Як підтримати свій емоційний стан під час війни: поради від психологів
За ці 2 роки війни ми на власному досвіді пройшли криву коливання настроїв. Від тривоги, злості, приливу оптимізму — до повного спустошення і виснаження. Нам необхідно навчитися жити у цьому циклі. Головне пам’ятати: все, що відбувається з нашим тілом, з нашим психологічним станом на цей момент — це нормальна реакція організму на ненормальну ситуацію. Так він намагається нас захистити.
Що радять психологи?
Дбайте про свій рівень енергії
Збройні сили України — як лімфоцити в організмі, що знищують інфекцію, коли ми хворіємо. Без усіх інших клітин вони не зможуть добре впоратися зі своїми задачами. Кожний зараз є важливою клітиною в тілі й має виконувати свої функції. А для цього потрібно, щоб у нас була енергія. Найголовніше для її відновлення — висипатися. Ось декілька порад для здорового сну під час війни:
Вправи для активної релаксації
Наша м’язова діяльність та емоційний стан безпосередньо пов’язані. Саме тому через вправи ми можемо вплинути на наші емоції. Прийміть зручну для вас позу сидячи або лежачи, заплющте очі. Глибоко дихаючи, стисніть з усієї сили на 5 секунд ваші кулаки, а потім розслабте. Так по черзі стискайте та розслабляйте різні частини тіла
Мрійте перед сном
Ваші думки перед тим, як лягати спати, впливають на сон. ваш мозок не «вимикається» на ніч, а продовжує у фоновому режимі обробляти інформацію, яку він отримав. Якщо останнє, про що ви думали перед сном, пов’язане з небезпекою, то ваш мозок залишиться «чергувати» на ніч
Не загрузніть в «інформаційному болоті»
Обмежте читання новин і не робіть цього на ніч. Інколи інформаційне перенасичення призводить до того, що ми емоційно виснажуємося і не можемо нічого робити, окрім того, щоб гортати новинну стрічку. Якщо людина дуже близько до серця бере всі події, потрібно, щоб близькі розповідали їй «дайджести новин» про найголовніше. Знайомий голос й обличчя зменшать відчуття тривоги.
Не дозволяйте напрузі накопичуватися
Не нехтуйте фізичною активністю та водними процедурами. Вода — це не тільки турбота про тіло, але й гарний спосіб заземлення — техніка, що дозволяє нам заспокоїтися.
Створюйте відчуття стабільності та не цурайтеся рутини
Тривога виникає природньо від почуття невизначеності, у якій ми всі зараз перебуваємо. Саме тому важливо організовувати свій час і простір: ставити короткострокові цілі та досягати їх. Будуйте плани на день або період до 3 тижнів — вони допоможуть відчути контроль над ситуацією.
Не знецінюйте свої проблеми та свою роль
Необхідно відчувати, що те, що ми робимо має реальне значення. Нам спокійніше, коли ми бачимо результат від своєї дії. Для військового на полі бою знешкоджений ворог — наочний результат, проте на робочому місці в тилу він не завжди такий очевидний. Для цього візуалізуйте ефект своєї праці. Уявіть одну конкретну людину, яка отримає допомогу завдяки вам. Уявіть його членів родини, домівку; його переживання та відчуття полегшення в момент, коли він її одержав. Це сталося завдяки вам.
Будьте ближче до людей
Зараз саме час спілкуватися, знайомитися, дружити, закохуватися, волонтерити, допомагати. Примножуючи кількість ваших соціальних ролей, ви також зменшуєте відчуття тривоги та усвідомлюєте свою значимість. Задумайтеся, які ролі ви сьогодні можете виконувати найкраще? Ви маєте їх дуже багато. Наприклад, я-батько, я-хімік, я-чоловік, я-син, я-друг, я-сусід, я-волонтер тощо. Зосередьтеся на тому, як проживати кожну з них.
Пам’ятайте, тривога — це заразливе почуття. Проте впевненість і спокій — також. Діліться ними і все буде Україна!