Недостатній контроль діабету: кроки для покращення терапії
Розповідаємо, як оптимізувати лікування для пацієнтів із недостатньо контрольованим ЦД 2 типу згідно з актуальними рекомендаціями

Недостатній контроль діабету: кроки для покращення терапії
Недостатній контроль цукрового діабету (ЦД) залишається однією з основних причин розвитку серйозних ускладнень, що суттєво підвищують ризик передчасної смерті в пацієнтів1. Оптимізація глікемічного контролю є ключовою умовою для зниження цього ризику.
Далі розглянемо підходи до інтенсифікації терапії для пацієнтів із недостатньо контрольованим ЦД 2 типу згідно з чинними рекомендаціями.
Визначення потреби в інтенсифікації терапії при ЦД
Лише в майже 64% пацієнтів із ЦД удається підтримувати рівень глікованого гемоглобіну (HbA1c) на рівні ≤7,0%. Це свідчить про те, що значна частина пацієнтів із ЦД 2 типу не досягає цільових показників лікування. Часто це пов'язано з несвоєчасним призначенням інсулінотерапії2.
Згідно з дослідженням Smith A.G. та співавторів, інсулінотерапію зазвичай починають запізно, коли рівень HbA1c уже перевищує 9,8%. І навіть після призначення інсуліну не завжди вдається досягти належного глікемічного контролю2.
Наведені дані підтверджують важливість проблеми вибору оптимальної стратегії лікування ЦД. Призначення інсуліну часто сприймають як кінцевий етап терапії, проте це лише частина процесу досягнення глікемічного контролю. Пацієнти після початкового призначення інсуліну часто потребують коригування дози для досягнення кращого контролю рівня глюкози. Однак пріоритетами в інтенсифікації терапії мають залишатись її ефективність і мінімізація небажаних явищ — гіпоглікемії та збільшення маси тіла2.
Тактика інтенсифікації терапії ЦД
Згідно з рекомендаціями Американської асоціації клінічної ендокринології (AACE) 2023 року, для більшості пацієнтів, які потребують посилення контролю рівня глюкози в крові та вже приймають 3–4 оральні лікарські засоби, потрібно розглянути призначення агоністів рецепторів глюкагоноподібного пептиду-1 (арПП1) або глюкозозалежного інсулінотропного поліпептиду (ГІП)/арПП1. Якщо ці ЛЗ ще не застосовують, їх призначення варто розглянути як терапію першого вибору3
Подальша тактика інтенсифікації терапії3
- Додавання базального інсуліну: якщо глікемічних цілей не вдається досягти після застосування арПП1 або ГІП/арПП1, рекомендовано додати базальний інсулін, як окремо, так і в комбінації з арПП1
- Додавання болюсного інсуліну: якщо потрібно додаткове покращення глікемічного контролю, рекомендовано поступове додавання болюсного інсуліну до 1–3-го прийомів їжі
Інсулін, якщо порівнювати з іншими антигіперглікемічними ЛЗ, має найбільший потенціал для зниження рівня HbA1c при застосуванні у відповідних дозах. Інсулінотерапію варто розглянути, якщо рівень HbA1c у пацієнта не відповідає чи не наближається до цільових показників або якщо спостерігають ознаки гіперглікемії попри зміни способу життя, дотримання медикаментозного лікування та оптимізацію доз оральних гіпоглікемічних ЛЗ4.
Schreiber S.A. та співавтори провели 9-місячне відкрите багатонаціональне обсерваційне дослідження з можливістю 20-місячного етапу продовження
Метою дослідження було оцінювання ефективності та безпеки додавання інсуліну гларгіну до терапії оральними антидіабетичними ЛЗ у пацієнтів із ЦД 2 типу в реальних умовах
Більш ніж у половини пацієнтів додавання інсуліну гларгіну до терапії оральними ЛЗ сприяло через 3 місяці зниженню середніх показників:
- HbA1c — з 8,7% до 7,2%
- Глюкози натще — з 11,22 ммоль/л до 7,38 ммоль/л
Позитивна динаміка зміни показників зберігалася й через 9 місяців без збільшення ІМТ, із середніми показниками:
- HbA1c — 7,0%
- Глюкози натще — 7,27 ммоль/л
Подібний глікемічний контроль спостерігали й через 20 місяців у 2721 пацієнта на наступному етапі дослідження, при цьому побічні реакції були лише в 0,2% пацієнтів5.
У дослідженні було підтверджено, що пацієнти з недостатнім контролем ЦД 2 типу лише з застосуванням оральних ЛЗ отримували перевагу від призначення інсулінотерапії. Важливо, що застосування інсуліну гларгіну дає змогу покращити глікемічний контроль без збільшення ваги5
Опитування 615 учасників шведського дослідження, проведеного Gershate M. та співавторами, показало, що 75% пацієнтів із ЦД були задоволені результатами лікування інсуліном гларгіном6.
Проте є ймовірність, що навіть після додавання базальної інсулінотерапії глікемічний контроль може залишатися недостатнім. У цьому разі призначення фіксованої комбінації базального інсуліну й аналога арГПП-1 може бути варіантом інтенсифікації такої терапії. Цей підхід забезпечує потребу в меншій кількості ін'єкцій та знижує ризик розвитку гіпоглікемій, якщо порівнювати з вільною комбінацією аналога арГПП-1, базального інсуліну чи базисно-болюсної інсулінотерапії2.
Перегляньте детальний алгоритм інтенсифікації інсулінотерапії тут.
Основні тези
Лише в майже 64% пацієнтів із ЦД вдається підтримувати рівень HbA1c на рівні ≤7,0%2
Інсулінотерапію зазвичай починають запізно, коли рівень HbA1c уже перевищує 9,8%2
Інсулінотерапію варто розглянути, якщо рівень HbA1c у пацієнта не відповідає чи не наближається до цільових показників або якщо спостерігають ознаки гіперглікемії, що не піддається коригуванню4
Якщо глікемічних цілей не вдається досягти після застосування арПП1 або арГІП/арПП1, рекомендовано додати базальний інсулін, як окремо, так і в комбінації з арПП1, відповідно до рекомендацій AACE3
Застосування інсуліну гларгіну дає змогу покращити глікемічний контроль без збільшення ваги5
Лікування цукрового діабету в дорослих та дітей віком від 2 років
AACE (American Association of Clinical Endocrinology) — Американська асоціація клінічної ендокринології
HbA1c — глікований гемоглобін
арГПП-1 — агоністи рецепторів глюкагоноподібного пептиду-1
ГІП — глюкозозалежний інсулінотропний поліпептид
ІМТ — індекс маси тіла
ЛЗ — лікарський засіб
ЦД — цукровий діабет
- Aschner P. et. al. Persistent poor glycaemic control in individuals with type 2 diabetes in developing countries: 12 years of real-world evidence of the International Diabetes Management Practices Study (IDMPS). Diabetologia. 2020; 63:711–721.
- Інтенсифікація інсулінотерапії: нові парадигми лікування цукрового діабету. Режим доступу: https://umj.com.ua/uk/publikatsia-206824-intensifikatsiya-insulinoterapiyi-novi-paradigmi-likuvannya-tsukrovogo-diabetu (дата звернення: 30.08.2024).
- Samson S.L. et al. American Association of Clinical Endocrinology Consensus Statement: Comprehensive Type 2 Diabetes Management Algorithm 2023 — Update. Endocrine Practice. 2023; 29(5):305–340.
- Insulin intensification in A RESEARCH REVIEW™ type 2 diabetes. Available at: https://www.pinnaclepractices.co.nz/assets/Resource-files/educational-series-insulin-intensification-in-type-2-diabetes.pdf (Last access: 02.09.2024).
- Schreiber S.A., Haak T. Insulin glargine benefits patients with type 2 diabetes inadequately controlled on oral antidiabetic treatment: an observational study of everyday practice in 12,216 patients. Diabetes Obes Metab. 2007; 9(1):31–8. DOI: 10.1111/j.1463-1326.2006.00593.x
- Gershater M.A. et al. Treatment satisfaction with insulin glargine in patients with diabetes mellitus in a university hospital clinic in Sweden. International Diabetes Nursing. 2009; 6(1):17–22.