У деяких випадках застосування антибіотиків може більше нашкодити, ніж допомогти. Чи можуть рослинні ЛЗ стати гідною альтернативою? Розповідаємо в матеріалі
Зацікавилися?
Цей матеріал призначений для працівників медичної сфери. Авторизуйтеся, будь ласка, щоб вивчати далі. Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про лікарські засоби, а також іншу професійну спеціалізовану медичну інформацію, яка призначена виключно для лікарів та медичних установ. У разі, якщо Ви не є лікарем чи працівником медичної установи, АТ «Фармак» не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті самостійного використання інформації з цього розділу сайту. Ви робите це самостійно і усвідомлено, розуміючи, що застосування лікарських засобів можливе тільки за призначенням лікаря та після попередньої консультації з ним, а самолікування може завдати шкоди Вашому здоров’ю.
Авторизуйтесь, будь ласка, щоб отримати доступ до професійної інформації. Цим ви підтверджуєте, що є лікарем/працівником медичної установи.
Не антибіотиком єдиним, або про альтернативне лікування ГРЗ
Винайдення антибіотиків можна назвати революційним досягненням людства, оскільки завдяки їм удалося подолати більшість інфекційних захворювань1. Проте в Україні питання антибіотикорезистентності є актуальним через не завжди раціональне їх застосування в повсякденній практиці2.
Недоліки антибіотикотерапії
На сьогодні розроблено майже 200 різних антибіотиків, однак у клінічній практиці їх застосовують значно менше. Основними причинами є1:
Недостатня ефективність
Висока токсичність
Зростання резистентності
Набуття патогенними мікроорганізмами резистентності до антибіотиків пов’язано зі здатністю бактерій кодувати нову генетичну інформацію. Бактерії можуть передавати цю інформацію не тільки спадково, а й під час безпосереднього контакту між собою3.
Провідним біохімічним механізмом резистентності є посилення експресії генів і синтез білків, на які діє антибіотик, зі зміною їх структури. Важливу роль відіграє також синтез бета-лактамаз, які інактивують антибіотик, та зниження проникності клітинної мембрани бактерії. Є ще й ефлюкс антибактеріального засобу, тобто збільшене виведення його з мікробної клітини3.
Переваги застосування пеларгонії очиткової при ГРЗ
Серед багатьох стратегій, що спрямовані на обмеження антибіотикорезистентності, на особливу увагу заслуговує застосування рослинних ЛЗ. Як першу лінію медикаментозної терапії вдало застосовують екстракт коренів пеларгонії очиткової4.
Фармакологічна активність Pelargonium sidoides включає противірусну й антибактеріальну дію, а також імуномодулювальні властивості. ЛЗ запобігає адгезії мікробів до клітин епітелію та дальшому проникненню до них. Також механізм захисту пов’язано зі збільшенням циліарної моторики дихального епітелію.Противірусний ефект екстракту коренівPelargonium sidoides базується на виробленні інтерферонів4.
Застосування екстракту коренів пеларгонії очиткової як стартової терапії ГРЗ дає змогу протидіяти проблемі зростання стійких штамів бактерій. Завдяки цьому зменшується потреба у призначенні антибіотиків і нестероїдних протизапальних засобів4.
ГРЗ характеризуються дуже високою поширеністю, і засоби на основі екстракту Pelargonium sidoides продемонстрували ефективність у лікуванні цих хвороб1.
У дослідженні було продемонстровано, що внаслідок лікування суттєво знизився показник TSS у групі дітей, яка приймала рослинний ЛЗ
Висновок
Екстракт коренів пеларгонії очиткової зменшує симптоми тонзилофарингіту в дітей, прискорює одужання та добре переноситься
Антибіотикорезистентність — це феномен стійкості штаму збудників інфекції до дії антибактеріальних засобів3
Як першу лінію медикаментозної терапії ГРЗ вдало застосовують екстракт коренів пеларгонії очиткової4
Екстракт коренів Pelargonium sidoides проявляє противірусну, антибактеріальну, а також імуномодулювальну дію4
Пелорсін®дає змогу протидіяти проблемі росту кількості стійких штамів бактерій. Завдяки цьому зменшується потреба у призначенні антибіотиків4
Екстракт коренів пеларгонії очиткової прискорює одужання та добре переноситься7
TSS — шкала тяжкості тонзиліту ГРЗ —гостре респіраторне захворювання ЛЗ—лікарський засіб
Джерела
Березняков І.Г., Кошель І.В., Хайтович М.В. та ін. Раціональне використання антибіотиків як метод подолання антибіотикорезистентності. Здоров’я України 21 сторіччя. 2019; 23(468):8-9.
Андрух В.С., Андрух В.Н., Слободян М.В. Антибіотики і антибіотикорезистентність: проблеми і шляхи вирішення. Дитячий лікар. 2017; 5-6(56-57):32-35.
Бондар М.В., Пилипенко М.М., Свінтуковський М.Ю. та ін. Антибіотикорезистентність мікроорганізмів: механізми розвитку й шляхи запобігання. Медицина невідкладних станів. 2016; 3(74):11-17.
Давидова Т. Пелорсін — перший крок у лікуванні гострих респіраторних захворювань. Сучасна фармація. 2020.
Berezhnoi V.V., Heger M., Lehmacher W. et al. Clinical efficacy and safety of liquid Pelargonium sidoides preparation (EPs 7630) in children with acute non-streptococcal tonsillopharyngitis. Journal of Comprehensive Pediatrics. 2016; 7(4):e42158. DOI:10.17795/compreped-42158
Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Пелорсін, розчин оральний 25 мл. РП №UA/16343/01/01.
Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Пелорсін®, таблетки 20 мг. РП №UA/16343/03/01.
Реклама лікарського засобу. Інформаційний матеріал призначений виключно для медичних установ та лікарів.
РП № UA/16343/01/01. Наказ МОЗ України 09.06.2022 № 987.
РП № UA/16343/03/01. Наказ МОЗ України 05.06.2020 № 1336.
УКР/ПРОМО/12/2023/ПЕЛ/РНВЕБ/004
Більше цікавого для вас
Вивчення впливу пробіотиків на псоріаз та атопічний дерматит