Тонзилофарингіт у дітей: альтернатива антибіотикотерапії
Нераціональне призначення антибіотиків – гостра проблема в терапії тонзилофарингіту. Чи є альтернатива та в яких випадках вона доцільна?
Тонзилофарингіт у дітей: альтернатива антибіотикотерапії
Відомо, що лише 30% випадків гострого тонзилофарингіту спричиняють бактерії1,2. Однак попри те, що віруси є основною причиною більшості випадків цього захворювання, діагноз продовжує лідирувати в контексті необґрунтованого призначення антибактеріальної терапії2,3.
Тонзилофарингіт: етіологія та критерії діагностики
Тонзилофарингіт — запалення слизової оболонки задньої стінки глотки та лімфаденоїдної тканини4.
У 70-85% випадків тонзилофарингіт має вірусну етіологію та лише в 15-30% спричинений бактеріями2,5.
Основним клінічним проявом тонзилофарингіту є біль у горлі та відповідна фарингоскопічна картина. Іноді можлива й інша специфічна та неспецифічна симптоматика6.
Клінічні діагностичні критерії гострого тонзиліту6
Симптоми/ознаки | |
Специфічні | Неспецифічні |
|
|
Примітка: нашарування на мигдаликах не є патогномонічним симптомом гострого тонзиліту як такого, тим більше бактеріального. Нашарування можуть бути в деяких хворих. Реґіонарний лімфаденіт у пацієнта з тонзилітом — специфічний у ділянці защемленого лімфовузла (з кутом нижньої щелепи й мочкою вуха) |
Вибір тактики лікування
За статистикою, педіатри призначають системні антибіотики (АБ) у 53% випадків гострого тонзиліту. Це значно перевищує статистично обґрунтоване застосування антибіотикотерапії та зумовлює надскладну проблему — антибіотикорезистентність2. Тому проведення диференційної діагностики гострого тонзилофарингіту щодо бактеріального або вірусного походження є ключовим питанням для зменшення нецільового застосування системних АБ4.
У клінічній практиці диференційну діагностику тонзилофарингіту згідно з етіологією проводять за допомогою шкали МакАйзека (McIsaac). Вона допомагає оцінити ймовірність бактеріальної стрептококової інфекції в відсотках і вибрати раціональну тактику ведення пацієнта6.
Шкала МакАйзека6
Симптом | Бал |
---|---|
Температура тіла > 38° С | 1 |
Відсутність кашлю | 1 |
Збільшення шийних лімфатичних вузлів | 1 |
Збільшення мигдаликів чи нашарування на них | 1 |
Вік (роки) | |
3-14 | 1 |
15-44 | 0 |
≥ 45 | -1 |
Навіть при максимальній кількості балів за шкалою МакАйзека ймовірність стрептококової інфекції, що потребує системної антибактеріальної терапії, становить не більше ніж 53%2.
Тому в лікуванні гострих тонзилофарингітів на перший план виходить місцева терапія2
Місцеве лікування тонзилофарингіту
Згідно з сучасними рекомендаціями NICE, більшість випадків гострого тонзилофарингіту доцільно лікувати без призначення антибіотиків, оскільки вони2,7:
Є неефективними при вірусних інфекціях
Не запобігають бактеріальній суперінфекції
Потенціюють розмноження бактеріальної флори, не чутливої до протимікробного ЛЗ
Місцеві ЛЗ для терапії гострого тонзилофарингіту в дітей мають бути безпечними та ефективними незалежно від етіології захворювання — як-от комбіновані ЛЗ, що містять лізоцим та деквалінію хлорид6,8. Така комбінація діючих речовин має виражену антисептичну, фунгіцидну й антибактеріальну дію.
Лізоцим — це мукополісахарид, ефективний щодо грампозитивних бактерій, вірусів і грибів. Має протизапальну дію, підвищує неспецифічну опірність організму2,8.
Деквалінію хлорид має антисептичну, антибактеріальну та протигрибкову дію. Він також може знижувати поверхневий натяг, завдяки чому забезпечує проникнення діючих речовин у глибші ділянки слизової оболонки2.
То чи необхідна антибіотикотерапія?
У проспективному мультицентровому дослідженні Марушко Ю.В. та співавтори оцінювали клінічну картину гострого тонзилофарингіту в дітей залежно від того, чи отримували вони антибіотики2
За результатами дослідження, ЛЗ для місцевого лікування тонзилофарингіту на основі лізоциму та деквалінію хлориду є ефективними незалежно від застосування емпіричної антибіотикотерапії2
У пацієнтів із високим ризиком бактеріальної інфекції гіперемія зіва зникає пізніше при застосуванні антибіотиків, ніж без них
- В обох групах біль у горлі зменшився в середньому на 3-й день, припинився повністю на 5-й день. У дітей із високим ризиком бактеріальної інфекції зменшення болю в горлі наставало пізніше. Тож антибіотики не пришвидшили усунення клінічних симптомів при гострому тонзилофарингіті2
- У дослідженні було підтверджено, що додавання до місцевого лікування антибіотика не пришвидшувало одужання дітей2
Отже, місцеве лікування деквалінію хлоридом і лізоцимом у дітей із помірним ризиком бактеріальної інфекції може бути альтернативою застосуванню емпіричної антибіотикотерапії завдяки протизапальній та бактерицидній дії2
Основні тези
Комбіновані ЛЗ із умістом лізоциму та деквалінію хлориду мають виражену антисептичну, фунгіцидну, антибактеріальну дію та доведену ефективність у терапії гострих тонзилофарингітів2
Більшість випадків гострого тонзилофарингіту не потребує застосування АБ через переважно вірусну етіологію2,3
Застосування місцевого ЛЗ для лікування тонзилофарингіту в дітей може бути альтернативою антибіотикотерапії в пацієнтів із помірним ризиком бактеріальної інфекції2
Місцеве антисептичне лікування запальних процесів ротової порожнини і горла, спричинених збудниками, чутливими до компонентів лікарського засобу
*Адаптовано з джерела 4.
** Адаптовано з джерела 2.
McIsaac — шкала Сентора, модифікована МакАйзеком
NICE — виконавчий позавідомчий державний орган Департаменту охорони здоров'я Об'єднаного Королівства
АБ — антибіотики
БГСА — β-гемолітичний стрептокок групи А
ЛЗ — лікарський засіб
- Марушко Ю.В., Московенко О.Д., Дуда О.В. та ін. Досвід використання комбінованого препарату лізоциму та деквалінію хлориду у дітей з гострими респіраторними інфекціями та афтозним стоматитом. Сучасна педіатрія. 2013; 7(55).
- Марушко Ю.В., Гищак Т.В. Гострий тонзилофарингіт у дітей: місцева терапія деквалінію хлоридом і лізоцимом чи призначення антибіотиків. Здоров’я дитини. 2021; 16(1):48-55.
- Drutz J. E., Correa A.G. Acute pharyngitis in children and adolescents: Symptomatic treatment. Available at: https://www.uptodate.com/contents/acute-pharyngitis-in-children-and-adolescentssymptomatictreatment?search=acute%20pharyngitis&source=search_result&selectedTitle=2~150&usage_type=default&display_rank=2# (Last access: 15.11.2023).
- Машейко А.М., Макаренко О.В. Маврутенков В.В. та ін. Огляд сучасних аспектів ведення дітей та підлітків, хворих на стрептококовий тонзилофарингіт. Дитячий лікар. 2016; 1(46):41-48.
- Andrew M Fine. Evaluation of sore throat in children. Available at: https://www.uptodate.com/contents/evaluation-of-sore-throat-in-children?sectionName=CAUSES&search=acute%20tonsillopharyngitis&topicRef=2875&anchor=H2&source=see_link#H2 (Last access: 15.11.2023).
- Попович В.І. Раціональне лікування небактеріальних та бактеріальних інфекцій верхніх дихальних шляхів у рамках проблеми стримування зростання бактеріальної резистентності. Український медичний часопис. 2020; 1(135).
- Sore throat (acute): antimicrobial prescribing. NICE guideline 2018. Available at: https://www.nice.org.uk/guidance/ng84 (Last access: 15.12.2023).
- Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Лізак®, таблетки, для смоктання. РП №UA/10650/01/01, №UA/10651/01/01, №UA/16033/01/01. Наказ МОЗ України №2174 від 07.10.2021.
РП № UA/10649/01/01, № UA/10650/01/01, № UA/10651/01/01, № UA/16033/01/01. Наказ МОЗ України 17.10.2019 № 2109. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 07.10.2021 № 2174.