Як вибрати травні ферменти при муковісцидозі
Екзокринна недостатність підшлункової залози є найпоширенішим шлунково-кишковим ускладненням муковісцидозу1. Розповідаємо, як визначитись із травними ферментами для таких пацієнтів


Як вибрати травні ферменти при муковісцидозі
Екзокринна недостатність підшлункової залози (ЕНПЗ) розвивається в майже 85% пацієнтів із муковісцидозом1.
Мальабсорбція ліпідів призводить до дефіциту поживних речовин і жиророзчинних вітамінів, стеатореї. Хоча функція підшлункової залози (ПЗ) погіршується з віком, обструкція проток підшлункової залози починається ще у внутрішньоутрубному періоді під час другого триместру вагітності1.
Панкреатична недостатність при муковісцидозі є необоротною та потребує додаткових ферментів ПЗ1.22
Показання до споживання ферментних добавок
При муковісцидозі функція ПЗ корелює з генотипом. Панкреатична недостатність виникає протягом перших місяців життя в пацієнтів із двома "важкими" мутаціями гена CFTR (регулятор трансмембранної провідності при муковісцидозі), які належать до класу I, II або III. Мутації класу IV або V зазвичай не повʼязані з ЕНПЗ1.

Через дефектне функціонування CFTR відбувається порушення транспорту хлору, натрію та бікарбонату. В'язка екзокринна рідина призводить до обструкції проксимальних проток ПЗ, ацинарні клітини поступово замінюються жировою, а згодом — фіброзною тканиною. Зменшена кількість бікарбонату в секреті ПЗ додатково спричиняє дефіцит ферментативної активності через зміну pH середовища в кислу сторону1.
До пацієнтів із сильною підозрою на ЕНПЗ належать ті, хто має типові симптоми або дві «важкі» мутації CFTR. Для них рекомендуйте травні ферменти до тестування на ЕНПЗ, яка має бути підтверджена вимірюванням фекальної еластази1.
Низьку підозру на ЕНПЗ мають пацієнти без симптомів з «легкими» мутаціями CFTR. Перевіряйте фекальну еластазу кожні 12 місяців або частіше, якщо з'являються ознаки мальабсорбції або рецидивуючий панкреатит. Для цієї групи пацієнтів рекомендувати травні ферменти емпірично не слід1.
Визначення фекальної еластази є простим діагностичним тестом для рутинного скринінгу. Значення менш ніж 200 мкг/г свідчить про ЕНПЗ. Однак тест не використовують для моніторування ефективності споживання ензимів або для коригування дози, оскільки він є мірою внутрішньої функції ПЗ, а не мальабсорбції жиру1.
Прямі тести є більш точними, але потребують ендоскопії, тому не підходять для початкової діагностики. Вони включають збирання аспіратів із дванадцятипалої кишки до і після стимуляції ПЗ секретином. Пікова концентрація бікарбонату менш як 80 мЕкв/л свідчить про ЕНПЗ1.
Отже, показаннями до споживання травних ферментів є1:
Доведена ЕНПЗ
Сильна клінічна підозра на ЕНПЗ
Лабораторні докази аномальної функції ПЗ. Наприклад, значення фекальної еластази менш ніж 200 мкг/г
Принципи споживання травних ферментів
- Добавки з еквівалентними дозами ферментів можуть відрізнятися за своїми ефектами1.
- Оцінюйте стан пацієнтів після будь-яких змін у споживанні ензимів1.
- Коригування доз зазвичай відбувається згідно з симптомами мальабсорбції, такими як діарея, здуття живота, метеоризм1.
- Пацієнти, які не реагують на максимальні дози ферментів, можуть отримати користь від зниження кислотності шлунка завдяки додаванню Н2-гістаміноблокаторів1.
- Надмірна кількість ферментів тваринного панкреатину може спричинити фіброзуючу колонопатію2.
- Збір 72-годинного зразка калу в поєднанні з ретельним записом продуктів харчування для визначення фекального жиру є корисним, коли не вдається досягти оптимального режиму споживання ферментів на основі клінічних симптомів. Виведення фекального жиру вважають ненормальним, якщо воно становить більш ніж 7% споживаного пацієнтом1.
- Зверніть увагу пацієнта на зберігання ферментних добавок, оскільки надмірне тепло або волога можуть знизити їхню ефективність1.
Традиційним вибором є тваринні ферменти на основі панкреатину свині1,3. Проте ензими нетваринного походження набувають ширшого використання через:
Активність у ширшому діапазоні рН3
Стійкість до протеаз та інгібіторів ферментів3
Відсутність пригнічення власної панкреатичної секреції пацієнта3
Можливість застосування при гіперчутливості до тваринного панкреатину3
Стабільність при зберіганні3
Дієвість при нижчих дозах порівняно з ферментами тваринного походження4
Ферменти нетваринного походження широко використовують у США, Франції, Іспанії та Німеччині, а на фармацевтичному ринку Японії понад 90% ферментів належать до нетваринних.
Дослідження AORA
Споживання ферменту мікробного походження сприяло зменшенню2:
- Кількості добового вживання капсул
- Загальної, фізичної та розумової втоми, запорів, загальних абдомінальних симптомів і симптомів у верхніх відділах шлунково-кишкового тракту
Основні тези
Більшість пацієнтів із муковісцидозом страждають на екзокринну недостатність підшлункової залози (ЕНПЗ)1
ЕНПЗ корелює з генотипом і найбільш імовірна при мутаціях І, ІІ та ІІІ класів1
ЕНПЗ є необоротною, а пацієнти потребують додаткового споживання ферментів ПЗ1
Показаннями до споживання ферментів є доведена ЕНПЗ або сильна клінічна підозра на неї, лабораторні докази аномальної функції ПЗ1
Значення фекальної еластази менш ніж 200 мкг/г свідчить про ЕНПЗ, але його не можна використовувати для моніторування ефективності споживання ензимів1
Ензими нетваринного походження набувають ширшого використання завдяки кращим показникам стабільності та ефективності, можливості споживання в нижчих дозах і при гіперчутливості до тваринного панкреатину, відсутності пригнічення панкреатичної секреції пацієнта3
CFTR (сystic fibrosis transmembrane conductance regulator) — трансмембранний регулятор провідності кістозного фіброзу
FAS (fatigue assessment scale) — шкала оцінювання втоми
PAC-SYM (patient assessment of constipation questionnaire) — опитувальник щодо оцінювання запору пацієнтом
PAGI-SYM (patient assessment of upper gastrointestinal symptoms index) — індекс оцінювання пацієнтом симптомів верхніх відділів шлунково-кишкового тракту
ДНК — дезоксирибонуклеїнова кислота
ЕНПЗ — екзокринна недостатність підшлункової залози
ПЗ — підшлункова залоза
РНК — рибонуклеїнова кислота
- Cystic fibrosis: Assessment and management of pancreatic insufficiency. Available at: https://www.uptodate.com/contents/cystic-fibrosis-assessment-and-management-of-pancreatic-insufficiency?search=cystic%20fibrosis&topicRef=5858&source=see_link# (Last access: 05.01.2024).
- Fidel R. Rodríguez Cala, Miguel Ángel Poza et al. 79% reduction in lipase intake using dual release fungal enzymes – 6 months study.
- Губергріц Н.Б, Бєляєва Н.В. Обміркований вибір ферментного препарату: як зробити? Вісник клубу панкреатологів. 2023; 4(61). DOI: 10.33149/vkp.2023.04.05
- Гріднєв О.Є. Сучасні можливості замісної терапії за допомогою травних ферментів мікробного походження. Здоров’я України 21 сторіччя. 2022; 1(518). Режим доступу: https://health-ua.com/article/69338-suchasn-mozhlivost-zamsno-terap--za-dopomogoyu-travnih-fermentv-mkrobnogo-p (дата звернення: 05.01.2024).