У призначеннях педіатрів чи отоларингологів досить часто можна зустріти пораду промивати ніс сольовим розчином. Коли це дійсно потрібно та яку воду оптимально використовувати?
Промивання носа — модно чи корисно?
Історія промивання носа починається з давніх аюрведичних практик. Популярність на Заході вона отримала в ХХ столітті. Одночасно зростав інтерес учених, спонукаючи все детальніше досліджувати ефекти даної процедури. Тому не дивно, що більшість європейських та американських професійних асоціацій включають сольові розчини до рекомендацій щодо ведення респіраторних захворювань. Ідеться про гострі та хронічні запальні захворювання носоглотки та пазух, алергічний нежить тощо1.
Щобільше, у дітей щоденне промивання носа рекомендують заохочувати як корисну звичку, навіть за відсутності захворювань. Особливо корисним це може бути для немовлят, які ще нездатні видувати слиз із носа самостійно1. До того ж дана процедура може відігравати важливу роль у профілактиці респіраторних інфекцій та їх ускладнень. Відомо, що використання сольового розчину для промивання носа знижує ризик розвитку вушної інфекції2.
Тож промивання носа в дітей може бути корисним для3-5:
Щоденної гігієни носової порожнини з метою:
- Очищення від пилу, алергенів та збудників інфекцій
- Збереження захисних властивостей слизової оболонки носа в умовах сухості повітря
- Профілактики респіраторних захворювань1
Полегшення стану при гострих респіраторних захворюваннях та застуді для:
- Зменшення проявів запалення в носовій порожнині
- Скорочення тривалості застосування лікарських засобів
Полегшення стану при алергічному нежитю
До того ж промивання носа доцільно використовувати3-5:
У складі комплексної терапії хронічних запальних захворювань, зокрема риносинуситу
У складі комплексної терапії аденоїдиту
Перед введенням у носову порожнину лікарських засобів
Морська вода чи фізіологічний розчин: що вибрати?
Фізіологічний розчин — це звичайна сіль, розчинена в дистильованій воді з концентрацією 0,9%. Морська вода ж містить багато додаткових мінералів: магній, кальцій, калій, хлор та інші. Тому вона не тільки очищує носову порожнину завдяки фізичному вимиванню слизу, але і впливає на життєздатність клітин слизової оболонки1:
Зменшує запалення та набряк
Покращує роботу клітинних війок, що сприяє очищенню від слизу та чужорідних частинок
На сьогодні є достатньо даних про безпеку та ефективність використання морської води для промивання носа в дітей різного віку, включно з немовлятами1.
Походження морської води може бути різним. Одним із місць для відбору води є заповідна зона в західній частині узбережжя Франції. Морську воду в даній локації вважають найчистішою завдяки постійному оновленню через сильні морські течії. Саме на основі цієї морської води створено небули Пшик міні3.
Ще одним джерелом морської води для медичних виробів може бути фіорд — довга та вузька морська затока. Вона утворюється, коли льодовик відступає, прорізаючи типову U-подібну долину, яку заповнює море6. Зокрема, на основі морської води з Гульмарсфьорден/Gullmarsfjorden в Норвегії створено назальні спреї Пшик 0,9% для дітей та Пшик 2,1% гіпертонічний.
Це 25-кілометровий фіорд, розташований на західному узбережжі Швеції. Морську воду для спреїв відбирають із глибини 32 м нижче рівня моря4,5.
Морська вода — оптимальне рішення для промивання носа як щоденної гігієнічної процедури та для полегшення стану під час різних респіраторних захворювань1
Збережіть або роздрукуйте пам’ятку, аби не забути, коли та чим потрібно промивати ніс дитині
- Štanfel D., Kalogjera L., Ryazantsev S.V. et al. The Role of Seawater and Saline Solutions in Treatment of Upper Respiratory Conditions. Mar Drugs. 2022; 20(5):330. DOI:10.3390/md20050330
- Chirico G., Quartarone G., Mallefet P. Nasal congestion in infants and children: a literature review on efficacy and safety of non-pharmacological treatments. Minerva Pediatr. 2014; 66(6):549-57.
- Інструкція із застосування медичного виробу Пшик міні, розчин ізотонічний з морською водою.
- Інструкція із застосування медичного виробу спрей назальний з морською водою «Пшик» 0,9% для дітей.
- Інструкція із застосування медичного виробу спрей назальний з морською водою «Пшик» 2,1% гіпертонічний.
- What is a Fjord, and how is it formed (archive.org). Available at: https://web.archive.org/web/20171225031214/http://norwaytoday.info/travel/what-is-a-fjord-and-how-is-it-formed/ (Last access: 31.01.2024).
УКР/ПРОМО/02/2024/МВ/ПШИК/РНВЕБ/009