Розглядаємо потенціал фітотерапії та переваги її застосування при гострих респіраторних захворюваннях, підтверджені клінічними дослідженнями
Зацікавилися?
Цей матеріал призначений для працівників медичної сфери. Авторизуйтеся, будь ласка, щоб вивчати далі. Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про лікарські засоби, а також іншу професійну спеціалізовану медичну інформацію, яка призначена виключно для лікарів та медичних установ. У разі, якщо Ви не є лікарем чи працівником медичної установи, АТ «Фармак» не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті самостійного використання інформації з цього розділу сайту. Ви робите це самостійно і усвідомлено, розуміючи, що застосування лікарських засобів можливе тільки за призначенням лікаря та після попередньої консультації з ним, а самолікування може завдати шкоди Вашому здоров’ю.
Авторизуйтесь, будь ласка, щоб отримати доступ до професійної інформації. Цим ви підтверджуєте, що є лікарем/працівником медичної установи.
Фітотерапія проти гострих респіраторних захворювань
Проблема гострих запальних захворювань верхніх дихальних шляхів є однією з найактуальніших у сучасній клінічній медицині. В Україні показник розповсюдженості гострих ринітів, риносинуситів та ринофарингітів досяг 489,9 випадків на 10 000 населення. Захворюваність сягає 5–15 випадків на 1 000 осіб залежно від сезону1. Належну підтримку таким пацієнтам може забезпечити фітотерапія. Розглянемо переваги та доказовість застосування фітотерапевтичних засобів та їхню роль у лікуванні ГРЗ.
Чи усі ГРЗ однакові?
ГРЗ — це захворювання бактеріально-вірусної етіології з переважним ураженням слизових оболонок верхніх дихальних шляхів2.
До найрозповсюдженіших форм належать2:
Бронхіти
Ринофарингіти
Синусити
Тонзиліти
Ці стани розвиваються внаслідок порушення захисних бар’єрів носоглотки та дренажної функції бронхів, а також зниження імунітету. Серед факторів порушення захисних механізмів — несприятливі екологічні умови, переохолодження та нервово-психічне перенапруження2.
Клінічні ознаки переважно залежать від типу збудника, що спричинив захворювання. ГРЗ провокують запалення в різних відділах дихальних шляхів, а ступінь їх ураження може варіюватися. Основними симптомами ГРЗ є3:
Відчуття закладеності носових ходів і утруднене дихання через ніс
Серозні, слизисті, слизисто-гнійні або кров’янисті виділення з носа, чхання
Відчуття дряпання, печіння або помірний біль у горлі
Кашель: сухий або зі слизистим мокротинням
Гіперемія та набряк слизових оболонок ротоглотки з можливою появою на мигдаликах фібринозних нашарувань
Підвищена температура тіла
Головний біль, міалгія
Можливості фітотерапії при ГРЗ
За статистикою, пацієнти більше довіряють та віддають перевагу медикаментам на рослинній основі, це може бути пов'язано зі сприйняттям рослинних інгредієнтів як безпечніших та з меншими побічними ефектами порівняно з синтетичними лікарськими засобами.
Дійсно, рослинна терапія часто має сприятливий профіль безпеки та в багатьох випадках не поступається синтетичним ЛЗ за ефективністю, тому є цінною альтернативою в лікуванні ГРЗ5. Серед таких засобів варто виділити екстракт коренів пеларгонії очиткової, що входить до складу ЛЗ Пелорсін®4.
Фармакологічна активність екстракту коренів пеларгонії очиткової (Pelargonium sidoides) має противірусну та антибактеріальну дію, що дає йому змогу бути ефективним проти широкого спектра мікроорганізмів. Пелорсін®проявляє також імуномодулювальні властивості
Ключовими компонентами екстракту є проантоціаніди, які запобігають адгезії та проникненню мікроорганізмів до клітин епітелію. До того ж екстракт сприяє збільшенню циліарної моторики дихального епітелію4.
Пелорсін®виявляє противірусну активність, зокрема, завдяки стимуляції продукування інтерферонів. Екстракт модулює імунну відповідь, сприяючи виробленню секреторного IgA у слині та цитокінів IL-15 та IL-6 у сироватці крові та слизовій оболонці носа4.
Раннє застосування ЛЗ на основі пеларгонії може швидко зменшити, або повністю усунути симптоми захворювання. Пелорсін® знижує ризик бактеріальної суперінфекції та потребу в застосуванні нестероїдних протизапальних засобів і антибіотиків. До того ж застосування екстракту коренів пеларгонії очиткової може запобігти погіршенню стану пацієнта та попередити розвиток ускладнень, пов'язаних із гострими респіраторними інфекціями4.
Дослідження ефективності пеларгонії очиткової в терапії ГРЗ
Після лікування екстрактом пеларгонії спостерігали зниження показника тяжкості бронхіту з 6,8 до 2,4 бала
Автори дослідження дійшли висновку, що застосування ЛЗ на основі пеларгонії зменшує симптоми гострого бронхіту, поліпшує перебіг захворювання, прискорює одужання порівняно з плацебо та добре переноситься5
*Адаптовано з джерела 6. BSS — шкала оцінювання тяжкості бронхіту IgA — імуноглобулін класу A ВООЗ — Всесвітня організація охорони здоров’я ГРЗ—гостре респіраторне захворювання ГРВІ — гостре респіраторне вірусна інфекція ЛЗ—лікарський засіб
Джерела
Уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги «Гострий риносинусит». 2016.
Гарник Т.П., Андріюк Л.В., Гарник К.В. та ін. Фітозасоби при гострих респіраторних захворюваннях та неспецифічних захворюваннях органів дихання. Фітотерапія. Часопис. 2018; 1:19-24.
Печінка А.М., Дземан М.І. Гострі респіраторні захворювання: питання клінічної діагностики та лікування. Український медичний часопис. 2010; 5(79):94-103.
Давидова Т. Пелорсін — перший крок у лікуванні гострих респіраторних захворювань. Сучасна фармація. 2020; 9:37-40.
Kamin W., Maydannik V.G., Malek F.A. et al. Efficacy and tolerability of EPs 7630 in patients (aged 6-18 years old) with acute bronchitis. Acta Paediatrica. 2010; 99(4):537-543. DOI:10.1111/j.1651-2227.2009.01656.x
Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Пелорсін, розчин оральний 25 мл. РП №UA/16343/01/01. Наказ МОЗ України №987 від 09.06.2022.
Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Пелорсін®, таблетки 20 мг. РП №UA/16343/03/01. Наказ МОЗ України №388 від 25.02.2023.
Реклама лікарського засобу. Інформаційний матеріал призначений виключно для медичних установ та лікарів.
РП № UA/16343/01/01. Наказ МОЗ України 09.06.2022 № 987.
РП № UA/16343/03/01. Наказ МОЗ України 05.06.2020 № 1336.
УКР/ПРОМО/01/2024/ПЕЛ/РНВЕБ/001
Більше цікавого для вас
Вивчення впливу пробіотиків на псоріаз та атопічний дерматит