У разі, якщо Ви не є лікарем чи працівником медичної установи, АТ «Фармак» не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті самостійного використання інформації з цього розділу сайту. Ви робите це самостійно і усвідомлено, розуміючи, що застосування лікарських засобів можливе тільки за призначенням лікаря та після попередньої консультації з ним, а самолікування може завдати шкоди Вашому здоров’ю.
Авторизуйтесь, будь ласка, щоб отримати доступ до професійної інформації. Цим ви підтверджуєте, що є лікарем/працівником медичної установи.
Респіраторно-синцитіальний вірус (РСВ) — це РНК-вірус із роду Pneumovirus родини Paramyxoviridae, який є основною причиною інфекцій нижніх дихальних шляхів у дітей раннього віку.
Є дані, що практично всі діти інфікуються РСВ до 4 років.
Клінічний перебіг респіраторно-синцитіальної вірусної інфекції (РСВ) залежить від віку пацієнта, загального стану здоров’я та супутніх факторів ризику.
Фази перебігу РСВ-інфекції:
1. Інкубаційний період
Триває, зазвичай, до 6 днів. Протягом цього часу симптомів немає, але вірус уже розмножується в респіраторному тракті.
2. Продромальний період
Характеризується поступовим початком. Симптоми нагадують звичайну застуду (помірний нежить та закладеність носа, легка лихоманка, втома та зниження апетиту).
Пневмонія з вираженою лихоманкою, постійним кашлем та задишкою
3. Реконвалесценція
Триває, зазвичай, 1–3 тижні. Кашель може залишатися затяжним через тривале відновлення слизової дихальних шляхів.
Залишкові симптоми, такі як слабкість або підвищена втомлюваність, особливо часто спостерігаються у дітей із хронічними захворюваннями.
Особливості у різних груп пацієнтів
Діти до 1 року мають найбільший ризик важкого перебігу. У них можуть спостерігатися: ● Епіходи апное (зупинки дихання). ● Швидке погіршення стану через анатомо-фізіологічні особливості будови бронхіол.
Особи з імунодефіцитом або хронічними захворюваннями, зазвичай, мають тривалий перебіг РСВ-інфекції та схильність до бактеріальних ускладнень, таких як отит або бактеріальна пневмонія.
Літні люди. РСВ може викликати загострення хронічних захворювань, наприклад, хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ), серцевої недостатності тощо.
Профілактика
Центр контролю та профілактики захворювань США (CDC) рекомендував нове профілактичне щеплення проти РСВ для всіх немовлят.
Nirsevimab – це перший доступний препарат для захисту новонароджених від РСВ. Консультативний комітет з питань імунізації (ACIP), який консультує CDC, одноголосно проголосував за рекомендацію нової ін'єкції.
Щеплення проти РСВ мають додати до графіка дитячої імунізації CDC.
Також консультативний комітет рекомендував немовлятам від 8 до 19 місяців отримати другу дозу "нірсевімабу", якщо у них є проблеми зі здоров'ям, що підвищують ризик госпіталізації.
FDA (Американська агенція з безпеки лікарських засобів) схвалила для використання дві вакцини проти РСВ:
1
Вакцину Arexvy виробника GSK рекомендовано для дорослих від 60 років, (зокрема, для тих із них, хто має хронічні захворювання, ослаблену імунну систему, проживає в будинках для престарілих чи постійно перебуває в медичному закладі; рішення про необхідність вакцинації конкретного пацієнта з цієї вікової групи приймає лікар). Наразі цій групі рекомендовано введення однієї дози вакцини.
2
Вакцину Abrysvo виробника Pfizer рекомендовано для дорослих від 60 років, (зокрема, для тих із них, хто має хронічні захворювання, ослаблену імунну систему, проживає в будинках для престарілих чи постійно перебуває в медичному закладі тощо) та вагітних. Мета вакцинації вагітної – захист немовляти протягом перших місяців його життя. Рекомендовані терміни вакцинації – з 32 по 36 тиждень вагітності. Наразі вказаним групам рекомендовано введення однієї дози вакцини. (Проте оскільки першочергова мета вакцинації вагітної – захист немовляти, вакцинацію слід проводити під час кожної вагітності).
Європейське респіраторне товариство (ERS) також підтримує використання моноклональних антитіл (Nirsevimab) для профілактики РСВ-інфекцій у дітей з високим ризиком.
Лікування
Основним методом лікування є підтримувальна терапія, яка включає моніторинг дихання, видалення секрету з верхніх дихальних шляхів та, за потреби, оксигенотерапію.
У важких випадках може знадобитися інтубація та штучна вентиляція легень.
Використання противірусних препаратів є обмеженим через сумнівну ефективність та можливі побічні ефекти.