Рослинні екстракти в лікуванні бронхіту в дітей
Рослинні екстракти — це суто симптоматична терапія чи вони можуть більше? Дізнайтеся, який фітозасіб має патогенетичну дію, підкріплену доказовою базою
Рослинні екстракти в лікуванні бронхіту в дітей
У середньому кожна дитина раннього віку має до 10 випадків гострого респіраторного захворювання (ГРЗ) упродовж року1. Провідне місце в структурі ГРЗ посідає гострий простий бронхіт2. Педіатр у кожному випадку має прийняти рішення про призначення мукоактивної терапії. Традиційно її розглядають як симптоматичний підхід у лікуванні гострого бронхіту.
Проте чи можуть окремі лікарські засоби сприяти одужанню, діючи на патогенетичні механізми запалення бронхів? Відповідь на це запитання далі.
Мукоактивні засоби рослинного походження
Є багато лікарських засобів, які мають полегшувати симптоми кашлю та розріджувати мокротиння. Особливе місце серед них посідають засоби рослинного походження, оскільки світовий досвід їх застосування налічує не десятки, а сотні років3.
У європейських країнах широко застосовують рослинні екстракти в пацієнтів із запальними захворюваннями бронхів4. У складі Європейського медичного агентства з лікарських засобів (EMA) навіть є спеціальний комітет, що збирає та аналізує наукові дані про рослинні речовини5.
Рослинні екстракти чинять м’яку дію, їх застосовують у складі комплексної терапії запальних захворювань респіраторної системи. Вони можуть1,3 :
- Відновлювати реологічні властивості мокротиння
- Покращувати дренажну функцію бронхів
Зазвичай фітозасоби з відхаркувальним ефектом мають рефлекторний механізм дії. Вони подразнюють слизову оболонку шлунка, активуючи парасимпатичну нервову систему. Це збільшує секрецію бронхіальних залоз та активує мукоциліарний транспорт3.
Серед засобів рослинного походження привертає увагу сухий екстракт листя плюща. Сапоніни, що входять до його складу, чинять муколітичну та мукокінетичну дію3. Але його ефекти цим не обмежуються.
Доказова база застосування сухого екстракту листя плюща
Згідно зі звітом EMA, сухий екстракт листя плюща є добре дослідженим лікарським засобом для застосування як відхаркувальної терапії при продуктивному кашлю6.
Загалом рослинні лікарські засоби демонструють не нижчу ефективність, ніж синтетичні. В деяких випадках навіть вищу. В контрольованих дослідженнях було виявлено, що екстракт листя плюща є еквівалентним або навіть перевершує амброксол та ацетилцистеїн за ефективністю як відхаркувальний засіб6. Проте він не лише полегшує відходження мокротиння, але й впливає на важливі ланки патогенезу запалення бронхів
Дія екстракту листя плюща на патогенетичні ланки ураження бронхів
Виділення в’язкого секрету в бронхах
Екстракт листя плюща завдяки гастропульмональному рефлексу зменшує в’язкість бронхіального секрету та активує роботу мукоциліарного транспорту1. Але рефлекторний механізм — не єдиний спосіб, за допомогою якого екстракт листя плюща реалізовує свою мукоактивну дію.
Greunke C. та співавтори детально дослідили ефекти активного компонента екстракту — α-гедерину. Вони виявили, що α-гедерин чинить непряму β-міметичну дію, зменшуючи занурення β2-адренорецепторів усередину клітини. Завдяки цьому посилюється секреція сурфактанту альвеолоцитами 2-го порядку, що зменшує в’язкість бронхіального секрету7.
Звуження просвіту бронхів
Через той самий опосередкований адреноміметичний ефект реалізується бронхолітична дія екстракту листя плюща7. До того ж посилюється чутливість рецепторів до адреноміметиків, зокрема ендогенних3.
Больбот Ю.К. та співавтори, порівнюючи ефективність сухого екстракту листя плюща та ацетилцистеїну, визначали параметри зовнішнього дихання, зокрема ОФВ1 , МОШ25 та МОШ50. На фоні лікування екстрактом листя плюща спостерігали покращення даних параметрів, що свідчить про його бронхолітичну дію8.
Проникнення інфекції
Більше ніж у 90% випадків гострий бронхіт спричиняють віруси, зокрема грипу типів А та В, аденовіруси, коронавіруси та інші9.
Є свідчення про протигрипозну активність деяких сапонінів листя плюща, а саме гедерасапоніну F. Він пригнічує синтез віріонів грипу A/PR/8 і підвищує ефективність терапії озельтамівіром2,6.
До того ж екстракт листя плюща проявляє антибактеріальну активність щодо різних мікроорганізмів, зокрема Staphylococcus aureus і Streptococcus pneumonia. Спостерігають також антимікотичну дію екстракту проти Candida albicans6,10.
У своєму дослідженні Абатуров О.Є. та співавтори відмічали підвищення рівня лактоферину в дітей із гострим бронхітом на фоні терапії сухим екстрактом листя плюща. Це один із патогенетичних механізмів противірусної та протизапальної дії екстракту, що сприяє елімінації інфекційних агентів та знижує ймовірність пролонгованого перебігу хвороби1.
Запалення та оксидативний стрес
Екстракт листя плюща має протизапальні та антиоксидантні властивості6,11.
Протизапальні ефекти було продемонстровано в різних експериментальних моделях6. А потужну загальну антиоксидантну активність α-гедерину та гедерасапоніну-C виявили Gülcin I. та співавтори. Вона проявлялася в інгібуванні перекисного окиснення ліпідів11.
Застосування сухого екстракту листя плюща не обмежено суто симптоматичною допомогою при кашлю. Його компоненти діють на різні ланки патогенезу запальних захворювань бронхів, не тільки покращуючи дренажну функцію респіраторного тракту, але й реалізуючи протизапальну, антиоксидантну та противірусну дію. Це сприяє одужанню та зменшує ймовірність тривалого перебігу бронхіту1,2
Основні тези
У Європейському медичному агентстві з лікарських засобів вважають, що сухий екстракт листя плюща є добре вивченим засобом для застосування як відхаркувальної терапії при продуктивному кашлю6
Сухий екстракт листя плюща чинить муколітичну та бронхолітичну дію не лише завдяки гастропульмональному рефлексу, але й через непрямий β-міметичний ефект1,7
Екстракт листя плюща має антиоксидантний, протизапальний та противірусний ефекти, завдяки чому діє на важливі ланки патогенезу запалення бронхів2,6
Лікування гострих запальних захворювань дихальних шляхів, що супроводжуються кашлем, та симптоматичне лікування хронічних запальних захворювань бронхів
Лікування гострих запальних захворювань дихальних шляхів, що супроводжуються кашлем; симптоматичне лікування хронічних запальних захворювань бронхів
EMA (The European Medicines Agency) — Європейське медичне агентство з лікарських засобів
ГРЗ — гостре респіраторне захворювання
МОШ — максимальна об’ємна швидкість
ОФВ1 — об’єм форсованого видиху за першу секунду
- Абатуров О.Є. Відхаркувальна терапія при гострих респіраторних інфекціях у дітей. Здоров’я дитини. 2018; 13(5):2-6. DOI: 10.22141/2224-0551.13.5.2018.141563
- Абатуров О.Є., Токарєва Н.М., Нікуліна А.О. Вплив екстракту листя плюща на продукцію антимікробних пептидів при гострому простому бронхіті у дітей. Здоров’я дитини. Клінічна педіатрія. 2018; 13(6):29-35.
- Марушко Ю.В., Іовіці Т.В., Марушко Є.Ю. Застосування екстракту листя плюща у педіатричній практиці. Сучасна педіатрія. 2016; 1(73):100-104.
- Fazio S., Pouso J., Dolinsky D. et al. Tolerance, safety and efficacy of Hedera helix extract in inflammatory bronchial diseases under clinical practice conditions: a prospective, open, multicentre postmarketing study in 9657 patients. Phytomedicine. 2009; 16(1):17-24. DOI: 10.1016/j.phymed.2006.05.003
- Committee on Herbal Medicinal Products (HMPC). Available at: https://www.ema.europa.eu/en/committees/committee-herbal-medicinal-products-hmpc (Last access: 29.11.2023).
- EMA: Committee on herbal medicinal products (HMPC). Assessment report on Hedera helix L., folium. European Medicines Agency, London, 2017. Available at: https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-report/final-assessment-report-hedera-helix-l-folium-revision-2_en.pdf (Last access: 21.11.2023).
- Greunke C. et al. A systematic study on the influence of the main ingredients of an ivy leaves dry extract on the β2-adrenergic responsiveness of human airway smooth muscle cells. Pulm Pharmacol Ther. 2015; 31:92-8. DOI: 10.1016/j.pupt.2014.09.002
- Больбот Ю.К., Прохоров Є.В., Мокіа-Сербіна С.О. Порівняння ефективності та безпеки застосування висококонцентрованого (5-7,5:1) екстракту листя плюща та ацетилцистеїну для лікування дітей з гострим бронхітом. Ліки України. 2004.
- Albert R.H. Diagnosis and treatment of acute bronchitis. Am Fam Physician. 2010; 82(11):1345-50.
- Escop Monographs: The Scientific Foundation for Herbal Medicinal Products. Thieme Medical Publishers. 2003; 556.
- Gülçin I., Mshvildadze V., Gepdiremen A. et al. Antioxidant activity of saponins isolated from ivy: alpha-hederin, hederasaponin-C, hederacolchiside-E and hederacolchiside-F. Planta Med. 2004; 70(6):561-3. DOI: 10.1055/s-2004-827158
РП № UA/9396/01/01. Наказ МОЗ України 18.10.2023 № 1808. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 26.01.2024 № 131.
РП № UA/15403/01/01. Наказ МОЗ України 24.01.2019 № 192. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 18.10.2023 № 1808.