Роль інгібіторів дипептидилпептидази-4 у терапії цукрового діабету
Чи можливо подовжити дію інкретинів у пацієнтів із цукровим діабетом? Висвітлюємо доказові дані про ефективність застосування інгібіторів дипептидилпептидази-4
Роль інгібіторів дипептидилпептидази-4 у терапії цукрового діабету
На сьогодні прийнято концепцію індивідуалізації цукрознижувальної терапії, тобто підбору схеми лікування з урахуванням відомостей про конкретного пацієнта, особливостей перебігу й ризику розвитку діабетичних ускладнень1.
Пріоритетом у виборі антигіперглікемізувального ЛЗ є1,2:
Безпека щодо ризику розвитку гіпоглікемії
Відсутність впливу на масу тіла
Зниження ризику кардіоваскулярних подій
Попередження розвитку хронічної ниркової недостатності та інших ускладнень
Доступність і зручність прийому
Тривалість позитивного ефекту
Сприятливий вплив на перебіг ЦД
Цим вимогам повною мірою відповідають інгібітори дипептидилпептидази-4 (іДПП-4).
Механізм дії іДПП-4
Відомо, що у відповідь на прийом їжі в шлунково-кишковому тракті виробляються інкретини3:
- Глюкагоноподібний пептид-1 (ГПП-1)
- Глюкозозалежний інсулінотропний пептид (ГІП)
Ці речовини стимулюють вироблення інсуліну та пригнічують синтез глюкагону3.
Одним із обмежень активності інкретинів є короткий період напіввиведення, оскільки вони швидко розщеплюються та інактивуються дипептидилпептидазою-4 (ДПП-4)2. У пацієнтів із ЦД вироблення ГПП-1 не завжди адекватне й достатнє. Тому, якщо заблокувати ДПП-4, можна збільшити тривалість циркуляції ГПП-1 та забезпечити гіпоглікемічний ефект3.
Концепція зниженого ефекту інкретинів при ЦД 2 типу стала підґрунтям для впровадження в клінічну практику іДПП-4. Вони незначно збільшують рівень і тривалість дії власних інкретинів завдяки блокуванню ферменту ДПП‑43.
Основні фармакологічні ефекти іДПП-4
іДПП-4 — це клас цукрознижувальних ЛЗ, який внесено до всіх рекомендацій з терапії хворих на ЦД 2 типу, включно з гайдлайнами Американської діабетичної асоціації (ADA 2023)3,4.
Основною перевагою іДПП-4 є цукрознижувальна активність без ризиків гіпоглікемії, що стає можливим завдяки інсулінозалежному впливу на активність підшлункової залози3. Дана група ЛЗ може сповільнювати прогресування ЦД 2 типу, маючи протективний вплив на β-клітини підшлункової залози5.
Поряд із контролем глікемії іДПП-4 можуть позитивно діяти
на кардіопротективні механізми, зокрема1:
Покращувати ендотеліальну функцію, збільшуючи кількість і активність ендотеліальних клітин
Зменшувати вираженість окислювального стресу
Знижувати концентрацію прозапальних маркерів
Зменшувати альбумінурію
Варто зазначити, що іДПП-4 мають нейтральний вплив на масу тіла, що дуже важливо для пацієнтів, які потребують інтенсифікації лікування. Це дає змогу уникнути застосування інсуліну, призначаючи іДПП-4 третім цукрознижувальним ЛЗ3.
іДПП-4 також рекомендують при хронічній хворобі нирок (ХХН) будь-якого ступеня, що є особливо актуальним для пацієнтів літнього віку. На відміну від інших ЛЗ іДПП-4 можна призначати хворим на COVID-19 будь‑якого ступеня тяжкості. Це пояснюється тим, що ДПП‑4 міститься в усіх органах-мішенях для вірусу3.
іДПП‑4 можна застосовувати в комбінації з метформіном і в поєднанні з інсуліном для інтенсифікації лікування. Проте іДПП-4 також застосовують і як монотерапію3.
Дана група ЛЗ має кілька представників, основними з яких є3:
- Вілдагліптин
- Ситагліптин
- Саксагліптин
Однак вони відрізняються один від одного показниками фармакодинаміки та фармакокінетики, а тому мають деякі відмітності в дії.
Особливості застосування вілдагліптину в хворих на ЦД 2 типу
Серед усіх представників іДПП-4 почесне місце посідає вілдагліптин. Він має високу біодоступність — 85%. Ступінь інгібування ДПП-4 досягає понад 90% через 15 хвилин після прийому та зберігається на рівні 70-90% протягом наступних 24 годин2.
На старті монотерапії вілдагліптин знижує рівень HbA1c на 1% без ризику гіпоглікемії та збільшення маси тіла3. Встановлено, що вілдагліптин сприятливо діє на модуляцію мікробіоти кишечника. Це пов’язано з тим, що активність ДПП-4 модулює функціональність сполук, які особливо важливі для підтримання гомеостазу2.
Вілдагліптин також демонструє клінічно значуще зниження рівня печінкових тригліцеридів протягом 6 місяців терапії6. Відмітною особливістю ЛЗ є його фіксована доза та відсутність потреби в її титруванні2.
Результати дослідження ефективності монотерапії вілдагліптином у пацієнтів із ЦД 2 типу
Результати дослідження7
1. Вплив на рівень HbA1c
У пацієнтів, які застосовували вілдагліптин у дозах 50 мг і 100 мг, спостерігали поступове зниження середнього рівня HbA1c. У групі, що отримувала плацебо, рівень HbA1c залишався без змін
2. Вплив на рівень глюкози в плазмі крові натще
Лікування вілдагліптином забезпечило суттєве зниження рівня глюкози в плазмі крові натще. У групі, що отримувала плацебо, рівень глюкози натще залишився незмінним
3. Кількість пацієнтів, які досягли цільового рівня HbA1c
30,4% пацієнтів, які застосовували вілдагліптин у дозі 50 мг двічі на добу, та 39,1% пацієнтів, які застосовували вілдагліптин 100 мг 1 р/добу, досягли цільового рівня HbA1c ≤ 7,0%. Водночас у групі, що приймала плацебо, лише 13,6% пацієнтів змогли досягти вказаного рівня HbA1c
Підсумовуючи вищенаведені результати, можна зробити висновок, що терапія вілдагліптином сприяє покращенню глікемічного контролю та має добру переносимість. Вілдагліптин забезпечує однаковий клінічний ефект при застосуванні як однією дозою, так і за умови її поділу. Також при лікуванні вілдагліптином не було зафіксовано випадків гіпоглікемії та не відмічали збільшення маси тіла пацієнтів
Основні тези
ІДПП-4 незначно збільшують рівень і тривалість дії власних інкретинів завдяки блокуванню ферменту ДПП‑43
ІДПП-4 мають протективний вплив на β-клітини підшлункової залози5
ІДПП-4 рекомендують при ХХН будь-якого ступеня в хворих на ЦД 2 типу3
Поряд із контролем глікемії іДПП-4 можуть позитивно діяти на кардіопротективні механізми1
На старті монотерапії вілдагліптин знижує рівень HbA1c на 1% без ризику гіпоглікемії та збільшення маси тіла3
Вілдагліптин сприятливо діє на модуляцію мікробіоти кишечника2
Вілдагліптин також демонструє клінічно значуще зниження рівня печінкових тригліцеридів6
Терапія вілдагліптином сприяє покращенню глікемічного контролю та має хорошу переносимість7
*У фізіологічних умовах ГПП-1 упродовж 2 хвилин руйнується ферментом ДПП-48.
ГІП — глюкозозалежний інсулінотропний пептид
ГПП-1 — глюкагоноподібний пептид-1
ДПП-4 — дипептидилпептидаза-4
іДПП-4 — інгібітор дипептидилпептидази-4
ЛЗ — лікарський засіб
ХХН — хронічна хвороба нирок
ЦД — цукровий діабет
ШКТ — шлунково-кишковий тракт
- Паньків В.І. Цукровий діабет 2-го типу: сучасні міжнародні настанови, персоніфікований підхід і реальна амбулаторна практика. Міжнародний ендокринологічний журнал. 2020; 16(6):33-38. DOI: 10.22141/2224-0721.16.6.2020.215384
- Жердьова Н.М. Інгібітор дипептидилпептидази-4 вілдагліптин — шляхи успіху в практиці клініциста. Практикуючий лікар. 2020; 9(1):45-48.
- Соколова Л.К. Роль інгібіторів дипептидилпептидази‑4
у комплексній терапії пацієнтів із цукровим діабетом. Здоров’я України. 2023; 3(63):13. - Standards of Care in Diabetes. American Diabetes Association. 2023.
- Ніконова Л.В., Дорошкевич І.П. Фізіологічні ефекти інкретинів при цукровому діабеті 2 типу. Журнал Гродненського державного медичного університету. 2013; 1:18-21.
- Macauley M., Hollingsworth K.G., Smith F.E. et al. Effect of vildagliptin on hepatic steatosis. J Clin Endocrinol Metab. 2015; 100(4):1578-1585. DOI: 10.1210/jc.2014-3794
- Pi-Sunyer F.X., Schweizer A., Mills D. et al. Efficacy and tolerability of vildagliptin monotherapy in drug-naïve patients with type 2 diabetes. Diabetes Res Clin Pract. 2007; 76(1):132-138. DOI: 10.1016/j.diabres.2006.12.009
- Чекман І.С., Бондур В.В., Клименко О.В. Комбінована фармакотерапія цукрового діабету 2-го типу. Раціональна фармакотерапія. 2016; 2(39):25-31.
РП № UA/17556/01/01. Наказ МОЗ України 12.08.2019 № 1772. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 26.01.2024 № 131.