Зрозумілі алгоритми для прийняття рішень щодо гіпоглікемічної терапії в пацієнтів із ЦД 2 типу, орієнтовані на досягнення індивідуальних цілей кожного пацієнта
Зацікавилися?
Цей матеріал призначений для працівників медичної сфери. Авторизуйтеся, будь ласка, щоб вивчати далі. Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про лікарські засоби, а також іншу професійну спеціалізовану медичну інформацію, яка призначена виключно для лікарів та медичних установ. У разі, якщо Ви не є лікарем чи працівником медичної установи, АТ «Фармак» не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті самостійного використання інформації з цього розділу сайту. Ви робите це самостійно і усвідомлено, розуміючи, що застосування лікарських засобів можливе тільки за призначенням лікаря та після попередньої консультації з ним, а самолікування може завдати шкоди Вашому здоров’ю.
Авторизуйтесь, будь ласка, щоб отримати доступ до професійної інформації. Цим ви підтверджуєте, що є лікарем/працівником медичної установи.
Сучасні підходи до інсулінотерапії при цукровому діабеті 2 типу
Для більшості пацієнтів із цукровим діабетом (ЦД) 2 типу після декількох років монотерапії може знадобитися застосування цукрознижувального лікування в комбінації з інсулінотерапією1. Розгляньмо стратегії призначення інсулінотерапії відповідно до сучасних рекомендацій Американської діабетичної асоціації (ADA).
Мета інсулінотерапії
Інсулінотерапія може доповнити ендогенну секрецію інсуліну ізменшити симптоми гіперглікемії та глюкозурії, запобігти кетоацидозу і діабетичній комі, а також мікро- та макросудинним ускладненням2.
Призначення лікарських засобів інсуліну можливо у випадку непереносимості чи протипоказань до призначення цукрознижувальних засобів і комбінацій з ними. Раннє застосування схеми з інсуліном рекомендовано в разі ознак важкої гіперглікемії, що проявляється рівнем глюкози ≥16,7ммоль/л або HbA1с >10%, чи катаболізму (втрата ваги)3.
Іншими станами, за яких застосовують інсулінотерапію, є:
Потреба в оперативному втручанні
Гострі інфекційні захворювання
Загострення хронічних захворювань із декомпенсацією вуглеводного обміну1
Види інсуліну
Для лікування ЦД 2 типу застосовують різні види лікарських засобів інсуліну. Розгляньмо докладніше такі:
Базальні
Прандіальні
Концентровані
Інгаляційні
Найзручнішим для початку інсулінотерапії та в комбінації з метформіном є базальний інсулін. Застосовують людський інсулін НПХ або аналог інсуліну тривалої дії. Початкове дозування можна розраховувати як за масою тіла пацієнта (0,1–0,2 ОД/кг/добу), так і за рівнем гіперглікемії з коригуванням протягом кількох днів або тижнів1.
На додаток до базального інсуліну деякі пацієнти потребуватимуть призначення прандіального інсуліну. Початкова його доза становить 4 ОД або 10% дози базального інсуліну на кожен прийом їжі. Коригування проводять на основі домашнього вимірювання глюкози або HbA1c1.
Також у рекомендаціях згадують концентровані інсуліни 500 Од/мл, що в 5 разів концентрованіші за звичайний інсулін. Концентровані аналоги інсулінів гларгіну (300 Од/мл), деглюдеку (200 Од/мл), ліспро (200 Од/мл) доступні у формі одразу заповнених шприц-ручок, щоб запобігти помилкам при дозуванні1.
Інгаляційні інсуліни для прандіального застосування доступні у формі мономерів людського інсуліну швидкої дії. На відміну від ін'єкційних інсулінів вони можуть знижувати рівень глюкози крові без розвитку гіпоглікемії чи збільшення маси тіла. Однак протипоказані в пацієнтів із хронічним захворюванням легень з огляду на зменшення об'єму форсованого видиху за першу секунду3.
Можливість додавання до базального інсуліну лікарських засобів агоністів рецепторів глюкагоноподібного пептиду-1 (арГПП-1) розглядають у разі недостатньої нормалізації рівня глюкози в крові натще та високого HbA1c. При застосуванні комбінації є значна глюкозознижувальна дія та менший набір ваги, рідше виникають симптоми гіпоглікемії1.
Схема призначення інсулінотерапії
Розглянемо докладніше схему призначення ін'єкційної терапії при ЦД 2 типу згідно з рекомендаціями ADA1.
Основні тези
Інсулінотерапія може доповнити ендогенну секрецію інсуліну і зменшити симптоми гіперглікемії та глюкозурії, запобігти кетоацидозу і діабетичній комі, а також мікро- та макросудинним ускладненням2
Сучасні рекомендації ADA містять стратегії щодо покращення терапії в пацієнтів із ЦД 2 типу3
Раннє застосування схеми з інсуліном рекомендовано в разі ознак важкої гіперглікемії, що проявляється рівнем глюкози ≥16,7ммоль/л або HbA1с >10%,чи катаболізму (втрата ваги)3
Рекомендовано застосування різних схем ін'єкційної терапії при ЦД 2 типу, орієнтованої на пацієнта1
Фармасулін® H NP
Лікування хворих на цукровий діабет, які потребують введення інсуліну для підтримання нормального гомеостазу глюкози
*1 — інсулін як перша лінія терапії, якщо є ознаки катаболізму, рівень HbA1c > 10%, глікемія > 16,7 ммоль/л, можливий діагноз ЦД 1 типу *2 — врахуйте вподобання пацієнта, частоту ін'єкцій, необхідне зниження рівня HbA1c, ефективність щодо зниження маси тіла, доведені кардіоваскулярні переваги *3 — для пацієнтів, які отримують арГПП-1 та базальний інсулін, варто розглянути фіксовані комбінації (деглюдек/ліраглутид, гларгін/ліксисенатид) *4 — якщо є часті симптоми гіпоглікемії або пацієнт пропускає застосування інсуліну НПХ ввечері, розгляньте перехід до базального аналога інсуліну *5 — розгляньте режим «спліт-мікс» чи попередньо змішані інсуліни для зменшення кількості ін'єкцій, якщо потрібне додавання прандіального інсуліну до інсуліну НПХ. ADA (American Diabetes Association) — Американська діабетична асоціація HbA1c — глікований гемоглобін арГПП-1 — агоністи рецепторів глюкагоноподібного пептиду-1 ЦД — цукровий діабет
Pharmacologic Approaches to Glycemic Treatment: Standards of Care in Diabetes 2024. American Diabetes Association Professional Practice Committee. 2024; 47(7):1238. DOI: 10.2337/dc24-er07a
Реклама лікарського засобу. Інформаційний матеріал призначений виключно для медичних установ та лікарів.
РП № UA/2320/01/01. Наказ МОЗ України 30.10.2020 № 2467. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 26.01.2021 № 134.
РП № UA/2318/01/01. Наказ МОЗ України 04.09.2020 № 2032. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 26.01.2021 № 134.
УКР/ПРОМО/09/2024/ФСН/РНВЕБ/001
Більше цікавого для вас
Оптимізація дозування короткодіючого інсуліну для прийомів їжі