Огляд профілів безпеки глюкокортикостероїдів
Топічні глюкокортикостероїди (ТГКС) доволі часто призначають для терапії дерматологічних хвороб, але за останні двадцять років особливо гостро постає питання…
Огляд профілів безпеки глюкокортикостероїдів
Топічні глюкокортикостероїди (ТГКС) доволі часто призначають для терапії дерматологічних хвороб, але за останні двадцять років особливо гостро постає питання безпеки їх застосування.
Лікування дерматозів за допомогою деяких* ТГКС другого та третього покоління було ефективним, однак супроводжувалося серйозними місцевими та системними побічними ефектами1. Збільшення кількості звернень пацієнтів1 із відповідними скаргами під час лікування підтверджує необхідність детального дослідження проблеми безпечної дії ТГКС.
Проведене дослідження Туркевича О.Ю. «Порівняння профілю безпечності деяких топічних глюкокортикостероїдів на основі аналізу та дослідження критеріїв оцінки відносного терапевтичного індексу» було спрямовано на оцінку та порівняння показників ТГКС з метою визначення безпечнішого варіанта1.
👉 Мета дослідження1:
Порівняти профіль безпеки топічних глюкокортикостероїдів та проаналізувати фактори, що його визначають
👉 Матеріали та методи дослідження1:
Проведено аналіз науково-доказової інформації з використанням баз даних PubMed, ScienceDirect, AccessdataFDA та MedScape. Для цього були враховані результати метааналізу та систематичних оглядів, які порівнювали фармакокінетичні, фармакодинамічні, фармацевтичні та клінічні параметри двох або більше ТГКС
Показники для оцінювання профілю безпеки
Для оцінювання профілю безпеки лікарського засобу було застосовано розрахунок відносного терапевтичного індексу, який базується на порівнянні значень, виражених у балах. Отримані показники були ранжовані на шкалі (від 1 до 3) та розподілені за клінічною значимістю на ранги від 1 до 51
Для оцінювання безпеки були включені такі показники, що є важливими факторами при виборі лікарського засобу2:
- Відносний ризик розвитку атрофії шкіри
- Вплив на ГГНС
- Алергенний потенціал ТГКС
1. Атрофогенність
Антипроліферативний та катаболічний вплив на сполучну тканину та епідерміс може призвести до розвитку атрофії шкіри. Якщо лікарський засіб застосовується тривалий час, то це проявляється зменшенням товщини шкіри та зміною орієнтації капілярів, що може зумовлювати почервоніння шкіри.
Так, бетаметазону валерат та гідрокортизон-17-бутират можуть спричиняти потоншення на 15-16%, а мометазону фуроат — лише незначне потоншення на 2-3%1.
2. Ступінь пригнічення гіпоталамо-гіпофізарно-надниркової системи (ГГНС)
Тривале застосування топічних глюкокортикостероїдів (ТГКС) навіть середньої або помірної сили може призвести до пригнічення ГГНС. Для пацієнтів це загрожує появою синдрому Кушинга, гіперглікемії, гіпертензії, вторинної аменореї та інших негативних наслідків1.
Також варто враховувати, що різні форми ТГКС можуть мати різні ступені впливу на організм (наприклад, лосьйони можуть мати менший вплив).
Екзогенні стероїди пригнічують вивільнення кортикотропін-рилізинг-гормону (КРГ) та адренокортикотропного гормону (АКТГ)3.
Механізм негативного зворотного зв'язку
3. Алергенний потенціал
ТГКС, попри їх потужну імуносупресивну дію, часто можуть спричиняти реакції гіперчутливості сповільненої дії1, що проявляються у вигляді контактного дерматиту.
Порівняння профілю безпеки ТГКС
Після проведення метааналізу дослідники отримали показники для кожного з вивчених ТГКС, які були визначені як добуток кількості отриманих балів та рангу2.
Застосування мометазону фуроату, метилпреднізолону ацепонату та преднікарбату демонструє відносні переваги, які удвічі перевищують можливий ризик. Гідрокортизон, триамцинолону ацетонід, бетаметазону валерат та гідрокортизону-17-бутират мають значно гірше співвідношення.
Тому відповідно аналізу показників мометазону фуроат є сучасним та безпечним ТГКС1
Основні тези
Призначаючи ТГКС, завжди варто звертати увагу на показники безпеки та враховувати ризики ймовірних побічних ефектів лікарського засобу1
Для визначення відносного терапевтичного індексу профілю безпеки ТГКС з показників оцінено відносний ризик розвитку атрофії шкіри, ступінь впливу на ГГНС і алергенний потенціал ТГКС через їх високу поширеність1
Мометазону фуроат не зумовлює атрофію шкіри при тривалому застосуванні, оскільки має низький потенціал атрофогенності1
Згідно з висновком дослідження, мометазону фуроат є сучасним безпечним ТГКС і щодо безпеки впливу на ГГНС має показники кращі від більшості ГКС та поступається лише флютиказону пропіонату1
Показаний при запальних явищах та свербежі при дерматозах, у тому числі псоріазі (крім поширеного бляшкового псоріазу), атопічному дерматиті
Показаний при запальних явищах та свербежі при дерматозах, псоріазі (крім поширеного бляшкового псоріазу), атопічному дерматиті
*Триамцинолону ацетонід, флуоцинолон, флуметазону півалат, фторадренолон та інші.
FDA (Food and Drug Administration) — Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США
АД — атопічний дерматит
ГКС — глюкокортикостероїд
ГГНС — гіпоталамо-гіпофізарно-надниркова система
ТГКС — топічний глюкокортикостероїд
КРГ — кортикотропін-рилізинг-гормон
АКТГ — адренокортикотропний гормон
- Туркевич О.Ю. Порівняння профілю безпечності деяких топічних глюкокортикостероїдів на основі аналізу та дослідження критеріїв оцінки відносного терапевтичного індексу. Український журнал дерматології, венерології, косметології. 2012; 1(44):70-81. Режим доступу: http://www.vitapol.com.ua/user_files/pdfs/uzdvk/ujdvc1-12-10.pdf (дата звернення: 02.03.2023).
- Степаненко В.І., Туркевич О.Ю., Сизон О.О. Профіль безпечності топічних глюкокортикостероїдів: аналіз наукової інформації з позиції доказової медицини. Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія. 2011; 1(40):44-50. Режим доступу: https://kiai.com.ua/ua/archive/2011/1%2840%29/pages-44-50/profil-bezpechnosti-topichnih-glyukokortikosteroyidiv-analiz-naukovoyi-informaciyi-z-poziciyi-dokazovoyi-medicini (дата звернення : 03.03.2023).
- Evolve Resources for Applied Pharmacology for the Dental Hygienist, 9th Edition. Available at: https://evolve.elsevier.com/cs/product/9780323798839?role=student (last access: 04.07.2023).
РП № UA/7002/01/01. Наказ МОЗ України 01.08.2017 № 887. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 08.06.2023 № 1037.
РП № UA/7002/02/01. Наказ МОЗ України 12.06.2017 № 640. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 21.06.2023 №1135.
РП № UA/13153/01/01. Наказ МОЗ України 21.03.2018 № 521. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 22.06.2022 №1082.