Перехід на пролонгований метформін: поради лікарям
Дізнайтесь, як легко перевести пацієнта зі звичайного метформіну на пролонгований та як це може покращити комплаєнс у лікуванні цукрового діабету 2 типу


Перехід на пролонгований метформін: поради лікарям
Метформін ефективно знижує рівень глюкози в крові, тому його широко застосовують для лікування цукрового діабету (ЦД) 2 типу. Проте приблизно 10% дорослих із ЦД 2 типу не можуть приймати метформін через шлунково-кишкову непереносимість, зокрема діарею, блювання, біль у животі та закреп1.
Для вирішення цієї проблеми пропонуємо ознайомитися з доказовою базою щодо застосування альтернативної форми метформіну — метформіну пролонгованої дії, дізнатися про його вплив на комплаєнс пацієнтів і про простоту переходу з метформіну стандартної форми.
Основні характеристики та переваги застосування метформіну пролонгованої дії
Терапевтична еквівалентність із метформіном негайного вивільнення2
У міжнародному рандомізованому подвійному сліпому дослідженні, проведеному Aggarwal N. та співавторами, продемонстровано терапевтичну еквівалентність метформіну негайного вивільнення (НВ) і метформіну пролонгованої дії (ПД) протягом 24-тижневого періоду лікування пацієнтів ЦД 2 типу, які раніше не отримували фармакотерапії. Результати дослідження свідчать, що монотерапія метформіном ПД 2000 мг 1 раз на добу та метформіном НВ 1000 мг 2 рази на добу мають однакові профілі ефективності, що було підтверджено в аналізі підгруп за базовим рівнем HbA1c2
Довший період напіввиведення та нижча пікова концентрація1
Після прийому лікарського засобу пік концентрації в крові настає через 7 годин, при цьому всмоктування метформіну з таблеток із пролонгованим вивільненням не змінюється залежно від складу їжі3
Застосування 1 раз на добу3
Необхідність застосовувати лікарський засіб кілька разів на добу може ускладнити додержання пацієнтами режиму лікування та підтримання стабільної фармакокінетики. Це спостереження не є унікальним для терапії метформіном, адже воно притаманне й лікуванню інших хронічних захворювань, що було висвітлено в багатьох метааналізах1
Метформін ПД, який застосовують лише 1 раз на добу, є прикладом лікування, орієнтованого на пацієнта1,3
Як уже було зазначено, шлунково-кишкова непереносимість є основною проблемою в клінічному застосуванні метформіну1. Тому, якщо в дорослої людини з ЦД 2 типу спостерігають побічні шлунково-кишкові ефекти при прийомі метформіну НВ, варто розглянути можливість переходу на метформін ПД. Саме такі рекомендації містяться в настанові Національного інституту здоров’я та досконалості допомоги (NICE) з лікування ЦД 2 типу в дорослих4. Докладніше про небажані явища з боку шлунково-кишкового тракту (ШКТ) при застосуванні метформіну взнаємо з дослідження Blonde L. та співавторів5.
Огляд дослідження щодо шлунково-кишкової переносимості метформіну ПД
Учені реєстрували частоту небажаних явищ із боку ШКТ у групах дослідження протягом першого року лікування.
У результаті було виявлено, що частота будь-яких небажаних явищ із боку ШКТ у групі метформіну НВ становила 19,83%, тоді як у групі метформіну ПД — 9,23%. А частота діареї, наприклад, — 13,5% і 3,08% відповідно5.
У дослідженні продемонстровано, що застосування метформіну ПД спричиняло вдвічі меншу частоту виникнення будь-яких небажаних явищ із боку ШКТ і в 4 рази менше випадків діареї протягом першого року лікування5
Чи важко перевести пацієнта зі звичайної форми метформіну на пролонговану?
Перехід зі звичайної форми метформіну на пролонговану здійснюється за принципом «доза за дозу». Тобто початкова доза метформіну, таблеток із ПД, має бути еквівалентною добовій дозі таблеток із НВ3.
- Для наочності наведемо такий приклад:
На консультацію звертається пацієнт зі встановленим діагнозом ЦД 2 типу, який отримує лікування метформіном у формі таблеток НВ у дозі 500 мг 3 рази на добу.
На фоні даної терапії лікар досягає встановлених глікемічних цілей. Але пацієнт повідомляє, що йому важко приймати лікарський засіб кілька разів на добу, він часто переживає, що може пропустити вчасно прийняти лікарський засіб. Також у нього періодично трапляються епізоди діареї та нудоти. Пацієнт цікавиться: що лікар може порадити?
- Допомога пацієнту в цьому разі може бути, наприклад, такою:
Запропонувати пацієнтові замінити лікарський засіб на Діаформін® SR — метформін ПД у дозі 1500 мг на добу.
Важливо також обговорити з пацієнтом, які переваги він зможе отримати, адже метформін ПД:
Зберігає ефективність зниження рівня глікованого гемоглобіну (HbA1c), як і звичайний метформін1
Приймають лише 1 раз на добу2
Має кращу переносимість із боку ШКТ*5
Не впливає на масу тіла та співвідношення окружності талії до об’єму стегон при переході з метформіну НВ6
Асоціюють із покращеною прихильністю до лікування1
Основі тези
Необхідність застосовувати лікарський засіб кілька разів на добу може ускладнити додержання пацієнтом режиму лікування та підтримання стабільної фармакокінетики1
Метформін ПД застосовують лише 1 раз на добу, що є прикладом лікування, орієнтованого на пацієнта1,3
Дослідженням щодо переносимості метформіну було встановлено, що пацієнти, які застосовували метформін ПД, мали кращу переносимість із боку ШКТ протягом першого року лікування5
*Порівняно з метформіном у формі таблеток НВ5.
**Порівняно з метформіном у формі таблеток НВ1.
# Максимальна рекомендована доза — 2000 мг на добу.
HbA1c — глікований гемоглобін
NICE (National Institute for Health and Care Excellence) — Національний інститут здоров’я та досконалості допомоги (Велика Британія)
НВ — негайне вивільнення
ПД — пролонгована дія
ЦД — цукровий діабет
ШКТ — шлунково-кишковий тракт
- Tan J., Wang Y., Liu S. et al. Long-acting metformin vs. metformin immediate release in patients with type 2 diabetes: a systematic review. Frontiers in pharmacology. 2021; 12:669814.
- Aggarwal N., Singla A., Mathieu C. et al. Metformin extended‐release versus immediate‐release: A n international, randomized, double‐blind, head‐to‐head trial in pharmacotherapy‐naïve patients with type 2 diabetes. Diabetes, Obesity and Metabolism. 2018; 20(2):463-7.
- Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Діаформін® SR, таблетки пролонгованої дії по 1000 мг. РП №UA/11856/01/02.
- National Institute for Health and Care Excellence (NICE). Type 2 diabetes in adults: management. 2022. Available at: https://www.nice.org.uk/guidance/ng28/resources/type-2-diabetes-in-adults-management-pdf-1837338615493 (Last access: 20.06.2024).
- Blonde L., Dailey G.E., Jabbour S.A. et al. Gastrointestinal tolerability of extended-release metformin tablets compared to immediate-release metformin tablets: results of a retrospective cohort study. Current medical research and opinion. 2004; 20(4):565-572. DOI: https://doi.org/10.1185/030079904125003278
- Jabbour S., Ziring B. Advantages of extended-release metformin in patients with type 2 diabetes mellitus. Postgraduate medicine. 2011; 123(1):15-23.