Аналізуємо потенціал сучасного противірусного лікування COVID-19 у різних групах пацієнтів
Зацікавилися?
Цей матеріал призначений для працівників медичної сфери. Авторизуйтеся, будь ласка, щоб вивчати далі. Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про лікарські засоби, а також іншу професійну спеціалізовану медичну інформацію, яка призначена виключно для лікарів та медичних установ. У разі, якщо Ви не є лікарем чи працівником медичної установи, АТ «Фармак» не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті самостійного використання інформації з цього розділу сайту. Ви робите це самостійно і усвідомлено, розуміючи, що застосування лікарських засобів можливе тільки за призначенням лікаря та після попередньої консультації з ним, а самолікування може завдати шкоди Вашому здоров’ю.
Авторизуйтесь, будь ласка, щоб отримати доступ до професійної інформації. Цим ви підтверджуєте, що є лікарем/працівником медичної установи.
Щорічно в Україні фіксують до 6 мільйонів випадків інфекційних хвороб, з яких 98% становлять грип та інші респіраторні інфекції, включно з COVID-19. За тяжкого перебігу вони можуть призводити до серйозних ускладнень, зокрема, з боку серця та нирок1. У 2023 році в країні зареєстровано майже 112 тисяч летальних випадків, асоційованих із COVID-192. З огляду на високу контагіозність вірусу, потенційні ускладнення та летальність важливо розробити ефективну стратегію лікування. Це можливо за умови розуміння потенційних ризиків, пов'язаних із SARS-CoV-2.
Особливості COVID-19, про які важливо знати
Варіативність мутацій та висока контагіозність
Хвилеподібний перебіг COVID-19 обумовлено постійною мутацією вірусу, що призводить до появи нових штамів. Кожна нова хвиля захворюваності характеризується домінуванням певного штаму з унікальними клінічними особливостями2.
Із лютого 2022 року домінантним штамом вірусу в світі залишається Омікрон, який, найімовірніше, є генетичним джерелом нових варіантів SARS-CoV-2, таких як XBB.1.5 та BQ.1.1. Збудник XBB.1.5, відомий як Кракен, має високу активність зв’язування з клітинами людини, що робить його надміру контагіозним2.
Подібність до інших типів ГРВІ
На думку доктора Енді Пекоша, вірусолога з Університету Джонса Хопкінса, мутація вірусу XBB.1.5 схожа на сезонний грип і характеризується2:
Лихоманкою
Загальною слабкістю
Головним болем
Міалгією
Нежитем та чханням
Кашлем
Гастроінтестинальними розладами
Схожість клінічного перебігу коронавірусу та інших респіраторних інфекцій може значно ускладнювати діагностику й ідентифікацію збудника.
Наведені особливості свідчать про важливість застосування противірусних ЛЗ прямої дії для лікування та профілактики ускладнень COVID-192.
Сучасні міжнародні рекомендації щодо терапії COVID-19
У березні 2023 року Американське товариство фахівців з інфекційних хвороб (IDSA) опублікувало оновлені рекомендації з лікування та ведення пацієнтів із COVID-19, що містять указівки щодо застосування противірусної терапії2:
Уникати застосування гідроксихлорохінутахлорохіну з огляду на можливий підвищений ризик виникнення побічних ефектів, подовження інтервалу QT, більшу частоту аритмії та шлунково-кишкових розладів
Застосування тоцилізумабу чи сарилумабу рекомендовано в госпіталізованих дорослих із прогресуючою тяжкою або критичною формою COVID-19, які мають підвищені маркери системного запалення
Ремдесивір схвалено для застосування в пацієнтів із групи ризику, за винятком тих, хто перебуває на апараті штучної вентиляції легень (ШВЛ) та/або екстракорпоральній мембранній оксигенації (ECMO)
Молнупіравірє токсичним, його не схвалено для осіб віком до 18 років. Він рекомендованийдля амбулаторних пацієнтів від 18 років із легким та помірним перебігом COVID-19 або пацієнтів, які не мають альтернативного лікування
З огляду на постійну мутацію вірусів, розвиток резистентності до противірусних ЛЗ та токсичність деяких із них дотепер існує потреба в безпечних та ефективних ліках проти COVID-192.
Енісаміуму йодид, діюча речовина Амізон® Макс, єсучасним противірусним ЛЗ, який науковці вивчали в лабораторіях України та світу. Енісаміум продемонстрував позитивний ефект у лікуванні пацієнтів із різними респіраторними вірусними інфекціями, зокрема COVID-19, а також вірусом грипу2.
Противірусна активність енісаміуму йодиду
У дослідженнях in vitro виявлено, що метаболіт енісаміуму йодиду VR17-04 пригнічує активність вірусу SARS-CoV-2. Він продемонстрував ефективність проти РНК-полімерази збудника, що вказує на потенціал його застосування в терапії SARS-CoV-22.
Інгібувальну дію енісаміуму щодо РНК SARS-CoV-2 також було підтверджено в дослідженні Elli S. та співавторів, яке проводили спільно з науковцями Німеччини, Італії, України та Великої Британії2.
На моделях клітини епітеліальної аденокарциноми людини (Caco-2) і нормальних бронхоепітеліальних клітин людини (NHBE) вчені дослідили вплив енісаміуму на вірус. Клітинні культури було оброблено енісаміуму йодидомі згодом інфіковано SARS-CoV-2. За допомогою світлової мікроскопії та кількісної ПЛР учені досліджували інфіковані культури та РНК вірусу. Результати показали зниження кількості копій вірусного геному в інфікованих клітинах залежно від концентрацій енісаміуму та зниження експресії вірусного нуклеопротеїну SARS-CoV-2 на клітини Caco-22.
Також у проміжному аналізі клінічного дослідження, проведеного Голубовською О. та співавторами, виявлено, що енісаміумприскорює одужання пацієнтів із Covid-19, які отримували кисневу підтримку, на більш ніж 2 дні3.
Caco-2 — клітини епітеліальної аденокарциноми людини IDSA — Американське товариство фахівців з інфекційних хвороб NHBE — нормальні бронхоепітеліальні клітини людини SARS-CoV-2 — важкий гострий респіраторний синдром коронавірус 2 ГРВІ — гостре респіраторне вірусне захворювання ECMO — екстракорпоральна мембранна оксигенація ЛЗ — лікарський засіб ПЛР — полімеразна ланцюгова реакція РНК — рибонуклеїнова кислота ШВЛ — штучна вентиляція легень
Джерела
Епідсезон 2023/24: за тиждень в Україні зареєстровано 119 063 випадки захворювань на ГРВІ, грип та COVID-19. Режим доступу: https://moz.gov.ua/article/news/epidsezon-202324-za-tizhden-v-ukraini-zareestrovano-119-063-vipadki-zahvorjuvan-na-grvi-grip-ta-covid-19 (дата звернення: 20.12.2023).
Крамарьов C.O., Серякова І.Ю. Ефективність енісамію йодиду в лікуванні гострих респіраторних вірусних захворювань. Здоров’я України. 2023; 7(543).
Holubovska O., Bojkova D., Elli S. et al. Enisamium is an inhibitor of the SARS-CoV-2 RNA polymerase and shows improvement of recovery in COVID-19 patients in an interim analysis of a clinical trial. 2021 Jan 21. DOI:10.1101/2021.01.05.21249237
Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Амізон® Макс, капсули по 0,5 г. РП №UA/12415/01/01. Наказ МОЗ України №76 від 15.01.2024.
Реклама лікарського засобу. Інформаційний матеріал призначений виключно для медичних установ та лікарів.
РП № UA/12415/01/01. Наказ МОЗ України 04.07.2017 № 760. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 20.06.2022 № 1053.
УКР/ПРОМО/02/2024/АМІ_М/РНВЕБ/003
Більше цікавого для вас
Вивчення впливу пробіотиків на псоріаз та атопічний дерматит