Дізнайтесь, як посилити основну терапію ацетонемічного синдрому та допомогти дитині швидше відновитися
Зацікавилися?
Цей матеріал призначений для працівників медичної сфери. Авторизуйтеся, будь ласка, щоб вивчати далі. Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про лікарські засоби, а також іншу професійну спеціалізовану медичну інформацію, яка призначена виключно для лікарів та медичних установ. У разі, якщо Ви не є лікарем чи працівником медичної установи, АТ «Фармак» не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті самостійного використання інформації з цього розділу сайту. Ви робите це самостійно і усвідомлено, розуміючи, що застосування лікарських засобів можливе тільки за призначенням лікаря та після попередньої консультації з ним, а самолікування може завдати шкоди Вашому здоров’ю.
Авторизуйтесь, будь ласка, щоб отримати доступ до професійної інформації. Цим ви підтверджуєте, що є лікарем/працівником медичної установи.
Комплексне лікування ацетонемічного синдрому в дітей
Ацетонемічний синдром (АС) — це сукупність симптомів, пов'язаних із підвищеним рівнем кетонових тіл у крові, таких як ацетон, ацетооцтова та β-оксимасляна кислоти, що є продуктами неповного окислення жирних кислот. Цей стан характеризується кетонурією, йогодіагностують приблизно в 4-8% дітей віком від 1 до 13 років1.
Діти раннього, дошкільного та молодшого шкільного віку є найуразливішими до АС2. Вони важче переносять епізоди АС та довше відновлюються. Тому в терапії стану важливо застосовувати комплексний підхід, що включає не лише нейтралізацію гострих проявів, але й стратегію відновлення дитини після кризу.
Причини розвитку ацетонемічного синдрому
АС має два основні періоди: ацетонемічний криз (АК) і міжкризовий період.
Ацетонемічний криз — це періодичний стан, обумовлений підвищеним рівнем кетонових тіл у крові, що проявляється гіперкетонемією, ацетонурією та ацидозом2. Надлишок кетонових тіл, який перевищує їх утилізацію та виведення з організму, може спричинити метаболічний ацидоз або кетоацидоз2.
Серед основних причин розвитку АК2:
Порушення дієти (кетогенна дієта)
Вірусні захворювання (ГРВІ з гіпертермією)
Надмірні фізичні навантаження
Гострі кишкові інфекції
Стрес
У міжкризовий період клінічні прояви стану залежать від первинної патології, на фоні якої розвинувся АС. Розрізняють первинний (ідіопатичний) і вторинний АС2.
В основі первинного АС — порушення пуринового обміну з надлишковим синтезом сечової кислоти та її попередників. Цей стан часто порівнюють із синдромом циклічної блювоти з огляду на спільні патогенетичні механізми2.
Найчастіша причина вторинних АС у дітей — порушення раціону через надлишок жирів і дефіцит вуглеводів2.
Як полегшити перебіг ацетонемічного синдрому та забезпечити якісне відновлення
Для прискорення відновлення дитини після кризу рекомендовано включити амінокислоти як доповнення до основного лікування АС для посилення детоксикаційних, гепатопротекторних і протиастенічних ефектів2.
Амінокислоти сприяють нормалізації обмінних процесів та усуненню наслідків АС2:
Амінокислота
Дія
Результат
Бетаїн
Мембраностабілізувальна
Біосинтез фосфоліпідів
Утворення біомембран
Окислення та утилізація жирів
Гепатопротекторна
Метаболічна
Аргінін
Покращення роботи цитохромоксидазної системи
Посилення детоксикаційної функції печінки
Стимулювання синтезу NO
Покращення мікроциркуляції
Нормалізація гепатопортальної гемодинаміки та внутрішньоклітинного обміну в гепатоцитах
Гепатопротекція
У педіатричній практиці як джерело амінокислот аргініну та бетаїну може бути рекомендовано Гепаргін®2
Мета3:вивчити ефективність використання Гепаргін® у терапії дітей із АС на підставі аналізу динаміки клінічних та лабораторних показників
Результати дослідження
За першу добу кількість дітей із рівнем ацетоацетату в сечі «++++» зменшилася на 76,5%, а з рівнем «+++» — на 87%3
На третю добу кетонурії в пацієнтів групи спостереження не виявили3
Висновок
Використання Гепаргін® у комплексній терапії АС у дітей сприяє швидкій регресії та зменшенню клінічних симптомів. Гепаргін® добре переносять діти раннього віку, він зручний у використанні, тому його можна рекомендувати як доповнення до основного лікування АС у дитячому віці3
Підвищує детоксикаційні можливості печінки завдяки дезактивації продуктів азотистого обміну та зменшенню утворення вільних радикалів
Поліпшує стан стінок кровоносних судин і функцію ендотелію, про що свідчить значне покращення ультразвукових показників, таких як акустична щільність печінки, її васкуляризація та швидкість кровотоку5
Збільшує продукування NO — універсального вазодилататора й антиоксиданта, що сприяє покращенню кровопостачання до всіх органів і тканин організму
Підтримує оптимальний азотистий баланс клітин
Є субстратом для синтезу білків і фосфоліпідів у складі мембран гепатоцитів
Сприяє зменшенню загальної слабкості, забезпечує відновлення сил та енергії
NO — оксид азоту АК — ацетонемічний криз АС — ацетонемічний синдром ГРВІ — гостра респіраторна вірусна інфекція
Джерела
Рикало Н.А., Рауцкіс В.А. Ацетонемічний синдром у дітей: патогенез, раціональна інфузійна терапія. Український журнал гематології, трансфузіології. 2012; 4(15):53-56.
Шутова О.В. Ацетонемічний синдром у дітей: питання діагностики та терапії. Сучасна педіатрія. 2018; 2:114-123.
Бєлоусова О.Ю., Шутова Е.В., Солодовниченко І.Г. та ін. Корекція метаболічних порушень при ацетонемічному синдромі в дітей на фоні функціональних розладів біліарного тракту. Здоров'я дитини. 2017; 12(2.1):225-231.
Листок-вкладення до дієтичної добавки Гепаргін®.
Харченко Н.В., Анохіна Г.А., Харченко В.В. Корекція метаболічних та гемодинамічних порушень у хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки. Український медичний вісник/Therapia. 2017; (5):44-46.
УКР/ПРОМО/02/2024/ДД/ГПН/РНВЕБ/001
Більше цікавого для вас
Вивчення впливу пробіотиків на псоріаз та атопічний дерматит