Тваринні ферменти часто не відповідають усім вимогам замісної терапії. Дізнайтесь, як мікробіологічний синтез ферментів може покращити лікування функціональних порушень травлення
Зацікавилися?
Цей матеріал призначений для працівників медичної сфери. Авторизуйтеся, будь ласка, щоб вивчати далі. Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про лікарські засоби, а також іншу професійну спеціалізовану медичну інформацію, яка призначена виключно для лікарів та медичних установ. У разі, якщо Ви не є лікарем чи працівником медичної установи, АТ «Фармак» не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті самостійного використання інформації з цього розділу сайту. Ви робите це самостійно і усвідомлено, розуміючи, що застосування лікарських засобів можливе тільки за призначенням лікаря та після попередньої консультації з ним, а самолікування може завдати шкоди Вашому здоров’ю.
Авторизуйтесь, будь ласка, щоб отримати доступ до професійної інформації. Цим ви підтверджуєте, що є лікарем/працівником медичної установи.
Ензими майбутнього: як мікробіологічний синтез змінює замісну терапію
Попри те, що тваринний панкреатин залишається традиційним вибором для замісної терапії ферментами підшлункової залози, він має свої обмеження1. Нові дані про регуляцію біосинтезу метаболітів та успішне використання мікроорганізмів як біокаталізаторів і джерел ферментів значно збільшиликількість та обсяг лікарських засобів, створених завдяки мікробному біосинтезу та біотрансформації2.
Ферменти мікробного походження мають вищу активність і стабільність, що забезпечило їм частку 35% на світовому фармацевтичному ринку1,3.
Поняття мікробіологічного синтезу та генної інженерії
Мікробіологічний синтез передбачає продукування мікроорганізмами первинних і вторинних метаболітів в умовах культивування на заводах мікробіологічної промисловості. Для цього зазвичай використовують високоактивні продуценти, отримані за допомогою генетичної селекції та генної інженерії4.
Рекомбінантні технології, що є частиною генної інженерії, забезпечують процес «клонування генів», який передбачає створення певного фрагмента ДНК та його розмноження у клітині-господарі5.
У переліку розроблених за допомогою рекомбінантних технологій фармацевтичних продуктів5:
Ферменти
Еритропоетин
Модулятори коагуляції
Гормони
Інтерферони
Інтерлейкіни
Антитіла
Колонієстимулювальні фактори гранулоцитів
Протиревматоїдні лікарські засоби
TNF (фактор некрозу пухлин)
Бекаплермін
Вакцина проти гепатиту B
Нетваринні ферменти для замісної терапії
Мікробні ферменти привернули увагу до широкого застосування в медичній промисловості завдяки6:
Стабільності
Простоті виробництва
Технічним та економічним перевагам
Біологічно розкладній природі та екологічним характеристикам
Світовий ринок промислових ферментів оцінювали в 4,2 млрд доларів уже в 2014 році7.
У галузі охорони здоров'я ферменти використовують переважно для замісної терапії, зокрема, при таких станах1,6:
Оскільки найпоширенішими причинами ЕНПЗ є хронічний та гострий панкреатит, муковісцидоз, діабет 1 та 2 типів, пухлини підшлункової залози, а також хірургічні втручання на підшлунковій залозі та шлунково-кишковому тракті, то пацієнти з ЕНПЗ потребують замісної терапії ферментами підшлункової залози1.
Нетваринні ферменти, утворені завдяки мікробіологічному синтезу, значно відрізняються від тваринних аналогів, вони, зокрема:1,7
Активні при рН від 3,0 до 9,0, тому не потребують кислотостійкої оболонки чи паралельного призначення антисекреторних засобів7
Мають широку субстратну специфічність7
Активні при дефіциті жовчних кислот у дванадцятипалій кишці7
Не пригнічують власної панкреатичної секреції7
Їх можна застосовувати при гіперчутливості до панкреатину7
Дієві в нижчих дозах1
Мають доведену ефективність1,7
Фармацевтичні засоби з нетваринних ферментів використовують у багатьох країнах, зокрема Японії, Німеччині, США та Франції7.
Отже, нетваринні ферменти, отримані за допомогою мікробіологічного синтезу, являють собою перспективну альтернативу традиційним тваринним ферментам завдяки перевагам у стабільності, активності та зручності використання.
Основні тези
Ферменти мікробного походження мають вищу активність і стабільність, якщо порівнювати з ферментами тваринного походження1
Нетваринні ферменти активні навіть при дефіциті жовчних кислот у дванадцятипалій кишці7
Мікробні ферменти не пригнічують власної панкреатичної секреції7
Нетваринні ферменти активні при рН від 3,0 до 9,0, тому не потребують кислотостійкої оболонки чи паралельного призначення антисекреторних засобів7
Використання мікробних ферментів може бути альтернативою при гіперчутливості до панкреатину7
Kieslich K. Production of drugs by microbial biosynthesis and biotransformation. Possibilities, limits and future developments (1st communication). Arzneimittelforschung. 1986; 36(4):774-8. PMID: 3718602.
Губергріц Н.Б. Перспективи замісної ферментної терапії: курс на комбіновані препарати бактеріального, рослинного та фунгального походження. Здоров’я України. 2023;19(555):2-3.
Мацелюх Б.П. Мікробіологічний синтез. Енциклопедія сучасної України. 2019. Режим доступу: https://esu.com.ua/article-67569 (дата звернення: 20.08.2024).
Kishore К., Krishan Р. Pharmacology of Recombinant or Genetically Engineered Drugs. J Young Pharm. 2009; 1(2):141-150. DOI: 10.4103/0975-1483.55747
Singh R., Kumar M., Mittal A. et al. Microbial metabolites in nutrition, healthcare and agriculture. 3 Biotech. 2017; 7(1):15. DOI: 10.1007/s13205-016-0586-4
Губергріц Н.Б, Бєляєва Н.В. Обміркований вибір ферментного препарату: як зробити? Вісник клубу панкреатологів. 2023; 4(61). DOI: 10.33149/vkp.2023.04.05
УКР/НЕПРОМО/01/2025/ФАРМ/НТІ/005
Більше цікавого для вас
AlphaFold — революційне досягнення штучного інтелекту в біології