Раціональна терапія кашлю в дітей
Щодня стикаєтесь у вашій практиці з дитячим кашлем? Ознайомтеся з актуальними підходами до призначення симптоматичного лікування сьогодні
Раціональна терапія кашлю в дітей
Лікування дитини з кашлем може здаватися простим, але насправді потребує уважного та професійного підходу. Важливо мати чітку стратегію дій та розуміти мету терапії в кожному окремому випадку, особливо коли йдеться про таку поширену патологію, як кашель.
Динаміка кашлю при гострих респіраторних захворюваннях
Батьки часто звертаються до лікарів через кашель у дітей, який зазвичай є симптомом гострого респіраторного захворювання (ГРЗ), що становить значну частину педіатричної практики1.
Хоча кашель розглядають як симптом, важливо розуміти, що він є важливим захисним механізмом дихальних шляхів. При ГРЗ кашель доповнює роботу мукоциліарного транспорту та сприяє елімінації збудника й надлишку мокротиння2,3.
Проте надмірно інтенсивний кашель може погіршити стан дитини, спричиняючи слабкість, фізичне виснаження, порушення апетиту та сну1. Кашель часто триває навіть після зникнення інших симптомів ГРЗ: на 10-й день від початку захворювання він зберігається в 40% дітей, а на 25-й день — у 10%2.
Ларингіт, трахеїт, бронхіт та інші форми ГРЗ часто починаються з нав’язливого сухого кашлю, що може бути болісним і погіршувати загальний стан дитини. Причиною є подразнення C-рецепторів немієлінізованих нервових волокон медіаторами запалення, що утворюються при пошкодженні слизової оболонки дихальних шляхів2.
Проблема в тому, що продукування слизу, яке має сприяти очищенню дихальних шляхів через кашльовий рефлекс, розпочинається лише через кілька днів від початку захворювання. Таким чином цілком фізіологічний рефлекс стає патологічним симптомом2,4.
Якщо мокротиння залишатиметься занадто густим, то подразнення кашльових рецепторів триватиме. Саме тому покращення реологічних властивостей слизу та полегшення його відходження робить кашель ефективним3. Це допомагає очистити дихальні шляхи, зменшити подразнення та сприяє швидшому одужанню. Такий підхід може також знизити ризик ускладнень, пов'язаних із застоєм слизу, та покращити загальний стан дитини.
Стратегія лікування кашлю
На початку захворювання раціонально застосовувати лікування, що стимулює продукування розрідженого секрету та зниження інтенсивності кашлю. Зі зміною характеру кашлю доцільно перейти до відхаркувальної терапії для полегшення відходження мокротиння2.
Вибір відхаркувального засобу
Є багато ЛЗ для полегшення відходження мокротиння, проте в педіатричній практиці особливе значення має безпека4.
Добре вивченим рослинним відхаркувальним засобом є сухий екстракт листя плюща — активна складова ЛЗ Пектолван® Плющ. Рефлекторний механізм відхаркувальної дії листя плюща полягає в подразненні рецепторів слизової оболонки шлунка, що активує парасимпатичну нервову систему. Це зумовлює збільшення секреції бронхіальних залоз, підвищення активності миготливого епітелію та збільшення частоти перистальтичних скорочень бронхіальних м’язів4.
Компанія «Фармак», що виготовляє Пектолван® Плющ, розробила власну назву описаного механізму — G-REFLEX механізм
А раптом обструкція?
У дітей досить поширеним є гострий бронхіт, який у 25% випадків протікає з бронхообструктивним синдромом (БОС)6. Це обумовлено віковими анатомо-фізіологічними особливостями дихальної системи дітей, адже їхні дихальні шляхи легко звужуються внаслідок накопичення великої кількості мокротиння в просвіті бронхів, особливо на фоні набряку слизової оболонки1,6.
Окрім інгаляційних адреноміметиків, важливою складовою терапії БОС є мукоактивна терапія1,6. Деякі педіатри дотепер упереджені, що рослинні ЛЗ є високоалергенними та можуть додатково провокувати бронхоспазм2. Проте в дослідженні, що провели Охотнікова О.М. та співавтори, продемонстровано, що Пектолван® Плющ, окрім клінічної ефективності при БОС, має гарну переносимість навіть у дітей, схильних до алергії1.
У дослідженні, проведеному Greunke C. та співавторами, було детально вивчено механізм бронхолітичної дії сухого екстракту листя плюща. Виявлено, що завдяки компоненту α-гедерину цей екстракт проявляє опосередковану β-міметичну дію1,7.
Вона полягає у зменшенні занурення β2-адренорецепторів усередину клітини та підвищенні їх чутливості до адреноміметиків1,7. Це також посилює секрецію сурфактанта, сприяючи розрідженню бронхіального секрету та полегшенню його виділення під час кашлю7, що доповнює G-REFLEX механізм. Ця властивість листя плюща теж отримала оригінальну назву — β-ONTOP ЕФЕКТ.
Пектолван® Плющ проявляє муколітичну, мукокінетичну, секретолітичну, бронхоспазмолітичну дію, маючи при цьому високий рівень безпеки та переносимості. Отже, його застосування є патогенетично обґрунтованим і ефективним для відхаркувальної терапії в дітей4
Звісно, неможливо вилікувати кашель у дитини за 1-2 дні, але можна полегшити її самопочуття, що сприятиме швидшому одужанню.
Доказова база
Результати дослідження6
У групі, яка приймала Пектолван® Плющ, спостерігали швидший перехід від сухого кашлю до продуктивного, а також зменшення загальної тривалості кашлю
Зміною аускультативних даних продемонстровано, що в дітей, які приймали Пектолван® Плющ:
- Швидше відбувався перехід сухих свистячих хрипів у вологі
- Загальна тривалість наявності хрипів була коротшою
Висновок6
Застосування сиропу Пектолван® Плющ у комплексній терапії обструктивного бронхіту сприяє зменшенню інтенсивності кашлю, підвищує його продуктивність і прискорює перехід сухих свистячих хрипів у вологі при аускультації легень
Основні тези
Ступінчаста мукоактивна терапія — найраціональніший підхід до лікування кашлю, пов’язаного з ГРЗ у дітей2
Добре вивченим рослинним відхаркувальним засобом є сухий екстракт листя плюща — ключова складова Пектолван® Плющ4
Сухий екстракт листя плюща виявляє непряму β-міметичну дію, що зумовлює його бронхолітичний ефект7
Застосування Пектолван® Плющ є патогенетично обґрунтованим та ефективним для відхаркувальної терапії при ГРЗ у дітей4
Лікування гострих запальних захворювань дихальних шляхів, що супроводжуються кашлем, та симптоматичне лікування хронічних запальних захворювань бронхів
Лікування гострих запальних захворювань дихальних шляхів, що супроводжуються кашлем; симптоматичне лікування хронічних запальних захворювань бронхів
БОС — бронхообструктивний синдром
ГРЗ — гостре респіраторне захворювання
ЛЗ — лікарський засіб
- Охотнікова О.М. та ін. Гострі та хронічні бронхообструктивні захворювання в дітей віком до 5 років та муколітична фітотерапія. Сучасна педіатрія. 2012; 1(41):65-69.
- Марушко Ю.В., Гищак Т.В., Лисовець О.В. та ін. Препарат Пектолван Стоп і Пектолван Плющ у терапії дітей з гострими респіраторними захворюваннями. Здоров’я України. Тематичний номер «Педіатрія». 2015; 9:51-52.
- Марушко Ю.В., Іовіці Т.В., Марушко Є.Ю. Застосування екстракту листя плюща у педіатричній практиці. Сучасна педіатрія. 2016; 1(73):100-104.
- Абатуров О.Є. Відхаркувальна терапія при гострих респіраторних інфекціях у дітей. Здоров’я дитини. 2018; 13(5):2-6. DOI: 10.22141/2224-0551.13.5.2018.141563
- Купко Н. Кашель у дітей: діагностика і лікування згідно з останніми рекомендаціями. Дитячий лікар. 2012; 1-2(14-15):30-36.
- Марушко Ю.В., Московенко О.Д. Досвід застосування екстракту листя плюща в комплексній терапії гострих обструктивних бронхітів у дітей. Здоров’я дитини. 2016; 4(72):12-16.
- Greunke C. et al. A systematic study on the influence of the main ingredients of an ivy leaves dry extract on the β2-adrenergic responsiveness of human airway smooth muscle cells. Pulm Pharmacol Ther. 2015; 31:92-8. DOI: 10.1016/j.pupt.2014.09.002
- Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Пектолван® Плющ, сироп по 100 мл у флаконі. РП №UA/9396/01/01.
- Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Пектолван® Плющ, капсули по 52,5 мг. РП №UA/15403/01/01.
РП № UA/9396/01/01. Наказ МОЗ України 18.10.2023 № 1808. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 26.01.2024 № 131.
РП № UA/15403/01/01. Наказ МОЗ України 24.01.2019 № 192. Зміни внесено. Наказ МОЗ України 18.10.2023 № 1808.