Дізнайтесь, як оптимально відновити моторику жовчних шляхів і покращити метаболічні процеси в пацієнтів із гепатобіліарними розладами
Зацікавилися?
Цей матеріал призначений для працівників медичної сфери. Авторизуйтеся, будь ласка, щоб вивчати далі. Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про лікарські засоби, а також іншу професійну спеціалізовану медичну інформацію, яка призначена виключно для лікарів та медичних установ. У разі, якщо Ви не є лікарем чи працівником медичної установи, АТ «Фармак» не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті самостійного використання інформації з цього розділу сайту. Ви робите це самостійно і усвідомлено, розуміючи, що застосування лікарських засобів можливе тільки за призначенням лікаря та після попередньої консультації з ним, а самолікування може завдати шкоди Вашому здоров’ю.
Авторизуйтесь, будь ласка, щоб отримати доступ до професійної інформації. Цим ви підтверджуєте, що є лікарем/працівником медичної установи.
Пацієнти з гепатобіліарними розладами часто відчувають біль у правому підребер’ї, абдомінальний дискомфорт і мають розлади травлення. Ці симптоми здебільшого пов'язані з дискінезією жовчовивідних шляхів (ДЖВШ), яка може супроводжуватися жовчнокам'яною хворобою та холециститом1. До того ж зазначені стани також асоціюються з метаболічним синдромом1. У статті розглядаємо, як забезпечити комплексний підхід до лікування, спрямований на відновлення моторики біліарної системи та коригування метаболічних порушень.
Цілі лікування гепатобіліарних розладів
Ураховуючи взаємозв'язок між розладами гепатобіліарної системи, включно з дискінетичними порушеннями та дисфункцією печінки, доцільним є призначення терапії, що має одночасно жовчогінні та гепатопротекторні властивості1.
Відтак, основними напрямами лікування є1:
Коригування функції жовчного міхура та сфінктерного апарату
Відновлення синтезу та відтоку жовчі
Запобігання ушкодженню печінки
Профілактика фібротичного процесу
Дискінетичні розлади також часто супроводжуються запальними процесами та характеризуються змінами складу жовчі внаслідок дисбалансу жовчних кислот1.
З огляду на різноманітність клінічних проявів рослинні компоненти можуть мати переваги у відновленні функцій гепатобіліарної системи. Комбіновані лікарські засоби, такі якФумарта®,є особливо зручними для застосування1.
До складу Фумарта® входитьекстракт трави рутки лікарської (Fumaria officinalis L.) — 275,1 мг таплодів розторопші плямистої (Silybum marianum (L.) Gaetner) — 80-98 мг, що еквівалентно 50 мг силімарину2.
Компоненти доповнюють дію один одного на моторику жовчовивідних шляхів, забезпечують протективний вплив на гепатоцити та покращують метаболізм ліпідів1.
Докази ефективності рослинних компонентів
Вірно призначена медикаментозна корекція ДЖВШ дає змогу не лише усунути симптоми біліарної диспепсії, а й запобігти утворенню каменів у жовчному міхурі1.
Фумарин, біоактивний компонент екстракту рутки лікарської, розслабляє гладку мускулатуру жовчовивідних шляхів. Це сприяєнормалізації відтоку жовчі та може запобігти формуванню жовчних каменів. До того ж він стимулює продукування жовчі, покращує травлення та асиміляцію жирів. Фумарин допомагаєзнизити рівень холестерину в жовчі та захищає мембрани гепатоцитів від пошкоджень1.
Силімарин доповнює дію фумарину як потужний антиоксидант — захищає клітини печінки від вільних радикалів і токсинів. Він також зменшує запалення в печінці тазапобігає розвитку цирозу. До того ж силімарин стимулює регенерацію клітин печінки йнормалізує ліпідний обмін3.
У дослідженні Hashemi S.J. та співавторів було оцінено ефективність силімарину в лікуванні пацієнтів із метаболічно асоційованою жировою хворобою печінки (МАЖХП)*. Встановлено позитивний вплив силімарину на активність АЛТ —нормалізацію спостерігали в 52% пацієнтів проти 18% у групі плацебо4. Також відзначено добрий профіль безпеки силімарину та рекомендовано його застосування для посилення основної терапії метаболічного синдрому4.
Пацієнтам із гепатобіліарними розладами доцільно призначати терапію, що має одночасно жовчогінні та гепатопротекторні властивості1
Фумарта® містить активні компоненти фумарин і силімарин, які чинять сприятливу дію на гепатобіліарну систему2
Фумарин позитивно діє на продукування жовчі, покращує її відтік і захищає клітинні мембрани печінки1
Силімарин має антиоксидантні властивості та стимулює регенерацію гепатоцитів3
Силімарин має антиоксидантні властивості та стимулює регенерацію гепатоцитів3
Силімарин у складі Фумарта® зменшує ризик розвитку жовчнокам'яної хвороби та сприяє нормалізації ліпідного обміну1,3
*У 2020 році було запропоновано зміну терміна НАЖХП на МАЖХП — метаболічно асоційована жирова хвороба печінки. АЛТ — аланінамінотрансфераза ДЖВШ — дискінезія жовчовивідних шляхів НАЖХП — неалкогольна жирова хвороба печінки
Джерела
Щербиніна М.Д., Бондаренко Ю.М. Можливості застосування комбінованого фітопрепарату «Фумарта» в лікуванні захворювань гепатобіліарної системи. Сучасна гастроентерологія. 2019; 6(110):28-34. DOI: http://doi.org/10.30978/MG-2019-6-28
Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Фумарта® (Fumarta), капсули. РП №UA/17593/01/01.
Crocenzi F.A., Roma M.G. Silymarin as a new hepatoprotective agent in experimental cholestasis: new possibilities for an ancient medication. Curr Med Chem. 2006; 13(9):1055-1074. DOI: 10.2174/092986706776360950
Hashemi S.J., Hajiani E., Sardabi E.H. A placebo-controlled trial of silymarin in patients with nonalcoholic fatty liver disease. Hepat Mon. 2009; 9(4):265-270.
Реклама лікарського засобу. Інформаційний матеріал призначений виключно для медичних установ та лікарів.
РП UA/17593/01/01. Наказ МОЗ України 07.05.2024 № 794.
УКР/ПРОМО/07/2024/ФУМ/РНВЕБ/001
Більше цікавого для вас
Чи ефективні рослинні лікарські засоби при рецидивуючому циститі?