10 переваг ферментів нетваринного походження
На що варто звернути увагу при виборі ензимів і чому нетваринним ферментам віддають усе більшу перевагу в клінічній практиці
10 переваг ферментів нетваринного походження
Ферменти для замісної терапії класифікують залежно від їхнього походження: тваринні (зокрема, на основі панкреатину) та нетваринні (рослинні, мікробні та фунгальні)1.
Ензими нетваринного походження було вперше розроблено в Японії. Сьогодні на її фармацевтичному ринку понад 80% ферментів бактеріальної природи, 10% — фунгальної, тоді як ферменти тваринного походження становлять лише незначну частку1.
Ферментам нетваринного походження віддають усе більшу перевагу в клінічній практиці та використовують їх навіть при захворюваннях із тяжкою панкреатичною недостатністю. Такі ферменти широко представлено в США, Франції, Іспанії та Німеччині. Причиною цього є численні переваги, на яких варто зупинитися докладніше1.
Перевага 1. Активність у широкому діапазоні рН
Ферменти рослинного, бактеріального та фунгального походження активні у значно ширшому, ніж тваринні ферменти, діапазоні pH — від 3,0 до 9,0. Вони не потребують кислотостійкої оболонки або паралельного призначення антисекреторних засобів1.
Ензими нетваринного походження стабільні та активні як у кислому, так і в лужному середовищі, що забезпечує їх високу біодоступність. Особливо значущою є стабільність нетваринної ліпази в кислому середовищі, оскільки збереження її активності критично важливе для ефективності замісної терапії. Вагомим аспектом є не лише толерантність нетваринної ліпази до кислого середовища шлунка, але й стійкість до зниження pH дуоденального вмісту в разі вираженої екзокринної панкреатичної недостатності1.
Перевага 2. Широка субстратна специфічність
Нетваринні ферменти не потребують обов’язкового введення додаткових гідролізуючих компонентів для розщеплення полісахаридів рослинних оболонок1.
Перевага 3. Ефективність при дефіциті жовчних кислот
Ефективність тваринних ферментів залежить від активації жовчними кислотами та може знижуватися за умови їх дефіциту у дванадцятипалій кишці — при холестатичних захворюваннях печінки, гіпомоториці жовчного міхура, після холецистектомії1.
Для вирішення цієї проблеми до ферментів тваринного походження додають жовч або жовчогінні компоненти. Однак це може призвести до осмотичної та секреторної діареї, збільшення навантаження на печінку, несприятливої дії на слизову оболонку травного тракту, аутолізу підшлункової залози. З огляду на це засоби, що містять жовч, протипоказані при гепатитах та цирозі печінки, загостренні хронічного панкреатиту, ерозивно-виразкових змінах слизової̈ оболонки органів травлення1.
Ферменти ж нетваринного походження не потребують активації жовчними кислотами1.
Перевага 4. Стійкість до протеаз та інгібіторів ферментів підшлункової залози
Ензими нетваринного походження вирізняються стійкістю до протеаз, які знижують активність ліпази, та до інгібіторів ферментів підшлункової залози, що дає їм змогу зберігати свою активність.
Використання тваринних ферментів може мати менший терапевтичний̆ ефект попри зазвичай вищий вміст ліпази. Це пояснюється зниженням активності ліпази внаслідок її інактивації протеазами, інгібіторами ферментів та кислим середовищем шлунка1.
Перевага 5. Багатокомпонентний склад
Перевагою деяких ферментних засобів нетваринного походження є їхній склад, до якого додають не лише традиційні амілазу, протеазу та ліпазу, а й деякі інші, зокрема кишкові, ферменти, що підвищує їхню ефективність1.
Перевага 6. Відсутність пригнічення власної панкреатичної секреції
Ензими нетваринного походження не пригнічують власної панкреатичної секреції пацієнта, більше того — чинять стимулювальну дію на неї1.
Перевага 7. Використання при гіперчутливості до панкреатину
Нетваринні ферменти можна вживати особам із непереносимістю тваринних ферментів, а також із гіперчутливістю до панкреатину, що спостерігають у 5% хворих на хронічний̆ панкреатит1,2.
Перевага 8. Стабільність під час зберігання
Ферменти нетваринного походження залишаються активними в широкому діапазоні температур, що полегшує умови їх зберігання1.
Перевага 9. Дієвість при нижчих дозах
Менша кількість одиниць мікробних ферментів дає змогу досягти результатів, еквівалентних панкреатичним ферментам тваринного походження2.
Перевага 10. Підтверджена ефективність
У спостережному дослідженні, проведеному Khandke D. та співавторами за участі 2125 пацієнтів, було вивчено вплив мікробних ферментів на покращення стану пацієнтів із функціональною диспепсією чи іншими розладами травлення.
Результатами дослідження підтверджено позитивний ефект від використання мікробних ферментів щодо полегшення частоти та ступеня тяжкості симптомів диспепсії̈, таких як метеоризм, здуття живота, відрижка, печія, втрата апетиту, відчуття переповнення шлунка та дискомфорту в животі1.
- У порівняльному дослідженні, проведеному Schneider M. та співавторами, було вивчено ефективність замісної терапії стандартним і кишковорозчинним панкреатином порівняно з кислотостійкими мікробними ферментами в пацієнтів із хронічним панкреатитом та екзокринною недостатністю підшлункової залози (ЕНПЗ). Виявлено, що зниження частоти стеатореї було майже еквівалентним для всіх трьох типів ферментів, проте мікробні ферменти були ефективними при значно нижчих дозуваннях — лише 1/4 від дози стандартного панкреатину1.
- Ефективність і безпеку використання мікробних ферментів у пацієнтів із ЕНПЗ та муковісцидозом оцінювали в іншому міжнародному клінічному випробуванні, проведеному Heubi J.E. та співавторами. Було продемонстровано, що мікробні ферменти добре переносяться та сприяють значному підвищенню засвоєння жирів та білків і зменшенню маси фекалій1.
Основні тези
Ферменти для замісної терапії класифікують залежно від їх походження: тваринні (зокрема, на основі панкреатину) та нетваринні (рослинні, мікробні та фунгальні)1.
Нетваринні ензими мають переваги, серед яких:
- Активність у широкому діапазоні pH1
- Широка субстратна специфічність1
- Ефективність при дефіциті жовчних кислот1
- Багатокомпонентний склад для розширення спектра дії1
- Стійкість до протеаз та інгібіторів ферментів підшлункової залози1
- Відсутність пригнічення власної панкреатичної секреції пацієнта1
- Можливість використання при гіперчутливості до панкреатину1
- Стабільність під час зберігання1
- Дієвість при нижчих дозах порівняно з панкреатичними ферментами тваринного походження2
- Підтверджена ефективність1
Дієтична добавка Панжест® містить ферменти бактеріального походження та рекомендована при станах, які супроводжуються недостатністю панкреатичних ферментів: муковісцидозі, хронічному панкреатиті, хірургічних втручаннях у верхніх відділах ШКТ та при функціональних порушеннях травлення, таких як диспепсія, дискомфорт після прийому їжі, відчуття переповнення шлунка, підвищене газоутворення під час перетравлювання їжі3.
Завдяки унікальній системі доставки «капсула в капсулі» ферменти, що входять до складу Панжест®, активні як у шлунку, так і в кишечнику3
Рекомендовано споживати по 1-2 капсули Панжест® під час основного прийому їжі. За потреби кількість та тривалість споживання можна варіювати залежно від індивідуальних особливостей пацієнта3.
Рекомендований при недостатності панкреатичних ферментів. Наприклад, при муковісцидозі, хронічному панкреатиті, хірургічних втручаннях у верхніх відділах ШКТ1
ЕНПЗ — екзокринна недостатність підшлункової залози
ШКТ — шлунково-кишковий тракт
- Губергріц Н.Б, Бєляєва Н.В. Обміркований вибір ферментного препарату: як зробити? Вісник клубу панкреатологів. 2023; 4(61). DOI:10.33149/vkp.2023.04.05
- Гріднєв О.Є. Сучасні можливості замісної терапії за допомогою травних ферментів мікробного походження. Здоров’я України 21 сторіччя. 2022; 1(518). Режим доступу: https://health-ua.com/article/69338-suchasn-mozhlivost-zamsno-terap--za-dopomogoyu-travnih-fermentv-mkrobnogo-p (дата звернення: 30.04.2024).
- Листок-вкладення до дієтичної добавки Панжест®.
Реклама дієтичної добавки. Не є лікарським засобом.
Декларація про відповідність продукції вимогам українського законодавства у галузі харчових продуктів від 04.08.2021.