Роль петльових діуретиків у лікуванні застійної серцевої недостатності
Дізнайтесь, як сучасне покоління петльових діуретиків застосовують для підвищення якості життя пацієнтів із застійною серцевою недостатністю
Роль петльових діуретиків у лікуванні застійної серцевої недостатності
Попри досягнення медикаментозної терапії протягом останніх десятиліть частота госпіталізацій з приводу хронічної серцевої недостатності (ХСН) продовжує збільшуватися. Основною причиною звернень пацієнтів за невідкладною медичною допомогою є збільшення вираженості ознак та симптомів застою1.
Перед лікарем постає важливе завдання — вибрати для пацієнта оптимальний лікарський засіб, який би впливав на механізми розвитку застійної серцевої недостатності (СН) та при цьому підвищував якість життя.
Поняття застійної серцевої недостатності та механізм її розвитку
Застійна СН — це сукупність ознак та симптомів позаклітинного накопичення рідини, що призводить до зростання тиску наповнення камер серця2. Поняття «тиск наповнення» є інтегрованим результатом систолічної та діастолічної функцій серця, об’єму плазми та венозної місткості/еластичності судин3.
СН із підвищеною нейрогуморальною активацією призводить до:
Затримки ниркового натрію та води, що спричиняє збільшення об’єму плазми3
Підвищення симпатичного тонусу, що зумовлює звуження артерій та вен внутрішніх органів. Унаслідок цього кров перерозподіляється з депонувальних судин у циркуляцію2
Збільшення венозного відтоку та тиску наповнення серця3
Стратегія лікування застійних явищ при СН
Мета терапії пацієнтів із застоєм та об’ємним перевантаженням включає3:
Забезпечення достатнього перфузійного тиску крові для адекватної перфузії органів
Досягнення повного усунення застійних явищ без залишкового об’ємного перевантаження
При застійних явищах із об’ємним перевантаженням хронічна затримка натрію та води спричиняє подальше збільшення внутрішньосудинного об’єму. Це призводить до надмірного накопичення екстраваскулярної рідини. Крім ультрафільтрації, єдиним шляхом виведення натрію та води є підвищення натрійурезу та діурезу3. Тому діуретична терапія наразі є найдоступнішим та найрезультативнішим методом подолання застійних явищ2.
Місце петльових діуретиків у терапії СН
Петльові діуретики формують основу терапії СН, їх застосовують для лікування більше ніж 90% пацієнтів3. Механізм їхньої дії полягає у пригніченні на 20-30% реабсорбції натрію хлориду, що забезпечує потужну натрійуретичну та діуретичну дію. Цей процес відбувається через гальмування котранспорту Na+-K+-2Cl- у люмінальній мембрані епітеліальних клітин висхідного відділу петлі Генле4.
Для лікування застійної СН широко застосовують торасемід — петльовий діуретик тривалої дії. Він швидко всмоктується після прийому per os. Його концентрація в плазмі крові досягає максимуму приблизно через 1 годину. Біодоступність ЛЗ перевищує 80% і не змінюється з віком4.
Для торасеміду не характерний феномен рикошету. Його механізм полягає в тому, що внаслідок активації ренін-ангіотензин-альдостеронової системи зростає екскреція натрію з сечею. В такому разі спрацьовують внутрішньо- та позаниркові компенсаторно-пристосувальні механізми. Вони спрямовані на підтримку водно-електролітного балансу в умовах недостатнього надходження натрію хлориду в організм. Тому згодом відбувається значне сповільнення швидкості екскреції іонів натрію — зміна на ще меншу, ніж вихідна. Тоді, навпаки, починається затримка натрію. Натомість торасемід має антиальдостеронову активність4.
Торасемід чинить тривалу антигіпертензивну дію та майже не впливає на вміст калію в крові та показники пуринового, вуглеводного й ліпідного метаболізму. Завдяки цьому ЛЗ можна застосовувати для тривалого лікування. Варто зазначити, що торасемід гальмує альдостеронові рецептори не тільки в ниркових канальцях, але й у міокарді. Тому даний ЛЗ може запобігати ремоделюванню лівого шлуночка4.
Терапія торасемідом у дозі 5-10 мг/добу протягом 4 тижнів зменшує масу тіла хворих із застійною СН у середньому на 1,0-3,4 кг. Тобто даний ЛЗ має властивість усувати периферичні набряки. При тривалішій терапії торасемід зменшує застійні явища в легенях4.
Результати дослідження щодо застосування торасеміду при ХСН
Результати5
Оцінювання частоти летальних випадків:
Значуще нижчу частоту смертності відмічали у групі лікування торасемідом порівняно з групою застосування фуросеміду/інших діуретиків, 2,2% проти 4,5% відповідно. Лікування торасемідом асоціювали зі зниженням ризику смерті на 51,5%
Зміна функціонального класу за NYHA
Частка пацієнтів, у яких спостерігали функціональне покращення за класом NYHA щонайменше на 1 ступінь, становила 45,8% у групі застосування торасеміду, що було статистично значуще кращим результатом порівняно з 37,2% у групі фуросеміду/інших діуретиків
Оцінювання рівня калію
Частота виникнення гіпокаліємії була значуще меншою в пацієнтів, які приймали торасемід (12,9%), ніж у тих, які отримували фуросемід/інші діуретики (17,9%)
Висновки5
Лікування торасемідом асоціювали з:
- Покращенням функціонального класу СН за NYHA
- Зниженням ризику смерті
- Зменшенням частоти епізодів гіпокаліємії
Торасемід є оптимальним діуретичним лікарським засобом у терапії ХСН
Основні тези
Лікування торасемідом асоціюють зі зниженням ризику смерті та покращенням функціонального класу за NYHA5
При тривалішій терапії торасемід зменшує застійні явища в легенях4
Терапія торасемідом зменшує масу тіла хворих із застійною СН у середньому на 1,0-3,4 кг4
Торасемід гальмує альдостеронові рецептори в міокарді та запобігає ремоделюванню лівого шлуночка4
Для торасеміду не характерний феномен рикошету4
Петльові діуретики формують основу діуретичної терапії, серед яких виділяють торасемід3,4
Мета лікування СН — полегшити застійні явища, переважно за допомогою діуретичної терапії2
Торсид® має доведену біоеквівалентність оригінальному лікарському засобу7
Лікування есенціальної гіпертензії, профілактика рецидивів набряків та/або випотів, спричинених серцевою недостатністю
NYHA — функціональна класифікація Нью-Йоркської асоціації кардіологів хронічної серцевої недостатності
Per os — пероральне застосування
ЛЗ — лікарський засіб
СН — серцева недостатність
ХСН — хронічна серцева недостатність
- Застосування діуретиків при хронічній серцевій недостатності: сучасні докази та експертні висновки. Український медичний часопис. 2019; 1(29):1-7.
- Романюк С. Діуретична терапія при застійній серцевій недостатності. 2020; 2(69).
- Mullens W., Damman K., Harjola V.-P. Застосування діуретиків при застійній серцевій недостатності: офіційна заява Асоціації серцевої недостатності Європейського товариства кардіологів. Нирки. 2019; 8(1):43-61. DOI:10.22141/2307-1257.8.1.2019.157796
- Іщук В.О., Шатило В.Б. Місце торасеміду в терапевтичній практиці. Раціональна фармакотерапія. 2010; 2(15):44-49.
- Cosín J., Díez J. Torasemide in chronic heart failure: results of the TORIC study. European Jounal Heart Failure. 2002; 4(4):507-513. DOI:10.1016/s1388-9842(02)00122-8
- Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Торсид®, розчин 5 мг/мл. РП №UA/9173/02/01. Наказ МОЗ України №388 від 25.02.2023.
- Зупанець І.А., Безугла Н.П., Тарасенко О.О. Доказові дослідження щодо можливості генеричної заміни лікарських препаратів Торсид та Трифас. Клінічна фармація: 20 років в Україні. 2013; 121-122.
РП UA/9173/02/01. Наказ МОЗ України 06.02.2020 № 269. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 25.02.2023 № 388.
РП UA/9173/01/01, UA/9173/01/02. Наказ МОЗ України 02.01.2019 №6. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 17.07.2023 № 1286.
РП UA/9173/01/01, UA/9173/01/02. Наказ МОЗ України 02.01.2019 № 6. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 17.07.2023 № 1286.