Особливості протидіабетичної терапії для попередження ускладнень
Чи може сучасна протидіабетична терапія запобігти прогресуванню захворювання? Дізнайтеся, які методи можуть покращити перебіг цукрового діабету в пацієнтів


Особливості протидіабетичної терапії для попередження ускладнень

Ускладнення цукрового діабету (ЦД) є серйозною загрозою для здоров’я та суттєво знижують якість життя. За результатами опитувань, 7 із 10 пацієнтів дізналися про свій діагноз лише після розвитку ускладнень, пов'язаних із захворюванням. До того ж 94% пацієнтів мали одне чи більше ускладнень протягом життя1.
ЦД є найпоширенішою причиною сліпоти та ниркової недостатності. Він також може призвести до серцевих захворювань, інсульту, пошкодження нервів і зменшення кровотоку, що може закінчитись ампутацією2.
Ефективне та своєчасне запобігання ускладненням не лише продовжує життя пацієнтів, але й значно зменшує витрати на медичну допомогу. В цій статті розповідаємо, з яких кроків варто почати, щоб забезпечити пацієнтові сприятливий прогноз перебігу захворювання.
Фактори, що можуть призвести до ускладнень ЦД
Стійка гіперглікемія визнана основним чинником розвитку діабетичних ускладнень, проте це не єдина причина2. Додатковими факторами є3,4:
Вік
Тривалість захворювання
Індекс маси тіла
Багато ускладнень посилюються супутніми патологіями, що часто зустрічаються при ЦД, зокрема підвищеним артеріальним тиском і порушеннями ліпідного обміну3.
Належний контроль цих факторів значно знизить ризик розвитку ускладнень ЦД. Варто нагадувати пацієнтам про важливість проходження профілактичних оглядів і поновлення знань про догляд за собою в проміжках між клінічними візитами5.
Виявлено, що нові підходи щодо безперервного моніторування рівня глюкози сприяють зниженню рівня глікованого гемоглобіну (HbA1c). Проте, навіть із урахуванням досягнутих покращень у контролі глікемії, ризик діабетичних ускладнень залишається неприйнятно високим. Це також може бути пов’язано з індивідуальною генетичною схильністю3.
Отже, для того, щоб зменшити поширеність ускладнень ЦД, перш за все потрібні кращі підходи до досягнення глікемічного контролю.
Як вибрати протидіабетичну терапію, щоб запобігти розвитку ускладнень?
Доведено, що своєчасне призначення медикаментозної терапії в пацієнтів із ЦД 2 типу знижує ризик розвитку ускладнень і смерті. А надання детальної інформації про їхній стан сприяє більш усвідомленому лікуванню, зменшує занепокоєння та заохочує дотримуватися рекомендацій. Усе це може покращити результати терапії.
У клінічному протоколі з лікування ЦД 2 типу зазначено про необхідність виконання таких дій для зниження ризику ускладнень6:
- Розробити індивідуальний план медичної допомоги. Він підлягає перегляду щорічно або, в разі потреби, частіше. План коригують відповідно до обставин або побажань пацієнта, а також з урахуванням нових показників
- Встановити та погодити з пацієнтом цільові значення HbA1c
- Для пацієнтів, у яких ЦД 2 типу було діагностовано вперше, забезпечити проходження принаймні одного навчального циклу щодо свого стану та його самоконтролю, можливих ускладнень, тактики поведінки при раптовому погіршенні тощо
Ураховуючи, що ЦД є прогресуючим захворюванням, багатьом пацієнтам потрібно приймати більше одного протидіабетичного лікарського засобу (ЛЗ) для досягнення цільового рівня HbA1c. При виборі другого ЛЗ потрібно враховувати наявність надмірної ваги або ожиріння, ризик гіпоглікемії7.
Тому важливим є застосування пацієнторієнтованого підходу до прийняття рішення про вибір додаткового ЛЗ7:
У пацієнтів із надмірною масою тіла чи ожирінням і додатковою метою зниження ваги перевагу треба віддавати комбінації GIP/GLP-1 RA, GLP-1 RA або інгібіторам SGLT2i
Пацієнтам із гіпоглікемією в анамнезі, з високим ризиком гіпоглікемії та/або з ризиком тяжких ускладнень гіпоглікемії потрібно розпочинати лікування з ЛЗ, пов'язаних із низьким ризиком, включно з GLP-1 RA, інгібіторами SGLT2i, комбінаціями GIP/GLP-1 RA, тіазолідиндіоном або інгібіторами DPP-4i
Особам, для яких вартість є перешкодою для отримання нових ЛЗ, економічно вигіднішим вибором будуть тіазолідиндіони, сульфанілсечовина чи глініди. Хоча перші асоціюються з низьким ризиком гіпоглікемії та демонструють користь при метаболічно асоційованій жировій хворобі печінки, вони можуть також збільшувати вагу
Пацієнтам із симптоматичною гіперглікемією та/або HbA1c > 10% треба розпочати прийом базального інсуліну для якнайшвидшого покращення глікемії. Базальний інсулін можна застосовувати окремо або разом із GLP-1 RA. Деякі пацієнти з тяжкою гіперглікемією можуть потребувати одночасного введення болюсного інсуліну. Про те, як вибрати інсулін і почати ін’єкційну терапію, читайте за посиланням
Як базальні інсуліни запобігають ускладненням ЦД?
Ранній контроль рівня глюкози знижує ризик макро- та мікросудинних ускладнень. Інсулінотерапія забезпечує найбільш виражений антигіперглікемічний ефект серед усіх ЛЗ для ЦД. Вона має унікальну здатність індукувати ремісію захворювання, якщо її застосовують для нормалізації глікемії в уперше діагностованих пацієнтів. У разі застосування базального інсуліну як лікування другої лінії він може безпечно та довготривало підтримувати рівень HbA1c ≤7%. До того ж застосування аналогів базального інсуліну асоціюють зі зниженим ризиком гіпоглікемії та збільшенням маси тіла порівняно з нейтральним протаміновим інсуліном Хагедорна та преміксами8.
У дослідженні Cammarota S. та співавторів застосування інсуліну гларгіну в пацієнтів із ЦД асоціювали зі зниженням ризику будь-якого діабетичного ускладнення на 43%. У групі людського інсуліну проміжної/тривалої дії макросудинні події спостерігали приблизно вдвічі частіше, ніж у групі інсуліну гларгіну. Водночас ризик макросудинних ускладнень, пов'язаних із застосуванням інсуліну гларгіну, під час дослідження знизився на 39%. Також було виявлено статистично значуще зниження частоти метаболічних ускладнень, пов'язаних із застосуванням інсуліну гларгіну9.
Основні тези
Стійку гіперглікемію визнано основним чинником розвитку діабетичних ускладнень3
Належний контроль рівня глюкози в крові, артеріального тиску та ліпідного профілю значно знижує ризик розвитку ускладнень ЦД5
При виборі другого протидіабетичного ЛЗ потрібно враховувати наявність надмірної ваги чи ожиріння, ризику гіпоглікемії. Тому важливим є застосування пацієнт-орієнтованого підходу під час прийняття рішень7
Пацієнтам із симптоматичною гіперглікемією та/або HbA1c > 10% розпочати прийом базального інсуліну окремо чи в комбінації з GLP-1 RA для якнайшвидшого покращення глікемії7
Застосування інсуліну гларгіну в пацієнтів асоціювали зі зниженням ризику будь-якого діабетичного ускладнення на 43%9
Лікування цукрового діабету в дорослих та дітей віком від 2 років
GIP — глюкозозалежний інсулінотропний поліпептид
GLP-1 RA — агоністи рецепторів глюкагоноподібного пептиду-1
HbA1c — глікований гемоглобін
SGLT2 — натрій-глюкозний котранспортер 2
DPP-4i — інгібітор дипептидилпептидази-4
ЛЗ — лікарський засіб
ЦД — цукровий діабет
- Diabetes Complications. Available at: https://www.endocrine.org/patient-engagement/endocrine-library/diabetes-complications (Last access: 21.06.2024).
- More than two in three people with diabetes already have complications at diagnosis. Available at: https://idf.org/news/more-than-two-in-three-people-with-diabetes-already-have-complications-at-diagnosis/ (Last access: 21.06.2024).
- Nickerson H.D., Dutta S. Diabetic Complications: Current Challenges and Opportunities. J. of Cardiovasc. Trans. Res. 2012; 5:375-379.
- American Diabetes Association Professional Practice Committee. Prevention or Delay of Diabetes and Associated Comorbidities: Standards of Care in Diabetes —2024. Diabetes Care. 2024; 47(1):S43-S51.
- Complications of diabetes. Available at: https://www.diabetes.org.uk/guide-to-diabetes/complications (Last access: 17.06.2024).
- Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при цукровому діабеті 2 типу. Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v1118282-12#n86 (дата звернення: 04.06.2024).
- Samson S.L. et al. American Association of Clinical Endocrinology Consensus Statement: Comprehensive Type 2 Diabetes Management Algorithm 2023 — Update. Endocrine Practice. 2023; 29(5):305-340.
- Lovre D., Fonseca V. Benefits of timely basal insulin control in patients with type 2 diabetes. J Diabetes Complications. 2015; 29(2):295-301.
- Cammarota S. et al. Lower incidence of macrovascular complications in patients on insulin glargine versus those on basal human insulins: A population-based cohort study in Italy. Nutr Metab Cardiovasc Dis. 2014; 24(1):10-7. DOI: 10.1016/j.numecd.2013.04.002