
Алгоритми вибору гіпоглікемічної терапії — 2024
Сучасний підхід до лікування гіперглікемії в пацієнтів із цукровим діабетом (ЦД) 2 типу ґрунтується на чітких критеріях та алгоритмах, що враховують індивідуальні особливості пацієнта.
Пропонуємо зручні алгоритми вибору гіпоглікемічної терапії на основі міжнародних протоколів, які допоможуть приймати оптимальні та персоналізовані рішення для ефективного лікування в кожному окремому випадку.
Завантажте пам'ятку з алгоритмом вибору цукрознижувальної терапії для зменшення кардіоренального ризику в пацієнтів із високою ймовірністю його виникнення
Індивідуально орієнтована терапія ЦД
Персоналізований підхід до лікування ЦД сьогодні полягає в оцінюванні індивідуальних особливостей пацієнта і перебігу хвороби. Це дає змогу встановити персоналізовані цілі та вибрати терапевтичну стратегію. В рекомендаціях Американської діабетичної асоціації (ADA) «Стандарти лікування діабету — 2024» акцентують на важливості дотримання саме такого підходу1.
У протоколі ADA 2024 року визначено ключові принципи щодо вибору для пацієнтів із ЦД 2 типу цукрознижувальної терапії, серед яких1:
1. Оцінювання супутніх захворювань. Важливо врахувати наявність таких станів, як атеросклеротичні серцево-судинні захворювання (АССЗ), серцева недостатність (СН) і хронічна хвороба нирок (ХХН)
2. Індивідуалізація лікування. Лікування має бути орієнтовано на персональні особливості пацієнта, а вибір лікарського засобу базуватися на таких характеристиках:
Вплив на перебіг супутніх захворювань, зокрема серцево-судинних та ниркових
Ефективність контролю рівня глюкози
Ризик виникнення гіпоглікемії
Вплив на вагу
Вартість і доступність
Ризик побічних реакцій і переносимість
Користь для пацієнта
Вибір терапії на основі індивідуальних цілей
Вибір відповідного алгоритму цукрознижувальної терапії є наступним етапом після оцінювання наявності супутніх захворювань.
У рекомендаціях ADA 2024 року пропонують алгоритм вибору терапії для пацієнтів із ЦД 2 типу, що базується на визначенні однієї з цілей лікування1:
- Зниження кардіоренального ризику (для осіб із високим кардіоренальним ризиком)
- Контроль глікемії та ваги (для осіб без високого кардіоренального ризику)
Такий підхід уможливлює адаптацію лікування під індивідуальні особливості пацієнта, що підвищує ефективність терапії та покращує загальний прогноз1


Додаткові фактори у виборі гіпоглікемічної терапії
При виборі цукрознижувальної терапії для пацієнтів із ЦД 2 типу варто врахувати такі важливі аспекти:
1. Вчасний початок фармакотерапії. Лікування ЦД 2 типу треба розпочинати відразу після встановлення діагнозу, якщо немає протипоказань. Важливо вибрати терапію, що забезпечила б високу ефективність у досягненні лікувальних цілей, як-от метформін або інші лікарські засоби, включно з комбінованою терапією.
Метформін рекомендовано як терапію першої лінії завдяки високому профілю безпеки.
Метформін доступний у формі таблеток пролонгованої дії, які можна застосовувати один раз на добу. Терапія метформіном позитивно впливає на рівень HbA1c, не позначається на вазі, не спричиняє гіпоглікемії та знижує ризик смерті від серцево-судинних причин1
2. Індивідуальні особливості пацієнта. Якщо пацієнт не досягає індивідуальних цільових показників глікемії, вибір наступних цукрознижувальних засобів має враховувати:
- Індивідуальні цілі щодо рівня глікемії та ваги
- Наявність інших супутніх метаболічних захворювань
- Ризик виникнення гіпоглікемії1
3. Рання комбінована терапія. Для скорочення часу до досягнення індивідуальних цілей лікування потрібно розглянути можливість ранньої комбінованої терапії на початку лікування1.
Отже, вибір терапії при ЦД 2 типу має враховувати індивідуальні особливості пацієнта, а своєчасний початок лікування може покращити прогноз і досягнення терапевтичних цілей
Основні тези
*Адаптовано з рекомендацій ADA «Фармакологічні підходи до лікування глікемії: стандарти лікування діабету — 2024».
**У пацієнтів із СН, ХХН, наявним ССЗ або кількома чинниками СС-ризику рішення про застосування арГПП-1 або іНЗКГ-2 із доведеною користю треба приймати незалежно від фонового застосування метформіну.
***іАПФ або БРА (у максимальних переносимих дозах) мають бути терапією першої лінії при гіпертензії за наявності альбумінурії. іАПФ або БРА є терапією першої лінії для коригування АТ у людей із діабетом, артеріальною гіпертензією, ШКФ <60 мл/хв/1,73 м² і співвідношенням альбумін/креатинін сечі ≥300 мг/г через їх доведену користь у запобіганні прогресуванню ХХН.
ADA (The American Diabetes Association) — Американська діабетична асоціація
HbA1c — глікований гемоглобін
арГПП 1 — агоніст рецептора глюкагоноподібного пептиду 1
АССЗ — атеросклеротичне серцево-судинне захворювання
АТ — артеріальний тиск
БРА — блокатор рецепторів ангіотензину
іАПФ — інгібітор ангіотензинперетворювального ферменту
іДПП-4 — інгібітор дипептидилпептидази 4
іНЗКГ 2 — інгібітор натрійзалежного котранспортера глюкози 2 типу
рШКФ — розрахункова швидкість клубочкової фільтрації
СН — серцева недостатність
СС — серцево-судинний
ССЗ — серцево-судинне захворювання
ТЗД — тіазолідиндіон
ХХН — хронічна хвороба нирок
ЦД — цукровий діабет