Про "ідеальний" генерик, лікарський засіб, взаємозамінність якого доведена шляхом проведення дослідження in vivo – біоеквівалентності, розповідає Зарецька Анастасія Вікторівна, керівник відділу медичної регуляції медико-регуляторного департаменту АТ "Фармак".
Спікерка вебінару
Анастасія Вікторівна Зарецька
Авторка вебінарів
MD, Керівник відділу медичної регуляції медико-регуляторного департаменту АТ "Фармак"
Якщо у вас виникли питання - задавайте їх Анастасії тут і вона прокоментує після вебінару письмово
Інформація з презентації до вебінару
Оригінальним лікарським засобом називається раніше невідомий, тобто вперше створений та випущений на фармацевтичний ринок фірмою-розробником або патентовласником лікарський препарат, який пройшов повний цикл доклінічних і клінічних випробувань та має патентний захист активних компонентів на певний період часу.
У різних державах строк, протягом якого інші виробники не мають права випускати препарати, що містять ці компоненти, зазвичай становить від 12 до 20 років.
Закон України «Про лікарські засоби»
Порядок проведення експертизи реєстраційних матеріалів на лікарські засоби, що подаються на державну реєстрацію (перереєстрацію), а також експертизи матеріалів про внесення змін до реєстраційних матеріалів протягом дії реєстраційного посвідчення.
Настанова СТ-Н МОЗУ 42-7.4:2022 «Лікарські засоби. Дослідження біоеквівалентності»
Що таке "генеричний лікарський засіб"
Референтний лікарський засіб - лікарський засіб, з яким порівнюється досліджуваний лікарський засіб і який є, насамперед, оригінальним (інноваційним) лікарським засобом з доведеними ефективністю, безпекою та якістю.
Генеричний лікарський засіб (генерик) - лікарський засіб такого самого якісного і кількісного складу діючих речовин і такої самої лікарської форми, як і референтний лікарський засіб, біоеквівалентність якого з референтним лікарським засобом було продемонстровано належними дослідженнями біодоступності.
Різні солі, складні ефіри, прості ефіри, ізомери, суміші ізомерів, комплекси або похідні діючої речовини вважатимуться однією і тією самою діючою речовиною за умови, що вони суттєво не відрізняються з точки зору безпеки та/або ефективності.
Різні лікарські форми для перорального застосування з негайним вивільненням вважатимуться однією і тією самою лікарською формою.
Дослідження біодоступності не вимагатимуться від заявника, якщо він доведе відповідність генеричного лікарського засобу встановленим критеріям, визначеним у відповідних детальних настановах.
Біоеквівалентність
Два лікарських засоби, що містять однакову діючу речовину, вважаються біоеквівалентними, якщо вони є фармацевтично еквівалентними або фармацевтично альтернативними, а їх біодоступність (швидкість та ступінь абсорбції) після введення в однаковій молярній дозі знаходиться в попередньо встановлених критеріях прийнятності. Ці критерії встановлюються для забезпечення порівняння характеристик лікарських засобів in vivo, тобто для встановлення подібності з точки зору безпеки та ефективності.
Біодоступність - швидкість і ступінь, з якими діюча речовина або її активний компонент абсорбується (всмоктується) з лікарської форми і стає доступною у місці дії.
Дослідження еквівалентності - це дослідження, яке визначає еквівалентність між досліджуваним та референтним лікарськими засобами при використанні досліджень in vivo та/або in vitro
«Ідеальний» генерик – це:
Лікарський засіб, взаємозамінність якого доведена шляхом проведення дослідження in vivo – біоеквівалентності
Лікарський засіб, взаємозамінність якого доведена шляхом проведення порівняльних фармакодинамічних досліджень
Лікарський засіб, взаємозамінність якого доведена шляхом проведення порівняльних клінічних досліджень
Лікарський засіб, взаємозамінність якого доведена шляхом проведення дослідження in vitro – тест на розчинення
Лікарський засіб, взаємозамінність якого не потребує доказу, доведена фармацевтична еквівалентність/альтернативність
Лікарський засіб, взаємозамінність якого доведена шляхом проведення дослідження in vitro – тест на розчинення
Біофармацевтична система класифікації – наукова система класифікації діючих речовин на основі їхньої розчинності у водних розчинах (з рН в діапазоні від 1,2 до 6,8) та ступеня кишкового проникнення.
Лікарський засіб, взаємозамінність якого не потребує доказу, доведена фармацевтична еквівалентність/альтернативність
лікарські засоби для парентерального застосування
лікарські засоби для орального застосування у формі розчинів
вушні або очні лікарські засоби, виготовлені у формі водних розчинів
лікарські засоби, які є газами
лікарські засоби місцевої дії у формі водних розчинів
лікарські засоби, які є водними розчинами у формі інгаляційно розпилюваних небулайзером препаратів, або назальні спреї
лікарські засоби системної дії у формі водних розчинів для ректального або вагінального застосування
Цей матеріал створений виключно з просвітницькою метою для лікарів та медичних установ. Інформація, наведена в лекції, призначена для професійного обговорення та не є рекламою лікарських засобів чи інших засобів медичного та фармацевтичного призначення.
Зображення упаковок лікарських засобів чи інших засобів медичного та фармацевтичного призначення використовуються суто для ілюстрації та прикладів, без наміру просування будь-якого конкретного продукту. Всі лікарські засоби мають застосовуватися відповідно до чинних стандартів лікування, інструкцій для медичного застосування, виключно з урахуванням клінічного стану пацієнта, діагностичних програм, протоколів лікування, затверджених МОЗ України та під повну індивідуальну відповідальність лікуючого лікаря.
Зміст, інформація, думки та погляди, що містяться в цих просвітницьких матеріалах, належать авторам або учасникам цих матеріалів. АТ «Фармак» підтримує принципи неупередженості та прозорості у науковій інформації та не впливає на зміст лекційного матеріалу.
АТ «Фармак» НЕ НАДАЄ ЖОДНИХ ГАРАНТІЙ, ЯВНИХ АБО ПРИПУСТИМИХ, щодо повноти або точності змісту, що міститься в просвітницьких матеріалах на цьому веб-сайті. Слухач використовує ці матеріали на власний ризик, і АТ «Фармак» не несе відповідальності за будь-які помилки, упущення або неточності в цих матеріалах.
УКР/НЕПРОМО/02/2025/ФАРМБРЕНД/АВМ/001