Ознайомтеся з особливостями менеджменту та наслідками безсимптомної гіперурикемії у статті
Зацікавилися?
Цей матеріал призначений для працівників медичної сфери. Авторизуйтеся, будь ласка, щоб вивчати далі. Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про лікарські засоби, а також іншу професійну спеціалізовану медичну інформацію, яка призначена виключно для лікарів та медичних установ. У разі, якщо Ви не є лікарем чи працівником медичної установи, АТ «Фармак» не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті самостійного використання інформації з цього розділу сайту. Ви робите це самостійно і усвідомлено, розуміючи, що застосування лікарських засобів можливе тільки за призначенням лікаря та після попередньої консультації з ним, а самолікування може завдати шкоди Вашому здоров’ю.
Авторизуйтесь, будь ласка, щоб отримати доступ до професійної інформації. Цим ви підтверджуєте, що є лікарем/працівником медичної установи.
Безсимптомна гіперурикемія: стратегія управління захворюванням
Безсимптомну гіперурикемію (ГУ) виявляють при одноразовому визначенні рівня сечової кислоти (СК) у сироватці крові у 20-25% дорослих чоловіків і меншої частки жінок1. Протягом останніх 10 років кількість пацієнтів з ГУ постійно зростає через зміни харчової поведінки та способу життя в людей із більш високим рівнем достатку2.
Із безсимптомною ГУ асоціюють три основні захворювання, що пов’язані з відкладенням кристалів уратів. Серед них подагра, уратна нефропатія та нефролітіаз. Чим довше триває персистуюча ГУ, тим вищий ризик розвитку цих патологій. Відомо, що подагра розвивається приблизно на 20 років пізніше, ніж початкове фізіологічне збільшення концентрації СК у сироватці крові1.
Визначення безсимптомної гіперурикемії
Безсимптомна ГУ — це стан підвищеної концентрації СК у сироватці крові без симптомів або ознак подагри чи уратної нефропатії1.
Загальноприйнятого кількісного визначення ГУ не встановлено через нерівномірний розподіл концентрації уратів у крові різних популяцій1.
Клінічно значущим рівнем ГУ є концентрація СК у сироватці крові >6 мг/дл (360 мкмоль/л). Метою лікування пацієнтів із подагрою є досягнення величини СК нижче цього значення1.
В UpToDate радять застосовувати показник СК >8 мг/дл (480 мкмоль/л) як поріг для початку модифікації способу життя та/або фармакологічного втручання для пацієнтів, яким це може принести користь1
Управління безсимптомною гіперурикемією
Рішення щодо модифікації способу життя або фармакологічної терапії треба приймати індивідуально на основі оцінювання ризику потенційних клінічних наслідків, переваг та побічних ефектів уратзнижувальних лікарських засобів. Більшості пацієнтів із безсимптомною ГУ не рекомендовано медикаментозне лікування. Проте у деяких ситуаціях воно є виправданим1.
Усім пацієнтам без ознак відкладення кристалів уратів потрібно запропонувати немедикаментозні заходи. Це — досягнення ідеальної маси тіла, регулярні фізичні навантаження, припинення вживання алкоголю та підсолоджених цукром напоїв1.
Якщо пацієнт має супутні захворювання, перевага віддається лікарським засобам, що знижують рівень уратів у сироватці крові та/або зменшують ризик виникнення подагри. Наприклад, фенофібрат при гіперліпідемії, лозартан або блокатори кальцієвих каналів при гіпертензії. Навпаки, треба уникати тіазидних або петльових діуретиків, інгібіторів ангіотензинперетворювального ферменту, нелозартанових блокаторів рецепторів ангіотензину II і бета-блокаторів1.
За наявності відкладень кристалів мононатрієвого урату, що спостерігають лише при візуалізаційних дослідженнях, застосовують ті самі підходи1.
Деякі пацієнти зі стійкою вираженою безсимптомною ГУ (рівень СК >13 мг/дл, або 773 мкмоль/л) отримають користь від застосування уратзнижувальної терапії (УЗТ) алопуринолом або фебуксостатом. Серед них особи з1 :
Гіперпродукцією пуринів та/або уратів через успадковані моногенні дефекти метаболізму пуринів, глюкози або АТФ
Клінічними розладами, пов'язаними з прискореним клітинним оновленням
Аутосомно-домінантним тубулоінтерстиціальним захворюванням нирок через мутації в генах, що кодують глікопротеїн уромодулін
Променева або хіміотерапія можуть привести до обширного лізису пухлини, тому таким пацієнтам також рекомендовано фармакологічне лікування для запобігання гострій уратній нефропатії1.
Безсимптомна гіперурикемія в коморбідних пацієнтів
Безсимптомну ГУ асоціюють із іншими захворюваннями, що не характеризуються кристалізацією уратів. Серед них артеріальна гіпертензія, атеросклероз, метаболічний синдром, цукровий діабет, хронічна хвороба нирок і псоріаз. Безсимптомна ГУє в2:
47% пацієнтів із артеріальною гіпертензією
70% пацієнтів із хронічною хворобою нирок ≥2 стадії
54% осіб із індексом маси тіла ≥30 кг/м2
Також безсимптомна ГУ пов’язана з підвищеним ризиком смерті від усіх причин та серцево-судинних подій3.
Нині тривають дискусії щодо необхідності лікування безсимптомної ГУ при супутніх захворюваннях3. Проте експерти з деяких країн, зокрема Японії, рекомендують УЗТ коморбідним пацієнтам1,3.
Співвідношення ризику та користі УЗТ дотепер недостатньо вивчено. Призначаючи УЗТ пацієнтам із безсимптомною ГУ, варто зіставляти можливі побічні ефекти з імовірністю розвитку подагри3.
Основні тези
Безсимптомна ГУ — це стан підвищеної концентрації СК у крові без симптомів або ознак подагри чи уратної нефропатії1
Клінічно значущим рівнем ГУ є концентрація СК у сироватці крові >6 мг/дл (360 мкмоль/л)1
Більшості пацієнтів із безсимптомною ГУ не рекомендовано медикаментозне лікування1
Окремі пацієнти з рівнем СК >13 мг/дл або 773 мкмоль/л отримають користь від застосування УЗТ алопуринолом або фебуксостатом1
Безсимптомну ГУ асоціюють із артеріальною гіпертензією, атеросклерозом, метаболічним синдромом, цукровим діабетом, хронічною хворобою нирок і псоріазом2
Хоча дискусії щодо необхідності лікування безсимптомної ГУ при супутніх захворюванняхведуться дотепер, експерти з деяких країн рекомендують УЗТ коморбідним пацієнтам1,3